Pomoc, moje dítě se vzteká, nechce samo usínat a ráno se brzy budí!

Datum článku: 5. 9. 2016

Mnozí bezdětní lidé často při pohledu na vřískající batole, které se snaží prosadit si svou, bezděčně pronesou, jak oni by to řešili. Co oni by nesnesli a jak to budou dělat, až se jejich vytoužené miminko narodí. Jenže, teorie je teorie a realita většinou silně pokulhává. Ale nemusíte se obviňovat, milí rodiče, prostě to tak je. Život, to jsou i situace, které neodpovídají načteným poučkám v knihách o výchově dětí.

Pomoc, moje dítě se vzteká, nechce samo usínat a ráno se brzy budí!

Máte už děti?

Pak sami dobře víte, že po porodu je realita trošku jiná, než jste si to představovali před ním. Představy, co všechno dětem dopřejeme, jak se budeme k nim chovat, jak my upravíme své chování, abychom je co nejlépe vychovali jsou sice krásné, ale často zidealizované, a když přijde skutečně na danou věc - vyvine se to trošku jinak. Samozřejmě, není třeba si z toho dělat výčitky - všechno se mění a my se musíme tomu přizpůsobovat. Mnohé maminky, či rodiče oba si plánují po narození dítěte změny a aktivity, které ho podpoří. Zde je několik z nich, které jste si možná dali i vy, ale nesplnili ...

1. Spánek dítěte

Pozdější večerka - pozdější vstávání? Zdá se vám úplně jednoduché řídit denní režim dítěte a divíte se, proč si všichni stěžují, že je jejich děti nenechají vyspat, že brzy vstávají, budí je i během volných dní a podobně. Když budete mít vlastní dítě přijdete na to, že rovnice čím později půjde spát, tím později vstane absolutně selhává. Zda dáte dítě spát v osm nebo v deset, je velmi pravděpodobné, že už o šesté ráno, ne-li dříve uslyšíte jeho hlásek.

2. Sledování televize

I vy patříte mezi ty uvědomělé dospěláky, kteří by svému dítěti nedovolili dívat se na televizi minimálně do věku tří, či dokonce pěti let? Takové odvážné tvrzení prezentuje nejeden dospělý, dokud se nestane skutečně rodičem. Každá maminka přijde na to, že televize alespoň na půl hodinky dokáže dítě zaujmout a ona může konečně trošku soustředěněji uklidit, vyžehlit, navařit, či dokonce si alespoň na chvilku odpočinout. Navíc, když začne chodit do školky, bude zavalené nejrůznějšími seriálovými postavičkami a bude chtít je také znát. Samozřejmě, pokud se vám podaří minimalizovat čas dítěte strávený před televizí, klobouk dolů.

3. Ignorace pláče

Řeknete si, že se kvůli dítěti přece neroztrhnete, a když bude od vás něco vyžadovat pláčem a vy zrovna nebudete mít čas skočit na každé zamrkání - necháte dítě plakat. Některé maminky už předem plánují, že naučí dítě usínat samo a podobně. Jenže, uvidíte, že když se skutečně stanete matkou, pláč vašeho dítěte s vámi nadělá divy. Jen málokteré ženě se podaří vydržet pláč dítěte déle než pět minut.

4. Příkladná výchova

Kdo by nechtěl vychovávat dítě otevřeně, bez různého podplácení, bez křiku, hádek, či případně jedné na zadek? Pěkně na rovinu je učit, jak se mají chovat, vše jim důrazně vysvětlovat a trpělivě je doprovázet každou bolístkou. Krásná představa. Realita bývá však opět trošku odlišná. Výchova dětí není totiž tak jednoduchá, jakou se může zdát a má různá zákoutí. Navíc i děti mají své manýry, kterými nám ji pořádně stěžují, každé věkové období má své "kouzlo" a své pro a proti. Všemu věřte, jen jednomu ne - nikdy to nebude přímočaré, jednoduché a definitivní. Řeknete si, že vaše dítě nikdy nebude dělat na veřejnosti scény. Budete ho přece vést a vychovávat k tomu, aby se umělo dobře chovat a nedělalo podobné "nevychovanecké" manýry. Další zcela nereálné očekávání. Uvidíte, že i vaše dítě bude - ať ho budete vychovávat jakkoli - bude mít své nálady a stavy a bude mu úplně jedno, jestli je na veřejnosti nebo ne. Tehdy pochopíte, že to zřejmě nebude jen výchovou a rodiče, jejichž děti to dělají, nemusí být bezcitní ignoranti.

5. Kroužky a vzdělávání od nejútlejšího věku

Každý rodič chce, aby jeho dítě bylo šikovné a dokázalo v životě hodně. Mnozí rodiče chtějí už malé dítě dát na jazykové kurzy - optimálně, ať se učí alespoň dvě cizí řeči, sportuje, chodí do výtvarného kroužku, či hraje na klavír, aby se jeho případný talent nezanedbal. Zkušení rodiče už vědí, že ne všechno z takových představ je reálné. Kromě toho, že to stojí příliš mnoho peněz, stálo by vás to i hodně energie a námahy - navíc v kombinaci s pracovními povinnostmi je to dost těžko realizovatelné. Také zjistíte, že dítě nemusí být vašimi představami nadšené a pochopíte i to, že nejlepší bude, pokud se naučí nejprve plynule mluvit rodným jazykem, a pak je čas na cizí řeči. Zcela se spokojíte s tím, když se vám podaří utáhnout dva zájmové kroužky, optimálně - jeden kreativní, případně jazykový a jeden sportovní. Také je třeba si uvědomit, že není ideální ani klást na malé dítě příliš mnoho povinností.

Autor: Martina Dvořáková