který však často způsobuje rodinný stres. O nočním pomočování hovoříme u dítěte staršího 5 let, u kterého od narození přetrvává pomočování během spánku (primární noční enuréza). Noční pomočování (enuréza) se definuje jako mimovolní únik moči v noci u dítěte staršího 5 let bez prokázaného vrozeného nebo získaného defektu centrální nervové soustavy a močového systému.
Organismus člověka má schopnost kontrolovat tvorbu moči a močení. Podobně jako řeč se i tato schopnost u dětí vyvíjí postupně, tzn někoho dříve, u jiného později. Nejprve dítě dokáže kontrolovat tvorbu a výdej moči přes den (kolem 3.roku života) a později i v noci. Jak víme, moč se tvoří v ledvinách. Množství vyprodukované moče řídí důležitá látka v organismu, které se v noci tvoří více. Její zvýšená produkce paradoxně zmenšuje objem vyprodukované moče, což způsobí, že naplňování močového měchýře je pomalejší a močový měchýř se nemusí v noci vyprázdnit. U dětí trpících noční enuresou je vlastní tvorba této důležité látky v noci nedostatečná. To má za následek zvýšenou tvorbu moči během noci, což vede k přeplnění močového měchýře. Dítě neumí rozeznat signály vycházející z přeplněného močového měchýře a vzbudit se na močení. Výsledkem je vymočení se do postele během spánku bez schopnosti dítěte zabránit tomu vlastní vůlí. Při nočním pomočování může jít i o genetickou predispozici. Pokud se v dětském věku pomočoval jeden z rodičů, je téměř 50% předpoklad, že se bude pomočovat i jeho potomek. Pokud se pomočovali oba rodiče, pravděpodobnost pomočování je ještě vyšší.
Pokud takové pomočování nabírá pravidelností na intenzitě a přetrvává déle než 2-3 měsíce, je třeba hledat jinou příčinu.
V takovém případě jsou přítomny i další typické projevy, např.:
Noční pomočování patří mezi časté problémy našich dětí. Svědčí o tom i fakt, že mu v žebříčku nejčastějších problémů dětí patří druhé místo (po alergii). Postihuje holky i kluky, ale častěji jím trpí právě chlapci. Vyskytuje se u 10-15% dětí nad 5 let a u 2% adolescentů ve věku 12-18 let. S přibývajícím věkem, správnou motivací, léčbou, dodržováním pitného a spánkového režimu pomočování ve většině případů ustoupí, ale asi u 1% přetrvává i v dospělosti.
Noční pomočování patří mezi problémy, které mohou ovlivnit vývoj dítěte a negativně ho poznamenat i z dlouhodobějšího hlediska, někdy i na celý život. Dítě je v tomto období zvláště citlivé na to, jak ho vnímá okolí i jak se vnímá ono samo. Noční pomočování je pro něj stresující a ponižující. S nástupem do školky, školy přicházejí i nové kontakty s jinými dětmi a dospělými. Dítě je postaveno před nové úkoly, aktivity a povinnosti. Své pomočování musí skrývat. Stydí se a má strach, aby někdo jeho tajemství neodhalil. To ho separuje od ostatních kamarádů, neboť nemůže přespat u kamaráda, jet do školy v přírodě či na školní výlet. Kromě toho, pokud se dítě pomočuje delší dobu, představuje to stres a izolaci celé rodiny. Rodinu to zatěžuje finančně (časté praní a měnění ložního prádla) i sociální (nemohou jezdit na výlety, dovolené jako jiné "běžné" rodiny.). Proto je důležité zjistit, proč se dítě pomočuje a zabránit tak snižování jeho sebevědomí a sebedůvěry.
Hned při prvních náznacích nočního pomočování zkuste zavést do života dítěte několik kroků pro předcházení noční enurézy:
1. Omezte příjem tekutin před spaním - dítěti 1 hodinu před spánkem nedávejte tekutiny, v odpoledních a večerních hodinách jsou nevhodné nápoje s obsahem kofeinu, teinu (cola, černý čaj) a jiné slazené nápoje,
2. Dítě dejte krátce před spaním pořádně vymočit. Pak ho dejte vymočit po 2 hodinách spánku (dítě nemusí být zcela probuzené, stačí jej odnést na WC a říct mu, aby se vymočilo),
3. Zaveďte pravidelný spánkový režim - ukládejte dítě do postele ve stejný čas, vyvětrejte místnost, minimalizujte stresy před spaním (např. psaní domácích úkolů, hádky, sledování TV programů apod.).
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.