Plané neštovice - očkování, průběh onemocnění, komplikace a léčba

Plané neštovice je infekční, virové onemocnění, které je typické pro dětský věk. V tomto věku je i poměrně snadno léčitelné. Toto onemocnění je však nebezpečné pro adolescenty, dospělé osoby a hlavně těhotné ženy. Prevence spočívá v účinném očkování, které ale není hrazeno z prostředků veřejného zdravotnictví.

dětská infekční onemocnění, plané neštovice, očkování, léčba

Původce a průběh onemocnění

Onemocnění způsobuje virus varicella zoster z rodu herpetických virů. Zdrojem nákazy je nemocný člověk. Plané neštovice se snadno přenášejí vzduchem a dotykem. Nemocní jsou potenciální hrozbou již 2 dny před projevením prvních příznaků a 4 - 5 dní po vzniku následných strupů. Virus se po vdechnutí začíná množit již v horních cestách dýchacích a do deseti dnů postupně kolonizuje plíce, dostává se do krevního oběhu, jater a sleziny. V tomto období se neprojevují žádné viditelné známky onemocnění. Ve druhé fázi napadne kůži a nemoc naplno propukne. Plané neštovice charakterizuje prudký nástup nemoci, když se postižený "osype" vyrážkami na některé z částí těla a zároveň se dostaví vysoké horečky. Typické puchýřky se postupně objevují po celém trupu, na obličeji a ve vlasové části hlavy. Procházejí několika stádii, aby se nakonec změnily na stroupky a zahojily se bez jizviček během dvou až tří týdnů. Po ústupu onemocnění se virus usídlí v nervových uzlíčků podél míchy a tam přetrvává po celý život.Takový je průběh bezproblémového překonání nemoci.

Jak poznáme plané neštovice?

Přestože je inkubační doba dost dlouhá (průměrně 14 - 15 dní), nemoc propukne náhle, bez úvodních příznaků. Většinou se dostaví vysoká horečka nad 38 ° C a objeví se kožní vyrážky, které postupně projdou čtyřmi vývojovými stádii:
1. fleky (tzv. makuly)
2. kožní pupeny (papuly)
3. puchýřky (puchýřky)
4. stroupky (krusty)
Vyrážky se objevují na trupu těla, na obličeji a ve vlasové části hlavy ve vlnách, takže některá část těla se už může hojit, zatímco na jiné právě vyrazily nové vyrážky. Intenzita a hustota vyrážek je různá, avšak postižená místa svědí. Nemoc mohou provázet i bolestivé afty. Při nejzávažnějších případech může dojít k poruchám koordinace pohybu, k varicelóznímu zápalu plic. Pokud dojde k infikování kožních lézí jinými bakteriemi, rány začnou místo hojení hnisat.

Problémový průběh

Plané neštovice mohou způsobit i vážnější stavy s komplikacemi. Týká se to zejména dospělých, kteří plané neštovice v dětství neprodělali, těhotných žen, dětí do jednoho roku života a lidí se sníženou imunitou. Komplikace u dospělých se projevují zejména varicelovou pneumonií (zápalem plic) nebo encefalitidou (zánětem mozku) a ve vyšším věku mohou mít trvalé zdravotní následky a v některých případech mohou způsobit i smrt pacienta. Infekce během těhotenství může vést k vážnému poškození plodu. Pokud se plané neštovice vyskytnou u těhotné ženy těsně před nebo po porodu, může být onemocnění pro novorozence smrtelné.

Léčba

Ošetřování planých neštovic vyžaduje podobnou léčbu jako jiné virové onemocnění - tedy v první řadě klid, izolaci, dostatek tekutin a přísun vitamínů. Vyrážku je vhodné natírat tekutým chladivým pudrem či mastí na recept od lékaře. Proti svědění se mohou použít některé z antihistaminik, tedy léků proti alergickým reakcím. Nakažlivost virem planých neštovic je vysoká. Je velmi pravděpodobné, že pokud přišlo dítě do styku s nemocným například ve školce či škole, projeví se plané neštovice i u něj.

Varicela je nakažlivá, dokud se tvoří nové puchýře

Strupy jsou už jen uzdravovací procesem. Přesto je vhodné, aby dítě do kolektivu šlo až potom, když se uzdraví úplně! Momentálně je u nás k dispozici očkování proti planým neštovicím, určené pro nejmenší děti ve věku 15. - 18. měsíců. Podává se injekční formou v jedné dávce spolu s očkováním proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. 

Virus v nás dřímá celý život

Po ústupu "klasických" planých neštovic se virus usídlí v nervových uzlinka podél míchy a tam přetrvává po celý život. Virus se může aktivizovat při oslabení organismu (stárnutím, při závažných onemocněních, operacích, úrazech, poruchách výživy a stresu),  kdy dochází k jeho reaktivaci a může způsobit tzv. pásový opar (herpes zoster) - nepříjemné a bolestivé onemocnění. Nejčastěji se v oblasti pasu, hrudníku nebo zad objeví vřídkovitá vyrážka, která svědí a nepříjemně bolí. Výsev vyrážky se může vyskytnout i na jiné části těla. Plané neštovice patří u nás mezi nejčastější virové onemocnění, které postihuje zejména děti. Jsou vysoce nakažlivé a ohrožen je prakticky každý, kdo je ještě nepřekonal. Podle statistik, pokud jste neprodělali plané neštovice, máte až 90% pravděpodobnost, že se při setkání s infikovanou osobou nakazíte! Podle statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně prodělá plané neštovice až 75 milionů lidí.

comments powered by Disqus


Podobné články


Léčba osteoporózy a riziko odumírání kostní tkáně v čelisti

Léčba osteoporózy má nový hit, který ale není bez vedlejších účinků. Naordinovali vám v poradně...
více...

Bolest zad a rakovina? Pozor na varovné příznaky!

Nejen lidem je lépe v páru. Ale párové jsou i nemoci. Potvrzují to nejnovější vědecké studie, které si vzaly...
více...

Zánět štítné žlázy může snížit její funkčnost

Zánět štítné žlázy postihuje převážně ženy. Vzniká napadením tkáně štítné žlázy bakteriemi nebo...
více...

Nosní polypy - vyšetření, léčba a prevence

Nosní polypy nebolí, proto často nevíme, že je v nose máme. Vznikají nenápadně po častých infekcích, které...
více...

Biologická léčba nádorů - léčba na míru

Onkologických pacientů přibývá, ale přibývá také vyléčených lidí. A to je velmi příznivá zpráva. Vliv...
více...

Nemocné dítě v mateřské škole a odpovědnost rodičů

Máte problémy v zaměstnání, když pečujete o nemocné dítě? O to víc vás asi zamrzí, že někteří rodiče...
více...

Únava jako příznak rakoviny se u mladých lidí často podceňuje

Rakovina, tedy zhoubné bujení, ohrožuje dospělé, seniory, ale i mladistvé a malé děti. Jenže, co se týká...
více...

Probiotika nejsou všemocná, ale neuškodí

Probiotika nejsou nijak levná záležitost. A přestože nejsou zařazena mezi léčiva, těší se velké oblibě. Často...
více...

Očkování, které nebolí a bojuje proti nebezpečnému průjmu u dětí

Malé děti často trpí průjmy, které mohou nastat třeba po dietních chybách, ale je zde i závažnější forma,...
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...