Odběr pupečníkové krve je investice do zdraví vašeho dítěte, ale také členů blízké rodiny

Uvažuje o tom, jak zajistit svému dítěti zdraví? Nechte mu zmrazit pupečníkovou krev hned po porodu. Sice tento úkon není bezplatný, ale dáte svému dítěti víc, než když mu stejnou částku budete uchovávat na výhodném spoření. Pupečníková krev se může hodit nejen jemu, ale třeba i jinému členu blízké rodiny. Není to úžasné? Mít takovou zdravotní pojistku do budoucnosti?

porod, pupečníková krev, zdraví, krev, zmrazení pupečníkové krve, kmenové buňky

Co je pupečníková krev

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po přestřižení pupečníkové šňůry v placentě (asi 97%) a v samotném pupečníku (3%). Obsahuje vzácné kmenové krvetvorné buňky, které se za určitých podmínek mohou stát zárodky jiných buněk a podle potřeby tak mohou posloužit jako zdroj "náhradních dílů" pro různé (v budoucnu) poškozené orgány jako srdce, cévy, játra i nervovou tkáň. Získané krvetvorné buňky se dají použít i na transplantaci. Jde o léčebnou metodu, která se využívá k léčbě zhoubných onemocnění, vrozených a získaných poruch krvetvorby, při poruchách imunitního systému či látkové přeměny.

Při jakých onemocněních se dá krev v budoucnu využít?

Seznam nemocí léčených transplantací krvetvorných buněk odebraných z pupečníkové krve je velmi dlouhý, proto uvádíme jen některé z nich: akutní i chronická leukémie, nádor mozku, Alzheimerova choroba, cukrovka, onemocnění srdce, jater, svalová dystrofie, Parkinsonova nemoc, úrazy míchy či mozková mrtvice. Její využití je předmětem výzkumu i při léčbě rakoviny prsu, vaječníků, nádoru plic, varlat či karcinomu ledvin.

Odběr pupečníkové krve

Je rychlý, bezbolestný a bezpečný pro matku i pro vaše dítě. Provádí se hned po porodu dítěte a přestřižení pupeční šňůry pomocí sterilní soupravy s jehlou do odběrového vaku. V žádném případě nezasahuje do normálního průběhu porodu. V případě, že nastanou nepředvídané komplikace a z časových důvodů se odběr nestíhá, lékař od něj upustí. V případě, že již máte zaplacenou zálohu za odběr, peníze vám vrátí!

Zpracování a uskladnění krve

Následně je krev odeslána do laboratoře, kde je podrobena speciálním testům. Zjišťuje se její celkové množství, počet krvetvorných buněk v transplantátu a hlavně, jestli není v průběhu odběru na porodním sále kontaminovaná bakteriemi. V takovém případě by byla nepoužitelná. Pokud je vše v pořádku, následně se vak s odebraným pupečníkovou krví zamrazí na teplotu - 196 ° C a uskladní ve skladovacím kontejneru s tekutým dusíkem. Zamrazené krvetvorné buňky se tam nepoškozují a nemění. Kdykoliv jsou připraveny k použití, ať už pro vaše dítě nebo rodinného příslušníka, a to neomezenou dobu! Klidně i desetiletí! Vaše dítě ho může využít při nemoci i v dospělosti!

Jak na to?

Prvotní informace poskytne gynekolog, ke kterému chodíte během těhotenství na pravidelné prohlídky. Každý by měl mít k dispozici informační leták, na kterém naleznete všechny potřebné adresy či telefonní čísla, které je třeba v případě zájmu kontaktovat a nahlásit tam své údaje (jméno, adresu, předpokládaný termín porodu, nemocnici, ve které plánujete rodit).

Platba

Cena je v současnosti kolem dvaceti tisíc korun, přičemž je v tom zahrnut odběr, transport, zpracování, vyšetření a zamrazení krve. Platí se ve dvou nebo více splátkách, dle dohody. Za její uskladnění se každoročně platí poplatek ve výši 1500 korun a je možné si zaplatit i dvacet let dopředu, čímž je uskladnění levnější.

Můžete ji také darovat!

V případě, že neuvažujete o odběru pupečníkové krve pro své dítě, máte možnost darovat ji do veřejného rejstříku, kde bude přístupná pro ty pacienty, kteří ji budou potřebovat. Stačí když o tom informujete svého porodníka, u kterého budete rodit a ještě před porodem vypíšete formulář.
Samozřejmě, tím, že ji darujete, neplatíte ani za její odběr, ani za uskladnění. Zároveň ale ztrácíte na ni v budoucnu jakýkoliv nárok. Pomůžete jí však zachránit život někomu jinému!

comments powered by Disqus


Podobné články


Nachlazení v těhotenství a jeho přírodní léčba

Sychravé a chladné měsíce přinášejí řadu onemocnění z nachlazení. A ty se nevyhýbají ani budoucím...
více...

Přání otěhotnět a síla psychiky

Pokud jednou začnou ženě tikat biologické hodiny, jen těžko se nechají umlčet. Ve snaze vyhovět tužbám svého...
více...

Císařský řez by měl být pouze ze závažných zdravotních důvodů, protože má svá rizika

Císařský řez, je operace, kterou se v 3. trimestru ukončuje těhotenství a porod. Je to jedna z nejstarších...
více...

V našem těle kolují těžké kovy, původci velmi vážných onemocnění. Zbavte se jich detoxikací!

Toxické těžké kovy znamenají doslova pohromu pro naše zdraví. V těle kolují a způsobují chronická...
více...

Rakovina a neplodnost jako důsledek neléčených polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků je zákeřná choroba, která postihuje ženy v produktivním věku. Z počátku...
více...

Astma může malým dětem způsobit i stres matky v těhotenství

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které postihuje všechny věkové kategorie, včetně malých dětí....
více...

Vaginální mykóza - léčba, samoléčba a prevence

Vaginální mykóza představuje onemocnění, které je pro ženy velmi nepříjemné. Jednak se jedná o intimní partie,...
více...

Zpoždění menstruace nemusí způsobit jen těhotenství

Pravidelná menstruace je pro ženu jasný znak toho, že je zdravá. A pokud se pravidelný čas protáhne, nastanou obavy...
více...

Co dělat, když po porodu chybí chuť na intimní soužití?

Láska a milování je nejen kořením života, ale i klíčem ke spokojenému vztahu. I když se ta láska časem...
více...

Padání vlasů ovlivňuje roční období

Na kvalitu a padání vlasů má vliv mnoho faktorů. Patří k nim i roční období. Náročný pro vlasy je hlavně...
více...