První zubní prohlídka dítěte

Strohá ambulance, bodavé světlo a na stěnách visí “zubaté” plakáty? Tak přesně takhle by neměla vypadat zubní ordinace, kam půjdeme se se svou ratolestí na první zubní prohlídku.

děti, zubní prohlídka u dětí, dentální hygiena

Dětská zubní ambulance by měla být přizpůsobena malým pacientům

kvalitním vybavením, ale i lidským přístupem. Lékař, který léčí zoubky těm nejmenším pacientům, ani nemůže být nepříjemný. Děti jsou citlivé osůbky a hned vycítí, že cosi není v pořádku. Ideální pan doktor (doktorka) na dítě před vyšetřením mluví a vedou spolu dialog. O školce, o hračkách (které má po ruce), a tak si získává jeho důvěru. Ví, že potřebuje dostat dítě "do pohody". Mělo by zapomenout, že v ambulanci ho mohou čekat i nepříjemné věci. Zvídavému pacientovi ukáže tajemné nástroje, zrcátka a vše co potřebuje, aby mohl jeho zoubky vyléčit. Ty nejmenší zaujme hrou a zoubky zkontroluje nenásilně a nenápadně. Pokud se setkáte s přístupem, že na první návštěvě násilím drží sestřička ústa vašemu plačícímu dítěti, buďte si jisti, že zubař se stane pro prcka noční můrou. Dítě, které takové něco zažije, má předpoklady k vybudování dentální fobie, tedy chorobného strachu ze zubařů.

Kdy vzít dítě k zubaři?

Ideální je, když se vaše ratolest seznámí se zubní ambulancí ještě předtím, než vůbec zubaře bude potřebovat. Klidně ho vemte s sebou, ať se seznámí s prostředím, lékařem a s vyšetřením jako takovým. Samozřejmě, musíte být hrdinka a netvářit se při tom nešťastně. Když uvidí, že vy jste v zubařském křesle spokojená, nemá důvod bát se. V případě, že své dítě vezmete na vyšetření již s bolestí, návštěvu zubního lékaře si spojí s negativním zážitkem. Ideální je, pokud zajdete k zubaři v momentě, kdy se dítěti proříznou první zoubky. Pravidelné návštěvy spojené například s počítáním, kolik zoubků přibylo, zanechají dobrý dojem. Pan doktor (nebo dentální hygienik) ho seznámí s veselým zubním kartáčkem a z návštěvy zubaře se může stát příjemný zážitek. S dítětem třeba chodit na preventivní prohlídky k zubaři dvakrát ročně. A to i v případě, že dítě nemá problémy. Zvykne si na kontakt s doktorem a nebude mít z něho strach. Co se týče dentální hygieny, ta se doporučuje provádět již u dětí od dvou let. Navštěvováním dentálního hygienika si zvyknou na zubařské křeslo, aniž by pociťovali bolest.

Jdeme příkladem

Pokud patříte k těm, kteří se zubaře bojí, nepřenášejte svůj strach na dítě. Nemluvte o návštěvě ambulance jako o hrozném zážitku a nemluvte o bolesti, kterou vám vyšetření způsobilo. Dítě je vnímavé a začne se zubaře na základě vaší zkušenosti bát. Pozor! Strach je chytlavý. Pokud jste před zubním ošetřením svého dítěte vy sama nervózní, snadno se vaše nervozita přenese i na něj. Neříkejte mu, že to nebude bolet. Tím jen podpoříte jeho obavu, že může bolest čekat. Nikdy nestrašte své dítě doktorem, injekcí, nemocnicí a podobně. Na výroky typu "když nebudeš poslušná, lékař ti píchne injekci" zapomeňte.

Seznamte své děti se zubní hygienou

Už první mléčné zoubky můžete vyčistit dětským zubním kartáčkem. (Pro nejmenší použijte prstový kartáček - speciální návlek na prst z plastu, na jehož konci je miniaturní kartáček). Nechte dítě, aby to zkoušelo samo. Nejlepší je, pokud si budete čistit zuby spolu s ním. Ať vás sleduje ráno, večer, kdykoliv si zuby myjete. Bude vás napodobovat a hlavně si vytvoří návyk. Ke správnému návyku vede pravidelnost. Děti milují hru a i čištění zoubků může být pro ně příjemnou hrou. Kupte jim zubní kartáček, který se jim bude líbit. Přibližně do tří let byste měli dítěti při mytí zoubků pomáhat, aby bylo čištění opravdu důkladné. Před návštěvou zubního lékaře dítě motivujte například i tím, jak se pan doktor potěší, když uvidí krásně čisté zoubky.

Dnes již zubaři nejsou postrachem

Časy, kdy jsme si v zubařském křesle odtrpěli bolest jsou pryč. Moderní způsoby stomatologické léčby jsou zaměřeny na to, aby se pacient cítil komfortně. A navíc je tu volba zubního lékaře, který nám svým způsobem léčby i profesionálním vystupováním bude vyhovovat. Stomatologie není zrovna levná záležitost, proto ( a nejen proto) musíme dbát především na prevenci. 

comments powered by Disqus


Podobné články


První zub a péče o dítě v období prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků je u malých dětí velmi individuální, ale průměrně je to tak, že první zoubek se objeví...
více...

Originální rady k čištění zubů u malých dětí

Milé maminky, pokud si vaše malé děti nechtějí čistit zoubky, je to vaše chyba! Co ale dělat, ví málokterý...
více...

Korálky z jantaru pro děti, kterým se prořezávají zuby

Růst zoubků neprobíhá u všech dětí stejně. Některé dítě se již se zoubkem narodí, jiné je bezzubé ještě...
více...

Děti mají rády sladkosti, tak proč jim je občas nedopřát?

Děti mají rády sladkosti, ale... Jak to udělat, když jim je nechceme odepřít a zároveň se oprávněně bojíme...
více...

Jak předejít žárlení mezi sourozenci?

Rivalita mezi sourozenci, to je běžná a zcela neškodná věc. Někdy dokonce pomáhá k tomu, že se jedno dítě...
více...

Rady pro rodiče, kteří chtějí děti vychovávat a ne je nechat volně proplouvat dětstvím bez mantinelů

Vychovávat děti není snadné a žádný univerzální způsob výchovy neexistuje. Dobře vychovávají rodiče, kteří...
více...

Jak posílit dětem v zimě imunitu a zabránit zvýšenému výskytu nemocí z nachlazení?

Zimní měsíce dávají zabrat hlavně maminkám malých dětí, které navštěvují mateřské školky a školy. Malé...
více...

Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...

Feng - šuej zajistí, aby děti vyrůstaly ve zdravém prostředí

Klidné a pohodové dětství, to můžeže svým dětem dopřát svou láskou, obětavou péčí, ale také tím, jak jim...
více...

Co by měly umět všechny děti?

Investujete do svých dětí? A teď nemyslíme to, zda jim šetříte na studia či zakládáte účty. Bavit se budeme...
více...