Předčasná puberta je třeba odborně vyšetřit a léčit

Datum článku: 26. 5. 2017

Moderní a uspěchaná doba s sebou přináší i to, že děti dříve dospívají. A to v průměru o celý rok, než tomu bylo před půlstoletím. Pro rodiče, a ani děti, to není snadné období. Navíc u některých dětí přichází i předpuberta.

Předčasná puberta je třeba odborně vyšetřit a léčit

Předčasná puberta

Předčasná puberta se vyskytuje častěji u dívek než u chlapců, ale bez ohledu na pohlaví, děti je třeba sledovat. Pokud se u dívek objeví signály před dovršením 8. roku života, u chlapců před 9. rokem, je nutné upozornit dětského lékaře. Až do nástupu puberty by si měli rodiče všímat jak jejich dítě vypadá. Kromě změn pohlavních orgánů a pubického ochlupení je u obou pohlaví nutné pozorovat růstovou křivku. Před pubertou dítě roste v průměru 4 až 6 centimetrů za rok.

Splašené hormony

Příčinou předčasné puberty u chlapců je často nádor nebo cysta, u dívek je příčina až v 80% případů neznámá. Endokrinologové se rovněž domnívají, že za předčasnou pubertu zčásti mohou také změny v současných stravovacích návycích dětí a nové látky nacházející se v okolním prostředí, které pubertu urychlují. V současnosti není vzácným jevem, že některé potraviny obsahují hormonální látky. Někteří výrobci se snaží dosáhnout lepší výnosy tím, že urychlují růst a hmotnost zejména u zvířat. Další látky, které mohou ovlivnit nástup puberty jsou obsaženy v sóji a levanduli. Nadměrné pití sójových nápojů případně konzumace potravin ze sóji může vést k tomu, že se např. začnou zvětšovat mléčné žlázy u holčiček.

Genetika

Při určování předčasné puberty je důležité vědět, kdy se u dítěte objevily sekundární pohlavní znaky, ale také, jak to bylo u jeho rodičů. Pokud u matky začal menstruační cyklus v 10. roku života, můžeme podobný nástup očekávat i u její dcery. Dále se u dítěte analyzuje růstová křivka, psychické problémy, poruchy zraku a změny ve stravování.

Rizika předčasné puberty

Pokud se první známky puberty objeví předčasně a je ohrožen vývoj dítěte, je třeba vyhledat dětského endokrinologa (lékaře, který léčí hormonální poruchy), který rozhodne, zda dítě potřebuje léčbu. Pokud se předčasný nástup do puberty neřeší, hrozí dítěti nízký vzrůst a v případě organické příčiny i další zdravotní rizika. Současná léčba je ale velmi efektivní a dokáže zabránit negativním vlivům předčasného pohlavního zrání. Jen je třeba k odbornému lékaři přijít včas!