Opruzeniny - prevence a léčba

Datum článku: 18. 11. 2014

V obchodech jsou pro současná miminka k dostání stále kvalitnější pleny. Na jejich kvalitě se podílejí odborníci z řad dětský lékařů a zdálo by se, že opruzeniny již nemají ve slovníku péče o dítě své místo. Ale není tomu tak…...

miminka, péče od ítě, hygiena malých dětí, přebalování, opruzeniny

I to nejopečovávanější a nejčistší dítě může zažít na vlastní kůži výsev vyrážek,

způsobený nošením plenky. Pro děti, které konzumují pouze mateřské mléko či umělou výživu, je tento problém vzácný. Jakmile se však do menu přidá tuhá strava, stolice se změní a mnohem více dráždí jemnou dětskou pokožku. Vlhkost a tření pleny o pokožku jsou ideálním základem pro množení bakterií a vznik infekce. Proto byste zejména během prvního roku měli věnovat extra pozornost právě této partii.

Nejlepší cesta, jak předejít vyrážkám, je prevence

A tou je suchá a čistá plenka. Když se vyrážka objeví, měla by se plena měnit ještě častěji.

Ale jsou i další možnosti

  • Kontrolujte plenku minimálně každou hodinu, a když je mokrá či znečištěná, okamžitě ji vyměňte.
  • Nechte zadeček "vyvětrat" ​​vždy, když je možnost. Můžete dítě nechat zdřímnout si přikryté látkovou (nikdy ne plastovou!) plenou, aby pokožka měla čas proschnout.
  • Pokud je zadeček velmi podrážděný, nepoužívejte mýdlo ani vlhčené ubrousky - mohly by pokožku ještě více podráždit. Místo toho opláchněte zadeček přímo pod tekoucí vodou.Teprve když se pokožka trochu uklidní, můžete použít jemné mýdlo.
  • Před oblečením suché pleny natřete zadeček dětským krémem s obsahem zinku.
  • Nepoužívejte pudr.

Pokud vyrážka do 3 - 7 dní neustoupí,

měli byste kontaktovat svého pediatra. Může se jednat o vážnou infekci. Určitě nezkoušejte kombinovat různé masti, které třeba zbyly a pomohly děťátku vaší kamarádky.

Autor: Lenka Kostková