Dioxin v potravinách stejně jako mnohé jiné škodliviny v životním prostředí jako první postihují nejcitlivější procesy organismu spojené s rozmnožováním. Má to mít vliv i na naše reprodukční zdraví. Neplodných párů přibývá. Do roku 2020 se předpokládá obrovský vzestup metod umělého oplodnění, protože mužská plodnost velmi klesá. Prostředí, v němž žijeme, náš nitroděložní život, ale i léky, které v těhotenství matky užívají , přímo ovlivňují plodnost jejich budoucích potomků.
Před dvěma-třemi lety jsme byli lékaři zděšeni z nárůstu mužské neplodnosti. Její příčina tkví pravděpodobně v civilizačních faktorech-ve znečištěném ovzduší a v kontaminaci potravin. Světová zdravotnická organizace (WHO) byla nucená změnit normu spermiogramu u mužů, protože ten se tak snižuje, že není možné akceptovat původní normy. V této chvíli se to posunulo na 15 miliónů spermií, zatímco nedávno to bylo 120 miliónů. Co je však také zarážející je fakt, který se v posledním období projevuje v Evropě - stoupá počet mladých žen s hormonálními poruchami, s poruchami činnosti vaječníků. Projevuje se to tím, že dívky dostávají později menstruaci a je velmi nepravidelná, jsou náchylné k přibírání na váze a později nejsou schopné otěhotnět. Často je to patrné u mladých žen kolem 20 až 25 roků. Není však zatím známé, co tento jev zapříčiňuje. Jediné, co se zatím podařilo zjistit, je fakt, že matky těchto dívek užívaly v těhotenství léky, o kterých jsme si myslely, že jsou neškodné. Jde o Acylpyrin, Aspirin, Panadol, Brufen. Ale pak jsou tu i problémy s neplodností žen po třicítce, které své mateřství odsouvají. Takže ano, těchto párů přibývá a bohužel bude přibývat.
s nadvýživou a je těžké říci, zda je tato porucha příčinou obezity, nebo naopak. Obezita žen snižuje úspěšnost otěhotnět. Říká se tomu faktor x, který je spojen s poruchou metabolismu cukru, zvýšenou váhou a zvýšenou produkcí mužského hormonu. Ženě se pak ve vaječnících tvoří mnoho vajíček, které pravidelně nedozrávají. V současné době to je u mladých žen neobyčejně časté. Narůstá počet dětí, které se narodí po umělém oplodnění.
Především se stanoví přesná diagnóza, protože ta je základem úspěšné léčby. Nejmodernější metody vyšetřování hormonů, dělá se genetické či urologické vyšetření. Prioritou není oplodnění ve zkumavce. Prioritou je dospět k otěhotnění a úspěšnému porození zdravého dítěte.
Lékaři adopci často doporučují. Ale základním lidským právem každého člověka je mít vlastní dítě. Pokud to nejde jinak, tak pokud to pár bude chtít, i pomocí asistované reprodukce. Toto si musí uvědomit i ve zdravotních pojišťovnách.
Ano. Je zde totiž jedna skupina takzvaných nevysvětlitelných neplodností. Jde přibližně o 15 procent partnerů, když oba mají normální nález, ale nemohou mít děti. Sice jejich ubývá, ale jsou. V takových případech je adopce ideální.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.