Pravidla chování na dětském hřišti

Chodíte s svými dětmi na dětská hřiště? Návštěva tohoto zařízení umožňuje dětem nejen hry a sportovní aktivity, ale učí je zároveň sociálnímu chování. I zde totiž platí jistá pravidla. Ale může se stát, že vaše dítě narazí na rodiče i děti, kterým je sociální chování cizí. Jak se zachovat? Lépe je do dětských konfliktů nezasahovat. Pokud si je dítě vyřeší samo, roste mu zdravé sebevědomí. I když někdy je třeba zasáhnout, zvláště tehdy, když nastanou zdraví nebezpečné situace.

děti, výchova dětí, hry dětí, bezpečnost , dětská hřiště

Věčná hádka o houpačky, skluzavky, prolézačky

Pokud se chce dítě houpat a houpačka je obsazena, mělo by se postavit vedle ní a čekat, dokud se jiné dítě nepohoupe. Po chvíli ho může vaše dítě poprosit, aby uvolnilo houpačku. Pokud tato prosba nepomůže, můžete zasáhnout a zopakovat prosbu vašeho dítěte nebo mu navrhnete, aby si zahrálo jinde, dokud se houpačka neuvolní. V žádném případě byste se neměli pokoušet zastavit houpačku a vytrvale se houpající dítě přinutit vystoupit. Když díky vašemu zásahu spadne a zraní se, problém několikrát znásobíte. Pokud je při využívání těchto dětských zařízení hádka o pořadí, mělo by vaše dítě samo apelovat na čestnost. Může například říci "Budeme se klouzat v takovém pořadí, jak jsme se postavili", aby dalo hašteřivému dítěti najevo, že toto je obecně platné pravidlo, které žádné dítě nesmí porušit. Pokud se řada zastaví, můžete zasáhnout a samo regulovat pohyb na skluzavce. Nekonfrontujte přitom tyto narušitele pravidel přímo, ale obraťte se na všechny děti: "Tak a teď se budete klouzat v pořadí a nikdo nebude předjíždět."

Moje hračky, tvoje hračky

Na hřišti často leží zdánlivě nikomu nepatřící hračky. Pokud si chce vaše dítě s nimi hrát, vysvětlete mu, že je to v pořádku, dokud se k nim nevrátí pravomocný majitel. Pak se ho zeptejte na dovolení nebo se omluvte, že jste si půjčili cizí věci. Navrhněte, aby si obě děti hrály spolu. Pokud se to nepodaří a cizí dítě trvá na tom, že si chce své hračky vzít, měli byste navrhnout vašemu dítěti, aby se zabývalo něčím jiným.

"Jdi pryč!"

Určitě vás trápí stejně tak jako vaše dítě fakt, že se jiné děti nechtějí s ním hrát. Ale neuděláte mu laskavost tím, že řešíte jeho sociální konflikty: samo musí trvat na tom, že si chce hrát s jinými dětmi a že se umí v dané situaci zorientovat. Co by získalo, kdybyste jiným dětem poručili, aby vtáhly vaše dítě do hry? Děti by si už určitě nehrály harmonicky. Děti nelze donutit společně si hrát. Jiné však je, pokud vašemu dítěti ostatní znemožňují používat všeobecně přístupné zařízení (kolotoč, prolézačku ...). Tehdy byste jim měli vysvětlit, že všichni mají stejné právo hrát si s nimi. Tím ukážete, jak by mělo vypadat přiměřené chování mezi dětmi na hřišti.

Když se děti na hřišti bijí a nadávají

Na hřišti téměř vždy najdeme hrubé, nepřátelské děti, které házejí písek, a stoupají si po nohách a zdá se, jako by si jich rodiče právě v té chvíli museli s jinými maminkami na lavičce vyprávět o něčem důležitém a nemohli proto zasáhnout. Je jedno, zda je takto zneužíváno vaše vlastní nebo cizí dítě: Vaše zakročení je namístě a nemusíte prosit rodiče, aby svého grobiána přísně napomenuli. Vyzvěte ho přímo, aby s tím ihned přestalo a pokud nevyhoví vaší prosbě, vezměte ho za rameno a zabraňte mu pokračovat v jeho dalším řádění. Vysvětlete pak ostatním dětem, že takové chování je nebezpečné. Zeptejte se neposlušného dítěte, kde jsou jeho rodiče, abyste je mohli upozornit, že jejich dítě se chová nevhodně. Vyhněte se tomu, aby váš hlas zněl vyčítavě a oznamte to tak neutrálně, jak je to jen možné: "Právě jsem vysvětlil / a vašemu dítěti, že nesmí jiné děti strkat. Prosím dejte pozor, aby vaše dítě více neublížilo ostatním. "

