Prsa a jak je mění čas a kojení

Prsa - symbol ženské krásy, ale i předmět mnoha diskuzí. Co dělat, aby se za ně ženy nemusely stydět a co je pravdy na tom, že kojení na nich zanechává kosmetické změny?

ženy, prsa, kojení, péče o prsa

Prsa bývají zdrojem ženských komplexů

Jedna je má asymetrické, jiné se nelíbí jejich tvar, další si myslí, že jsou příliš malé, příliš velké, visící, vytahané .... Je pravda, že prsa jsou symbolem ženství, proto nám na nich tak záleží. Pomáháme jim podprsenkou, masážemi, speciálními krémy a ty radikálnější i chirurgicky. Kromě toho, že se mají líbit nám, našemu partnerovi, měly by posloužit i našemu dítěti. Jsou nejen symbolem ženství ale i mateřství.

Co se děje s prsy v těhotenství?

Žena, která má za sebou těhotenství, porod a následné kojení, má i "jiná" prsa. Ty se začínají měnit již v počátečních stádiích těhotenství. Bolí, zvětší svůj objem, jsou citlivější. Mléčné žlázy se rozvíjejí, tkáň se více prokrvuje, bradavky vystupují. Prsa se zvětšují a každé z nich bude do konce těhotenství těžší o přibližně 300 gramů. Připravují se na svou nejdůležitější roli po porodu a tou je kojení. Spousta budoucích maminek (zejména v případě, pokud měly prsa menší velikosti) si tyto změny pochvaluje. Na druhé straně maminky, které příroda obdařila už před těhotenstvím bujnými vnadami mohou zvětšování prsů a jejich nalévání vnímat velmi bolestivě. Během jejich růstu se pokožka napíná a je třeba ji neustále natírat, abyste předešli vzniku nepříjemných strií. Ty sice po porodu úplně nezmizí, budou však nenápadnější. Elasticitu pokožky na prsou podpoříte olejíčky a speciálními krémy. Musíte však počítat s tím, že se prsa se změní. Těhotenství a kojení jim "dá zabrat".

Kojení a ochablá prsa

Nalévání prsou je hormonální reakcí a dokud se produkce mléka ustálí, matky potrápí jejich přeplnění. Po kojení, a odsátí mléka se prsa viditelně zmenší a tělu se uleví. Tyto neustálé změny dávají pokožce zabrat. Těžká prsa produkující mléko gravitačně klesají a natahují tkáň, která fixuje prsní žlázu k přední hrudní stěně. Kůže je poddajná struktura a dovolí prsní žláze poklesnout. Pokud se o své kojící prsa nepostaráte například i kvalitní podprsenkou, která jim zajistí oporu, bude vám "odměnou" za kojení takzvané povislé poprsí. Spousta maminek kojí krátce i kvůli tomu, aby jim kojení příliš nezničilo prsa. Neexistují však žádné studie, které by ukazovaly, že po půl roce je třeba přestat kojit z důvodu působících povislá prsa. Vaše prsa nebudou vypadat o nic lépe, pokud budete kojit jen krátce. Naopak dlouhé období kojení dává prsům šanci přizpůsobit se postupně klesající tvorbě mléka. Dlouhé kojení je dobré nejen pro zdraví vašeho miminka, ale i pro vás. Neobětujte "jiný" tvar prsů, když vám pomůže kojení snížit riziko rakoviny prsu, endometrie dělohy, osteoporózy a podobně? Faktem je, že prsa nezůstávají stejná, ať byste dělali cokoli. Mění se v těhotenství, po porodu a hlavně věkem.

Co pomáhá?

Voda. Pokud patříte k milovnicím plavání, tak si ho užívejte naplno. Posiluje zádové svalstvo a pomáhá vzpřímenému postoji. Přihlaste se na hodiny plavání se svým prckem a čvachtání ve vodě můžete ve svůj prospěch využít i vy. Prokrvení pokožky poprsí pomůže střídavá sprcha. Proud teplé a studené vody a masírování ji zpevní. Dávejte však pozor na příliš velké teplotní rozdíly. Prsní svaly posílíte i jednoduchým domácím cvikem. Tím nejúčinnějším je spojení dlaní před hrudníkem a postupné tlačení a povolování svalů. Upravit a zdokonalit tvar poprsí dokáže i správná podprsenka. Jaká je ta správná? Všímejte si nejen velikost, ale i jejího třihu. Ta podprsenka, která vám "seděla" před těhotenstvím, vám už po porodu a kojení nemusí být dobrá. Velikost i tvar prsou se mění. Jak si změřit velikost? Nejdříve změřte obvod pod prsy, následně rozměr přes prsa. Rozdíl mezi těmito měřeními udává velikost vašich košíčků. Když zvednete ruce, podprsenka by se neměla ani pohnout. Pokud se tak stane, máte příliš velký obvod nebo malý košíček. Pokles prsou po kojení, a nezřídka i jejich zmenšení oproti stavu před těhotenstvím, je častý a také přirozený jev. Pokud vám to vadí natolik, že se cítíte špatně, můžete zvolit chirurgickou cestu. Operace se jmenuje mamoplastika. Krásná a zdravá prsa jsou oslavou ženskosti a hrají v našem životě několik důležitých úkolů. A tím nejdůležitějším je právě kojení! I když estetická a sexuální stránka hraje také velkou roli.

comments powered by Disqus


Podobné články


Péče o rty v zimě se neobejde bez ochranného balzámu

Mrazivé a větrné počasí nedělá dobře nechráněnému obličeji. Vysušuje nejen pokožku, ale také sliznice. Proto...
více...

Zdravá zimní procházka vyžaduje "zdravé" oblečení a ochranu pleti před mrazem

Zimní procházky městem nebo přírodou nám dokáží připravit krásný zážitek. Ale co si na ně obléci, abychom...
více...

V zimě zbytečně rychle stárne pleť, proto je třeba ji chránit!

V zimě nám s nepřízní počasí pomáhá teplé oblečení, ale jsou místa, která musíme chránit jinak. Na mysli...
více...

Kalhotová sukně se pohodlně nosí a je to stále velmi módní kus oblečení

Culottes, kulotky, tříčtvrteční kalhoty nebo kalhotová sukně? To vše jsou trefná pojmenování pro znovu objevený...
více...

Mokré boty nepatří do vany!

Obuv, to je nedílná součást praktického a zároveň módního vybavení moderního člověka. Boty se nosily již...
více...

Operace spadlých očních víček aneb Když už dekorativní kosmetika nedokáže dělat zázraky

Problém spadlých víček trápí nejen ženy středního a staršího věku, ale také muže. Přitom se nejedná jen...
více...

Co by měla obsahovat skříň každé ženy?

Stojíte před napěchovanou skříní, a přesto máte pocit, že nemáte co na sebe? I to se může stát, když vám...
více...

Potřebuje nenásilnou formou zhubnout pár kilogramů? Zkuste volumetrickou dietu!

A je to zase tady. Podzim a s ním přichází i větší chuť k jídlu, kterou si odůvodňujeme tím, že kabát...
více...

Co se nosí na podzim? Jděte do kostky, mikro kabelky a kotníčkových bot!

Podzim je čas, kdy je třeba razantně změnit oblečení. Schovat sandálky a hravé letní šaty do skříně a zajít...
více...

Proč je zdravé nosit malá miminka v šátku?

Miminko nesené v šátku? Pro některé matky příjemná samozřejnost, pro jiné ohrožování zdraví miminka. A co...
více...