Dnes se již v široké odborné i laické veřejnosti nepochybuje o psychosomatické jednotě člověka, tedy o vlivu duševního prožívání na tělo a zdraví, na snahu otěhotnět a těhotenství samotné nevyjímaje. Síla psychiky je však v tomto smyslu neměřitelná veličina, velikost jejího vlivu se dá spíše pouze odhadovat. Existují však množství svědectví párů, které počaly dítě jakmile se definitivně rozhodly při adopci, existují však i mnohé dvojice, které tak příjemný osud nepostihl.
Kromě zjevných nástrah, jakými jsou špatná životospráva, stres, nadváha, závislosti a podobně mohou úspěšné otěhotnění negativně ovlivňovat i různé nevědomé, ale o to silnější strachy a úzkosti především u žen. Může jít o nejistotu partnerem, ochromující strach z očekávané porodní bolesti , úzkost ze zodpovědnosti za děťátko a mnohé jiné. Jde o jakýsi primární vliv psychiky. Po jisté době neúspěšných pokusů začínají narůstat u párů pochybnosti, výčitky svědomí, zejména u žen podrobné sebepozorování, zúžení myšlení, veškerá energie a pozornost se zaměřuje na jeden den v měsíci, kdy by mohlo dojít ke kýženému zmeškání menstruace. Pocity viny, či vzájemné obviňování se s partnerem, pohlavní styky podle kalendáře, ne podle nálady, různá lékařská vyšetření, to vše vede ke obrovskému stresu. A jak dobře víme, stres má jen málo pozitivních účinků na zdraví člověka. Není ojedinělé, že v důsledku křečovitých snah a plánovaných pohlavních styků se psychika obou partnerů dostává na bod mrazu, nezřídka se přidruží i "ženské problémy", což není ideálním stavem pro početí dítěte. Všechny tyto faktory mohou vyústit do situace, kdy s postupným přibýváním měsíců ubývá naděje pro zplození vytouženého potomka.
Do jaké míry dokáže psycholog pomoci párům, kterým se už déle nedaří počít dítě? Je vůbec vhodné svěřit se "odborníkovi na lidskou duši" a očekávat, že terapie přinese zázraky? Úspěch se často dostaví tehdy, když se pár přestane" snažit ", když se mu podaří do svého života integrovat nové aktivity a radosti, když půjde snaha o dítě na chvíli jakoby stranou. Návštěva psychologa by mohla na pár působit v opačném smyslu, tedy jako dodatečný stresor, či podpořit dojem, že s párem není něco v pořádku. Pravdou však také je, že založení rodiny je pro většinu lidí jedna ze základních existenciálních potřeb, proto selhání v této oblasti může vést k těžkým depresím, pocitům méněcennosti, či k vážným partnerským krizím a v takových případech lze návštěvu psychologa či terapeuta jednoznačně doporučit.
Dosáhnout a udržet si psychickou pohodu je přáním snad každého člověka. S její dosahováním to však už bývá těžší. Kdo nezažil pocit nenaplněných mateřských pudů, jen těžko pochopí vnitřní prožívání ženy, která se neúspěšně pokouší s partnerem otěhotnět. Příroda je příroda a vytěsnit ze svého podvědomí myšlenky, které přehlušují všechno ostatní se určitě nedá na sto procent. Snad nejlepším řešením je zlatá střední cesta. Dbejte o své tělo, orientujte se v plodných dnech, ale nezapomínejte si dopřávat i dávku odpočinku.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.