Přání otěhotnět a síla psychiky

Pokud jednou začnou ženě tikat biologické hodiny, jen těžko se nechají umlčet. Ve snaze vyhovět tužbám svého těla a naplnit své mateřské poslání se ženy často dostávají do stresu. A nejen ony. Oba partneři si ani nestihnou všimnout, jak se z jejich vztahu vytrácí romantika, intimita a přirozenost. 

těhotenství, ženy, pohlavníé styk, plodnost, nepolodnost, děti

Síla psychiky je neměřitelná

Dnes se již v široké odborné i laické veřejnosti nepochybuje o psychosomatické jednotě člověka, tedy o vlivu duševního prožívání na tělo a zdraví, na snahu otěhotnět a těhotenství samotné nevyjímaje. Síla psychiky je však v tomto smyslu neměřitelná veličina, velikost jejího vlivu se dá spíše pouze odhadovat. Existují však množství svědectví párů, které počaly dítě jakmile se definitivně rozhodly při adopci, existují však i mnohé dvojice, které tak příjemný osud nepostihl.

Podvědomí pracuje

Kromě zjevných nástrah, jakými jsou špatná životospráva, stres, nadváha, závislosti a podobně mohou úspěšné otěhotnění negativně ovlivňovat i různé nevědomé, ale o to silnější strachy a úzkosti především u žen. Může jít o nejistotu partnerem, ochromující strach z očekávané porodní bolesti , úzkost ze zodpovědnosti za děťátko a mnohé jiné. Jde o jakýsi primární vliv psychiky. Po jisté době neúspěšných pokusů začínají narůstat u párů pochybnosti, výčitky svědomí, zejména u žen podrobné sebepozorování, zúžení myšlení, veškerá energie a pozornost se zaměřuje na jeden den v měsíci, kdy by mohlo dojít ke kýženému zmeškání menstruace. Pocity viny, či vzájemné obviňování se s partnerem, pohlavní styky podle kalendáře, ne podle nálady, různá lékařská vyšetření, to vše vede ke obrovskému stresu. A jak dobře víme, stres má jen málo pozitivních účinků na zdraví člověka. Není ojedinělé, že v důsledku křečovitých snah a plánovaných pohlavních styků se psychika obou partnerů dostává na bod mrazu, nezřídka se přidruží i "ženské problémy", což není ideálním stavem pro početí dítěte. Všechny tyto faktory mohou vyústit do situace, kdy s postupným přibýváním měsíců ubývá naděje pro zplození vytouženého potomka.

Vyřeší to za vás psycholog?

Do jaké míry dokáže psycholog pomoci párům, kterým se už déle nedaří počít dítě? Je vůbec vhodné svěřit se "odborníkovi na lidskou duši" a očekávat, že terapie přinese zázraky? Úspěch se často dostaví tehdy, když se pár přestane" snažit ", když se mu podaří do svého života integrovat nové aktivity a radosti, když půjde snaha o dítě na chvíli jakoby stranou. Návštěva psychologa by mohla na pár působit v opačném smyslu, tedy jako dodatečný stresor, či podpořit dojem, že s párem není něco v pořádku. Pravdou však také je, že založení rodiny je pro většinu lidí jedna ze základních existenciálních potřeb, proto selhání v této oblasti může vést k těžkým depresím, pocitům méněcennosti, či k vážným partnerským krizím a v takových případech lze návštěvu psychologa či terapeuta jednoznačně doporučit.

Zlatá střední cesta

Dosáhnout a udržet si psychickou pohodu je přáním snad každého člověka. S její dosahováním to však už bývá těžší. Kdo nezažil pocit nenaplněných mateřských pudů, jen těžko pochopí vnitřní prožívání ženy, která se neúspěšně pokouší s partnerem otěhotnět. Příroda je příroda a vytěsnit ze svého podvědomí myšlenky, které přehlušují všechno ostatní se určitě nedá na sto procent. Snad nejlepším řešením je zlatá střední cesta. Dbejte o své tělo, orientujte se v plodných dnech, ale nezapomínejte si dopřávat i dávku odpočinku.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zdravá zimní procházka vyžaduje "zdravé" oblečení a ochranu pleti před mrazem

Zimní procházky městem nebo přírodou nám dokáží připravit krásný zážitek. Ale co si na ně obléci, abychom...
více...

Příušnice - očkování, léčba a komplikace

Výsledkem plošného a povinného očkování malých dětí je vymýcení mnoha smrtelných onemocnění. Přesto se...
více...

Potřebuje nenásilnou formou zhubnout pár kilogramů? Zkuste volumetrickou dietu!

A je to zase tady. Podzim a s ním přichází i větší chuť k jídlu, kterou si odůvodňujeme tím, že kabát...
více...

Proč je zdravé nosit malá miminka v šátku?

Miminko nesené v šátku? Pro některé matky příjemná samozřejnost, pro jiné ohrožování zdraví miminka. A co...
více...

Dieta není cesta ke štíhlé postavě, ale zdravá strava ano

Krásná a štíhlá postava, to není postava bez tuku, přestože si to mnohé ženy myslí. Tuk tělo pro své...
více...

Špenát zvyšuje fyzickou sílu, udržuje štíhlou linii a chrání zdraví plodu

Špenát jsme jako děti nenáviděly a hojně ho vracely na talířích ve školních jídelnách. Chyba nebyla v nás,...
více...

Jak odstranit pigmentové skvrny a chránit se před vznikem nových?

Pigmentové skvrny, to je záležitost věku, neopatrného opalování, nesprávného používání parfému a je zde také...
více...

Jak si zajistit pohodlí ve vysokých botách na podpatku?

Už jste si někdy koupila o číslo větší boty jen proto, protože se vám líbily a neměly je v menším čísle?...
více...

Pleťový krém neúčinkuje jak by měl? Včas ho vyměňte!

Vybrat ideální a účinný krém na obličej, to není nic snadného. Proto když ho najdeme, většinou ho používáme...
více...

Porod nemusí bolet a maminky neprotrpí svůj nejkrásnější okamžik v životě

S blížícím se porodem vyvstává pro budoucí maminky řada otázek. Jednou z nich je, zda rodit s tlumením bolesti...
více...