Odmítá vaše dítě zdravé jídlo? Nenuťte ho, ale nevzdávejte to!
Malé dítě je vrozeně předurčené k tomu, aby odmítalo neznámé. Je to ochranný reflex, který měl v minulosti zabránit požití zkaženého či otráveného jídla. Ale tato neofobie by měla měla vymizet s věkem dítěte. Ale také nemusí, když se k nabízení jídla rodiče špatně postaví.
Nutriční programování
Dítě se od prvních dnů svého života v rodině setkává s jistými vůněmi, stravovacími zvyky, úpravou potravin, které tvoří pocit domova, jistoty. Je to součást nutričního programování. Každý z nás považuje stravu své mámy za tu domácí, bezpečnou a i v dospělosti si pamatujeme chutě a vůně domova. Zejména dovolené s exotickými jídly mohou pro vašeho drobečka znamenat narušení pocitu bezpečí domova, což projeví odmítáním nové stravy.
Potravinová neofobie
Potravinová neofobie je odborné pojmenování strachu z nových nebo neznámých potravin, nemusí být ani exotické. Je běžná u batolat a malých dětí, objevuje se mezi prvním a čtvrtým rokem, postupně vymizí sama. Nechuť zkoušet nové potraviny většinou ustoupí v pěti, šesti letech. Není to ani intolerance či alergie na potraviny, jen dětský strach, který je třeba odbourávat trpělivostí a dobrým příkladem.
Dítě nenuťte
Stravovací návyky některých batolat mohou dočasně vést až ke zvýšení rizika nedostatečného příjmu živin. To je třeba řešit a včas pomoci dětem oblíbit si větší počet různých potravin. Nejhorší, co může rodič dělat v případě potravinové neofóbie je nutit dítě do jídla. Dítě se může vzepřít až do nevolnosti a totálního odmítání potravy.
1. Vícekrát
Nestačí dítěti ukázat či dát ochutnat potravinu třikrát a hotovo. Odmítané potravinu nabízejte dítě až 15krát, než ji přijme
2. Odstavování od kojení
Kritické období pro zvýšení tolerance potravin je odstavování od kojení. Rozmanitost potravin, které byly poprvé nabídnuty dětem v tomto období, může snížit pozdější odmítnutí potravin.
3. Rozmanitá strava kojící matky
I rozmanitost matčina jídla a různorodost chutí v mateřském mléce může vést k tomu, že se děťátko s novou potravinou rychleji smíří.
4. Buďte příkladem
Sami si dejte i netradiční potraviny a chvalte je. Nikdy neodmítejte potraviny, neříkejte "Toto je hnusné", maximálně řekněte "Na toto dnes nemám chuť."
5. Jezte společně
Nechte dítě ho ochutnat z vlastní porce. Jídlo je také součást sociálního styku a společné stravování zvyšuje důvěru. Samozřejmostí je zdravé jídlo i na vašem talíři.
6. Kombinujte známé a nové
K ověřenému jídlu, které děťátku chutná, přimíchejte nové, které zpočátku odmítá. Zvýšíte tak jeho důvěryhodnost.
7. Servírujte esteticky
Dejte si záležet na designu jídla. Nemusíte z něj vytvářet umělecké dílo, ale rozhodně vsaďte na barvy - ty zeleninové. Jedí i oči! Udělejte třeba dítěti chlebíčky se zeleninou ve tvaru usmívajícího se smejlíka. Nic na tom není těžkého ani časově náročného.