Plivání jako projev emocí u dětí? Netolerujte ho, ale nejednejte v afektu!

Plivání jako projev hněvu patří k projevů malých i větších dětí. Jedná se emoční reakci, která má své opodstatnění, ale nelze ji odůvodnit a už vůbec ne tolerovat! Jak dítě tohoto zlozvyku zbavit? Máme pro vás několik užitečných rad.

vztek, plivání, děti, rodiče, výchova dětí

Plivání v batolecím věku

Batolata často plivou, protože čekají na reakci okolí. Často neexistuje lepší způsob, jak přitáhnout pozornost, než někoho poplivat...

Vyplivnutí hněvu u předškoláků a školáků

Předškoláci mají tendenci "vyplivnout hněv". Když nejsou schopni slovy popsat své pocity frustrace, plivnutím jasně ukáží, jak naštvaně se cítí. Plivání může být také prostředkem sebeobrany, taktikou. Dítě, které si brání hračku, může plivat na kamaráda, který si ji chtěl vzít. Plivání není výjimečné ani u starších dětí , které zase mají tendenci "vyplivnout akt vzdoru". Je to pro ně skvělý způsob, jak dospělému říci, že se nenechají ovládat.

Tolerance není na místě

V určitém období života plive snad každé dítě. Stejně tak, jako se většina dětí vrtá v nose, kouše nebo štípe lidí a podobně. Není to nic hrozného, ale není třeba to nechat tak a takové projevy v chování tolerovat. Nikdy se však nesnižujte k tomu, aby dětské zlozvyky ve vás vyvolávaly vlny hněvu, následkem kterých je zbytečný křik, nadávky nebo bitka. Nepomůže to! Způsob, jakým na plivání zareagujete, bude hrát významnou roli v tom, zda dítě tento zlozvyk opustí nebo v něm bude intenzivně pokračovat nadále.

Nejúčinnější způsoby, které je vhodné použít, když dítě plive:

  1. Zůstaňte v klidu. Přirozenou reakcí na to, když vás dítě poplive, resp. plivne na zem a podobně, je ztráta nervů, ale vy se snažte za každou cenu o klid. Dítě totiž plive nejčastěji tehdy, když "ztrácí nervy", proto jít příkladem a stát se vzorem v tom, že dokážete zachovat chladnou hlavu, je velmi potřebné. Ukážete dítěti, že s emocemi se dá vypořádat i společensky přijatelnějším způsobem. Křik nebo výprask jsou špatným signálem. Pokud se hodně rozzlobíte a nemáte jistotu, že to zvládnete, odejděte na pár minut z místnosti. Neřešte situaci, dokud se neuklidníte a nemáte zase normální hlas.
  2. Řekněte dítěti, že plivání je nepřijatelné. Ale vyhněte se nutkání, dát dítěti zdlouhavou přednášku trvající donekonečna. Stačí rychlá připomínka, že "plivání je hrubé" nebo nevhodné. To zabere více. Vyšlete jasnou zprávu. Využijte akt akce a reakce  
  3. Pokud dítě plivne na zem, dejte mu nějaké čistící prostředky, aby ji mohlo utřít. Pokud poplive vás nebo někoho jiného, ​​trvejte na to, aby plivanec utřelo - pokud je to možné.
  4. Dejte dítěti time-out. Time-out je užitečný důsledek, a to zejména tehdy, pokud dítě "vyplivne hněv". Dejte pošlete ho do vedlejšího pokoje, do klidného prostředí. To mu pomůže naučit se uklidnit, když je rozrušené.
  5. Uplatněte protireakce. Pokud dítě poplive někoho jiného nebo jeho majetek, trvejte na tom, že musí "poškozenému" dítěti půjčit na jeden den hračku, o kterou má zájem nebo mu přidejte nějakou povinnost v domácnosti.
  6. Naučte dítě, co může dělat namísto plivání. Ukažte dítěti alternativy k plivání. Naučte ho vyjádřit hněv slovy a povzbuzujte ho, aby používalo zdravé manažerské dovednosti na zvládání hněvu - například počítání do 10, zatnutí pěstí, odchod do jiné místnosti a podobně.
  7. Posilujte dobré chování dítěte. Pokud je plivání velkým problémem, užitečný může být systém odměn. Vytvořit graf chování, který umožní, aby dítě získávalo samolepky nebo body za dobré chování. Po získání určitého počtu samolepek nebo bodů je vyměňte za nějakou hmotnou odměnu, možnost dívat se na oblíbený program v televizi nebo hrát oblíbenou hru.
  8. Nezapomínejte na pochvaly. Pochvala podporuje dítě, aby pokračovalo v trendu neplivání!
     

comments powered by Disqus


Podobné články


Malé děti by se vůbec neměly dívat na televizi, display telefonu ani na obrazovku počítače

Děti milují televizi a mnohé u ní i usínají. To ale jejich zdraví vůbec neprospívá! Navíc problém...
více...

Škola, kde se známkuje až od deseti let?

Škola, to jsou především známky. Alespoň tak je tomu v naší zemi. Jen je otázkou, jestli je to tak dobře...
více...

Sdílíte fotografie svých dětí na sociálních sítích? Brzděte!

Sociální sítě nám denně zasahují do života. A nejen nám, ale i našim dětem. Často a zcela oprávněně se...
více...

Usínání malých dětí a nezdravý spánek s rozsvícenou lampičkou

Necháváte dětem celou noc rozsvícenou lampičku v jejich pokojíčku, aby se v noci samy nebály? Tak to už...
více...

Jak správně doma připravit předškoláka na psaní ve škole?

Máte doma předškoláka? Procvičujte s ním grafomotoriku. Dítě nemusí před nástupem do první třídy umět psát...
více...

Kapesné je pro dítě v první třídě důležité, protože ho učí hospodařit s penězi

Váháte, zda dávat kapesné dítěti v první třídě? Ano, určitě s příchodem do školy je třeba začít děti...
více...

Úklid dětského pokoje není věda, ale chce to systém

Úklid dětského pokoje, tedy ten zevrubný, to bývá často problém. Důvodem je to, že děti mívají v pokojíčku...
více...

Výbava do školy? Akce během prázdnin!

Prázdniny pomalu končí a vy zjišťujete, jak během nich vaše děti vyrostly? Povzdechnete si, že je třeba zase...
více...

Výchova dětí formou důsledků je účinná a nebere dětem sebevědomí

Výchovat dítě, to není vůbec nic lehkého. Proto se často setkáváme s rodiči, kterým vládnou děti. Je to...
více...

Děti zlobí, protože se vyvíjí

Praštilo vaše dítě kamaráda na pískovišti po hlavě? Hází po ostatních dětech písek? Nebojte se,...
více...