Mnoho dospělých, když chce nebo potřebuje obdarovat dítě, se rozhodne pro milou měkkou a příjemnou hračku, která bude mít zaručen úspěch u dítěte. Ano, řeč je o "plyšákách". Všichni jsme je měli a mnozí z nás je měli velmi rádi, jen v našich dětských časech nebylo ještě známo to, co je nyní. A sice, že plyšové hračky mohou dětem zdravotně ublížit. Proto raději zaměřme pozornost děti na jiný druh hraček a pokud máte doma neoblomného miláčka plyšáků, omezte alespoň jejich počet a dbejte o pravidelnou údržbu. Plyšové hračky mají mnoho výhod - dokážou uklidnit plačící dítě, doprovázejí ho do postele, aby se necítilo samo, cestují s ním na dovolenou, na výlety, dělají mu společnost v nemocnici, u lékaře, ve školce, na cestách, na hřišti dokonce si je děti berou i na WC a k obědu. I když se mohou tvářit jako nejlepší přátelé vašeho dítěte a vy jste rádi, že mají takové kamarády, každá plyšová hračka představuje pro dítě potenciální zdravotní riziko. To si bohužel uvědomuje jen velmi málo rodičů.
Odborníci na základě nejnovějších zjištění varují, že až 80 procent milých plyšových hraček má na sobě bakterie, které mohou vyvolat záchvat otravy jídlem a mnohé jiné problémy. Testy dokonce odhalily i další velmi nepříjemnou a nebezpečnou skutečnost: Každá čtvrtá plyšová hračka v domácnostech obsahuje stopy stolice! Jeden z pěti medvídků nebyl nikdy praný. Výzkum, který nedávno realizovala společnost, která vyrábí antibakteriální mýdla ukázal, že 90 procent dětí pravidelně hází své hračky na podlahu, kde mohou velmi snadno přijít k nejrůznějším nečistotám a bakteriím. Tři ze čtyř plyšových hraček rodiče neperou po onemocnění dítěte a jedna z pěti nebyla praná nikdy. Samozřejmě, většinou to funguje tak, že v rodinách, kde více dbají o péči o domácnost a zdraví dětí, čistotu příbytku, častěji čistí i hračky tohoto typu.
Stěr, který realizovali mikrobiologové na celé řadě dětských medvídků ukázal, že více než 80 procent z nich je kontaminovaných nebezpečnou bakterií - Staphylococcus spp. Je to patogen, který může způsobit otravu jídlem. Přibližně čtvrtina medvídků obsahovala koliformní bakterie, což znamená také vysokou pravděpodobnost přítomnosti škodlivých organismů.
Vše, co děti dávají do úst bychom měli hygienicky čistit a mělo by se to dát hygienicky čistit. Někdy je však těžké přesvědčit dítě, aby si nechalo vyprat svého oblíbeného plyšového medvídka, takže může zůstat velmi špinavým. Je na rodičích, aby našli způsob jak plyšáky vyčistit, a také, aby vybírali takové, které se dají dobře ošetřovat. Odborníci doporučují pravidelně prát všechny hračky podobného typu, a to nejlépe za použití antibakteriálního pracího prostředku, který zabíjí 99,9 procent bakterií.
Když dítě onemocní, má chřipku nebo virózu a virus rozšiřuje kolem sebe. Samozřejmě, velmi blízko má své oblíbené hračky, díky kterým se virus může dále šířit po celé rodině a okolí. Prostřednictvím hraček se nemoci velmi snadno šíří i ve školkách. Plyšáky také nedoporučují kožní lékaři, a to zejména dětem, které trpí ekzémy, suchou pokožkou, záněty kůže, podobně by je neměli mít ani alergici, stejně jako koberce.
aby dětem z nich nehrozily problémy? Pravidelně perte plyšové hračky s účinnými antibakteriálními přípravky, které fungují i při nízké teplotě, a tím pádem nedojde k poškození hračky. Hračky perte odděleně. Nikdy ne s kuchyňskými utěrkami, ručníky nebo spodním prádlem! Bakterie z jiného prádla se velmi jednoduše mohou dostat na plyšové hračky i při praní, či sušení. Nesušte hračky v sušičkách, ale přirozeně. Jinak může dojít k poškození malých částí hračky - očí, ale také ke změně tvaru, a celkového vzhledu kožešiny. Ještě lepší je, pokud hračky vyperete ve speciálním sáčku na to určeném nebo v povlečení na polštář. Malé šmouhy a fleky z hraček čistěte hned houbičkou a dezinfekčním přípravkem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.