Keksy a bonbóny mají velkou přitažlivost

Když otevřete bonbóny, doběhne nejen vaše dítě, ale zaručeně celé dětské hřiště, doufajíc, že ​​ i jim něco zbyde. Samozřejmě, je hezké, pokud ukážete svému dítěti, že se má podělit s ostatními. Pokud ale nemáte v plánu krmit všechny děti okolo, pak jednoduše nenoste sladkosti ven nebo je nabídněte v nečekané chvíli, kdy jste se svým dítětem sami. V žádném případě neodmítejte nastrčenou ručku se slovy: "Tobě nedám!" Může se však stát, že rodiče jiných dětí nebudou souhlasit s tím, abyste jejich dítěti něco dávali - může jít například o alergii nebo držení diety. Proto byste ještě před podělením měli vyzvat  cizí dítě, aby si šlo k rodičům po dovolení.

Kam jít, pokud je to naléhavé?

Jsou jen dvě možnosti: vypátrat koutek, kde může dítě vykonat potřebu a neuvidí ho přitom ostatní děti. Pokud to nejde, měli byste raději jít domů a příště trvat na tom, že před opuštěním domu dítě ještě jednou navštíví toaletu. Samo na to přijde, pokud jeho nutkání na močení přinese s sebou předčasné opuštění hřiště. Všechny jiné alternativy (např. hledat veřejnou toaletu mimo hřiště, jít domů a vrátit se zpět) jsou většinou zdlouhavé a nervózní. 

Věříme, že vám načrtnuté možnosti pomohly

nebo vás inspirovaly, jak se dají tyto nebo podobné situace na dětském hřišti řešit. Hlavní je, vše vyřešit v klidu a bez emocí. Protože děti v nás vidí vzor a pokud uvidí, že vše řešíme bez zbytečného křiku i ony se tak v podobném případě zachovají a budou ostatními dětmi oblíbeny.

comments powered by Disqus


Podobné články


Malé děti by se vůbec neměly dívat na televizi, display telefonu ani na obrazovku počítače

Děti milují televizi a mnohé u ní i usínají. To ale jejich zdraví vůbec neprospívá! Navíc problém...
více...

Škodlivé rodičovství aneb Úzkostná péče dětem neprospívá a škodí i v dospělosti

Na ubližování dětem máme své zákony. Ale co, když ubližujeme svým dětem přehnanou péčí a ostrahou? Na to...
více...

Výchova dětí formou důsledků je účinná a nebere dětem sebevědomí

Výchovat dítě, to není vůbec nic lehkého. Proto se často setkáváme s rodiči, kterým vládnou děti. Je to...
více...

Vzteká se vaše dítě? Zachovejte klidnou hlavu!

Naštvané dítě? A proč by vlastně nemohlo být dítě občas naštvané? Hněv patří k emocím, které občas...
více...

Děti zlobí, protože se vyvíjí

Praštilo vaše dítě kamaráda na pískovišti po hlavě? Hází po ostatních dětech písek? Nebojte se,...
více...

Jak uklidnit dítě v období vzdoru?

Jste svědky scény, kdy se maminka snaží uklidnit řvoucí batole v obchodě? To odmítá reagovat a chce si prosadit...
více...

Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Mít doma prvňáčka, to je pro rodinu velká změna. Rodiče čeká po příchodu z práce další směna, která...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Jak rozdělit dětský pokoj, aby děti měly nejen dostatek prostoru, ale i soukromí?

Dříve bylo běžné, že děti spaly společně s rodiči v jedné místnosti. Následovala doba, kdy měly všechny...
více...

Jak vybrat kvalitní hračku s příběhem?

Děti potřebují hračky, tak proč jim je nekoupit! Ale není hračka jako hračka. Hračky je třeba vybírat a ne jen...
více...