Návštěva dentální hygienistky s dítětem

Datum článku: 21. 5. 2013


Preventivní zubní prohlídka neslouží pouze na hledání kazů, kontroluje se při ní v ústech sliznice, jazyk i stav hygieny. Pokud má dítě v oblasti dentální hygieny nedostatky - od povlaků, zbarvení až po zubní kámen, doporučí se mu zubní hygiena, která zase neslouží jen k jejich odstranění, ale i na vysvětlení, proč a jak vznikají a jak se jim úspěšně vyhýbat. Malému pacientovi se předvedou správné čistící techniky, doporučí se správný zubní kartáček či pasta a ústní voda.

Návštěva dentální hygienistky s dítětem


Závažnější, zejména zánětlivé stavy si hygienistka pozve opět na kontrolu,


protože ne vždy si při první návštěvě dítě či rodič osvojí všechny rady a techniky čištění zubů. Tím, co tvrdošíjně tvrdí, že si zuby pořádně čistí, ale nedělají to, se povlak obarví a takto se přesvědčíme o nesprávném, respektive nedostatečném ošetřování zubů. Nadměrné pití kolových nápojů, či zelených čajů zanechává i na dětských zoubcích své těžce smazatelné stopy, takže rodiče dovedou své ratolesti už i sami na dentální hygienu, nezřídka se už i u 12 letých dětí najde nános zubního kamene na trvalých zubech, který následně způsobuje zánět dásně, od kterého není daleko k trvalému poškození jejich závěsného aparátu. I děti s fixním ortodontickým aparátem by měly pravidelně navštěvovat dentální hygienistku.


Děti ani rodiče se neumí o zuby dostatečně starat


Zájem o dentální hygienu a instruktáž čištění chrupu s používáním dalších pomůcek je dost malý. A ještě, bohužel i v médiích jdou reklamy, které mluví o tom, že žvýkačka vyčistí více než zubní kartáček.


Dentální hygienistka, vysvětluje dětem důležitost čištění zubů


s následným praktickým výcvikem. Děti si nosí vlastní zubní kartáčky a učí se, jak si správně čistit zuby. Protože pokud jde o postoj rodičů k orálnímu zdraví, není to žádná sláva, i když se situace zlepšuje.


Je pravda, že dětské zuby třeba čistit, jakmile se přeřízne první zub?


Ano. Dásně je však vhodné masírovat v místech budoucích zoubků už v době před prořezáváním zubů pomocí kusadel nebo prstového kartáčku.


Potřebují mléčné zuby stejnou péči jako trvalé?


Mléčné zuby mají důležitou úlohu nejen při žvýkání, při tvoření slov, ale ovlivňují i vývoj čelisti a postavení stálých zubů. Proto je třeba se o ně starat a snažit se zabránit jejich předčasné ztrátě. Kořeny mléčných zubů se po skončení vývoje začínají zkracovat, protože na jejich místo se začínají tlačit zuby stále. Když mléčný zub vypadne nebo ho odstraní zubní lékař, má krátký nebo žádný kořen. Mléčné zuby se z čelisti přirozeně uvolňují, a to nejprve řezáky (mezi 5 až 8 rokem), pak špičáky (mezi 10 až 12 rokem) a nakonec stoličky (mezi 10 až 12 rokem). Mléčné zuby tedy nejen umožňují potravu dobře rozžvýkat, ale také udržují místo pro stále zuby a jsou důležité i pro správnou výslovnost.


Čím čistit dětské zuby?


To závisí na věku dítěte. U těch nejmenších prstovým kartáčkem, což je vlastně gumový návlek na prst s gumovými štětinkami, který si rodič nasadí na prst a drobnými kroužky může čistit zoubky a masírovat dásně v místech právě se prořezávajících zubů. Do dvou let věku dítěte není vhodné používat zubní pasty s fluorem, ale čistit je buď bez pasty, nebo pastou bez fluoru. Další pomůckou jsou dětské zubní kartáčky. Ty je vhodné začít používat, když je v ústech dítěte už více prořezaných zubů. Vhodné jsou kartáčky s měkkými štětinkami, protože nepoškozují zuby a nedráždí dásně. Od dvou let už můžete dát dítěti na kartáček i trochu pasty ve velikosti hrášku. Pokud již má dítě první stálé zuby, může dostat kartáček pro dospělé. Ale s nejměkčími štětinkami, s malou hlavičkou a s rovně zastřiženými vlákny. Mohou dokonce používat pastu pro dospělé. Je již vhodné začít čistit i mezizubní prostory.


Kdy a jak zuby čistit?


Nejméně 2krát denně ráno a večer po jídle a pití. To znamená, že po vyčištění zubů dítě už nesmí nic jíst ani pít nic sladké. Pokud jde o techniku čištění, to závisí na věku dítěte. Velmi malým dětem vysvětlujeme, že kartáček se neohryzává, pokud mu to zručnost dovolí. Později jim vysvětlete, že zuby se čistí zub po zubu a na každém chvilku třeba setrvat.


A co strava? Má výživa vliv na kazivost?


Zubní kaz způsobují bakterie, které mění cukry z potravy na kyseliny, které pak leptají zubní sklovinu, odstraňují z jejich povrchu vápník a umožňují bakteriím pronikat do hloubky zubu a pokračovat v kazivém procesu. Filozofie prevence spočívá v odstraňování bakterií a v omezení přísunu cukrů těmto bakteriím a v lokální fluoridaci pastami a gely. Zubům nejvíce škodí cukry. Pití slazených nápojů tak vůbec není vhodné. Pravidla racionální výživy je třeba dodržovat už od dětství a nečekat, až se objeví první zdravotní problémy. Je důležité omezit cukry, sladké nápoje.

Autor: Martina Dvořáková