Péče o miminko a úsměvné příběhy novopečených rodičů

Žádný rodič se rodičem nenarodí, a přestože současné maminky hodně čerpají z odborných knih a internetových diskuzí, občas jsou v reálu postaveny před nestandardní situaci. Často také popis plně nezachytí výjev, kterého jsou nakonec účastníky. Pokud se situace s humorem vyřeší, dítě to neohrozí na životě, tak se nic neděje a historka se může dát k dobru dalším, potencionálním rodičům.

péče o dítě, miminko, rodiče

1. Když dojdou pleny

Zpočátku je těžké odhadnout, kolik plenek je potřeba mít v zásobě, aby nedošlo k situaci, že děťátko zůstane bez plenek. Nejeden rodič si zažije situaci, že najednou zjistí, že ta plenka, kterou právě naplnilo jeho dítě byla poslední v zásobě. Fakt skvěle se v takové podobné situaci zorientoval jeden tatínek. Zatímco šel nakoupit nové pleny, udělal dítěti plenku z tlusté vrstvy papírových kuchyňských utěrek a na pas mu je upevnil čelenkou, kterou manželka používala, když si dělala kosmetiku. Určitě je mu třeba dát palec nahoru. Prostě je to borec!

2. Nečekané zvraty

Každý novorozenec, když se napije mléka si odříhne, respektive měl by, no a s tím občas ujde i trošku obsahu jeho žaludku. Občas to však není jen troška. O tom mluví i zkušenost jedné maminky: "I moje novorozená dcerka podobně jako ostatní děti sem-tam cosi vyblinkala, ale když měla tři týdny začala nás překvapovat zvracením na celou místnost. Prostě to z jejího žaludku vystřelilo až po protější stěnu. Chvílemi jsem dokonce pochybovala o tom, zda je moje dcera lidskou bytostí nebo zda není posedlá - ale to bylo jen kvůli filmu, který jsem v té době viděla. Lékaři mě ujistili, že je to jen překrmováním a refluxem, kterým dcerka tehdy trpěla. "

3. Bez psychické přípravy

Ženy jsou většinou lépe připraveny na různé negativa, které souvisí s péčí o děti jako muži. Samozřejmě, čest výjimkám, ale i tak za všechny mluví zážitek jedné z maminek: "Byla jsem jen pár dní z porodnice doma a manžel hlídal dcerku, když jsem se sprchovala. Najednou začal křičet, abych rychle přišla a našla jsem dcerku na podlaze, ležet na utěrce na zemi, která byla celá komplet od jejího výkalů. Manžel nic neříkal, jen utíkal na WC, kde dlouho a intenzivně zvracel, jakoby měl nejhorší žaludeční virózu všech dob ... "Inu, někteří muži mají problém měnit plenky, na to je třeba se psychicky připravit. Nebo jim pořídit si plynovou masku...

4. Bez návodu k obsluze

První koupání bývá mimořádně stresující záležitostí. Pokud se nenaučíme správně držet dítě, nemáme šanci to úspěšně absolvovat. Poučila se i další z maminek: "Když se mi narodil první syn, nevěděla jsem hodně o tom, jak koupat dítě. První koupel byla hotovou katastrofou. V hrůze jsem zjistila, že miminko je tak kluzké, že se nedá chytit a stále mi klouže z rukou jako ryba. Jeho hlavička byla každou chvíli jinde a měla jsem obrovskou paniku. Mohlo to skončit špatně. Plakala jsem, bezradná. Naštěstí se nic nestalo a druhý den mi přišla s koupáním pomoci máma, která mi ukázala základní finty. "

5. Malý omyl

První noci po porodu jsou jako těžký a bolestivý flám. Maminky toho hodně nenaspí, a tak vždy padne vhod, když po příchodu z porodnice alespoň na pár chvil v noci mají pomoc. Manžel jedné maminky se snažil prodloužit její odpočinek, a tak chtěl uklidnit podle něj vřískající novorozeně. Když maminka vstala, překvapeně se podívala na své dítě - namísto dudlíku mělo v puse gumovou odsávačku hlenů. Když to řekla manželovi, vypadal trošku rozpačitě, ale nakonec prohlásil: "Aspoň, že jsem to před použitím dobře umyl ..."

6. Nashledanou, mozku!

Při nonstop péči o novorozeně se běžně stává, že uděláme něco nelogického, zapomínáme, jednoduše - mozek nám nefunguje tak, jak by měl. Jedné mamince se přihodila v koloběhu péči zajímavá záležitost. Krmila dítě každé dvě hodiny, i v noci a hned po kojení mu vždy vyměnila pleny. Jaké překvapení ji však jednou po takové vyčerpávající noční čekalo? Ráno zjistila, že malá má na sobě dvě pleny - jednu špinavou a na ní druhou čistou. Prostě v tom koloběhu zapomněla špinavou sundat ...

comments powered by Disqus


Podobné články


Malé děti často padají, ale ne každý pád skončí pouhou modřinou

Malé děti bývají nemotorné. A není se čemu divit, vždyť se teprve všechno musí naučit. Učí se chodit a než...
více...

Stres mají i malé děti a rodiče by jim měli vysvětlit, jak ho zvládat

Možná vám to přijde nadsazené, ale je tomu tak. Již malé děti prožívají stres a deprese. Nežijí totiž...
více...

Co pomůže, když děti nechtějí usínat samy?

Usínání dětí vidí mnoho rodičů jako problém. Hledají v odborných knihách, ale co platí na jedno dítě,...
více...

Na mateřské dovolené je hezky, jen některé maminky si to uvědomí až po návratu do práce

Těšila jste se na dovolenou s miminkem a začínáte přehodnocovat? Nejraději byste výraz mateřská dovolená...
více...

Strach o dítě patří k rodičovství, ale dá se mu čelit

Strach o dítě patří k rodičovství a když vám někdo řekne, že se o své dítě nebojí, tak lže! Ale...
více...

Rady pro rodiče, kteří se bojí o svá miminka

Péče o miminko sebou přináší, často i zbytečné, obavy o jeho zdraví a celkovou pohodu. Někteří rodiče...
více...

Rady pro rodiče, kteří chtějí děti vychovávat a ne je nechat volně proplouvat dětstvím bez mantinelů

Vychovávat děti není snadné a žádný univerzální způsob výchovy neexistuje. Dobře vychovávají rodiče, kteří...
více...

Jak posílit dětem v zimě imunitu a zabránit zvýšenému výskytu nemocí z nachlazení?

Zimní měsíce dávají zabrat hlavně maminkám malých dětí, které navštěvují mateřské školky a školy. Malé...
více...

Malé děti by se vůbec neměly dívat na televizi, display telefonu ani na obrazovku počítače

Děti milují televizi a mnohé u ní i usínají. To ale jejich zdraví vůbec neprospívá! Navíc problém...
více...

Škola, kde se známkuje až od deseti let?

Škola, to jsou především známky. Alespoň tak je tomu v naší zemi. Jen je otázkou, jestli je to tak dobře...
více...