Na mateřské dovolené je hezky, jen některé maminky si to uvědomí až po návratu do práce

Těšila jste se na dovolenou s miminkem a začínáte přehodnocovat? Nejraději byste výraz mateřská dovolená nahradila něčím výstižnějším a jadrnějším? Ale už se nic nedá dělat, miminko vrátit nejde a vy byste ho za nic nedala a nevyměnila. Jen občas potřebujete trochu klidu, ale ten většinou přichází, a to vás nechceme vylekat, až o hodně později. Klid se na kila neprodává, tak vám zkusíme alespoň malinko poradit, jak vše ve zdraví a pohodě zvládnout.

děti, matka, mateřská dovolená, výchova dětí, péče o dítě

1. Začátek je vždy těžký

Určitě je třeba si uvědomit a přijmout fakt, že začátky mohou a obvykle i opravdu bývají, těžké. Zatím než se naučíte porozumět svému miminku a dokud se nezotavíte po porodu, bude to vyžadovat určitý čas a energii. Všechno se to ale časem opravdu upraví, vy si najdete vyhovující systém a režim a situace se zlepší. Ano, i ten spánek se vyřeší.

2. Uvědomte si to pozitivní

Mateřská dovolená má řadu výhod. Nemusíte se každé ráno honit do práce, nemusíte řešit různé termíny a zažívat typické pracovní stresy. Jediný šéf, kterého nyní máte, je to malé milé stvoření, které milujete nejvíce na světě. Snažte se dívat na svou mateřskou dovolenou jako na úžasný dar, který jste obdržela. Je to čas, který můžete strávit naplno se věnujíce svému děťátku. Ne každá matka si může dovolit zůstat na mateřské, v mnoha zemích je to doslova luxus! Vychutnávejte si proto tento čas, kdy můžete pozorovat své dítě růst a rozvíjet se.

3. To, co prožíváte, se už nezopakuje

Mateřská dovolená je mimo jiné souhrn neopakovatelných chvil s vaším děťátkem. Nic z toho, co zažijete, se už nezopakuje! Buďte vděčná za to, že můžete sledovat první úsměv vašeho miminka, jeho první nesmělé krůčky nebo slovíčka. Práce vám neuteče, ale vaše dítě bude maličké jen jednou. Važte si proto každoé chvilky.

4. Nebuďte sama

Maminky, které se izolují od světa a zůstanou s děťátkem samy, mohou mít opravdu problémy s depresivními náladami. Je proto dobré, pokud se přidáte k jiným maminkám. Nové kontakty můžete získat ať už na kurzech předporodní přípravy nebo poté v mateřském centru, na hřišti či přes internet. Moci sdílet své "maminkovské" radosti i starosti je velmi osvěžující.

5. Pravidelně to chce pauzu

Aby vám maminkovské povinnosti nepřerostly přes hlavu, dopřejte si pravidelně jednou za určité období (frekvence je na vás) nějaké rozptýlení. Nechte drobečka tatínkovi nebo babičce a jděte se zrelaxovat, zacvičit si, zajděte s kamarádkami na kávu či čaj. Jednoduše, najděte si i nějaký čas pro sebe, kdy vypnete a budete řešit jiné věci, než pleny či kojení.

6. Miminko není zátěž

Mnoho maminek má pocit, že miminko je velmi omezující. Například, ne všude se dostanete s kočárkem, ne všechny restaurace se potěší návštěvě rodinky s malým "potenciálně velmi hlučným" miminkem. A že ne všude stihnete přijít včas, protože kromě sebe musíte chystat i dítě (nemluvě o velmi špatně načasovaných nehodách v podobě pokakané pleny těsně před odjezdem a podobně). Zkuste tyto věci brát s rezervou. Něco je řešitelné a něco chce jen trošku uvolněnější pohled na věc. Svět se nezboří, pokud někam přijdete později, existuje spousta "baby-friendly" restaurací a namísto kočárku můžete vyzkoušet šátek či nosič, což vám umožní dostat se s děťátkem téměř všude. Nedívejte se na své dítě jako na nějakou zátěž, naopak vnímejte ho jako velký dar a užívejte si ho.

7. Návrat do práce si často idealizujete

Amen, je to tak. Mnoho maminek se na mateřské cítí nedoceněné a život je zdánlivě velmi monotónní. Těší se na návrat do práce, na to, že si konečně budou moci obléknout pracovní kostým či stejnokroj, že se budou bavit s dospělými lidmi o "dospěláckých" tématech, že jim nebude neustále za zadkem jejich dítě, které je nenechá samé ani na toaletě. Jenže, zatímco během mateřské má žena možná pocit, že přesně toto chce a na ten návrat do "normálního života" se tak těší, když to opravdu přijde, nejednou si uvědomí, že jí ta mateřská a vše kolem toho chybí. Už to není o bezstarostných chvilkách strávených s dítětem, pravidelných vycházkách i několikrát za den, o modelování z plastelíny či stavění pískových hradů. Najednou jsou tu jiné povinnosti a nejedna maminka si povzdechne, že na té mateřské bylo přece jen dobře ...

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...

Feng - šuej zajistí, aby děti vyrůstaly ve zdravém prostředí

Klidné a pohodové dětství, to můžeže svým dětem dopřát svou láskou, obětavou péčí, ale také tím, jak jim...
více...

Proč je zdravé nosit malá miminka v šátku?

Miminko nesené v šátku? Pro některé matky příjemná samozřejnost, pro jiné ohrožování zdraví miminka. A co...
více...

Škodlivé rodičovství aneb Úzkostná péče dětem neprospívá a škodí i v dospělosti

Na ubližování dětem máme své zákony. Ale co, když ubližujeme svým dětem přehnanou péčí a ostrahou? Na to...
více...

Proč malé děti ovládají chytré telefony a nejde jim obyčejné psaní rukou?

Máte doma předškoláka a obdivujete jeho znalosti na PC a chytrém mobilním telefonu? Tak to je sice fajn, že se...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Přilba na kolo pro děti a jejich rodiče

Cyklistická přilba je především ochranná pomůcka, která dokáže ochránit zdraví a život. To by si měli...
více...

Mít děti ve vyšším věku omlazuje

Mít děti je touhou většiny žen. Dříve bylo normální být matkou kolem dvacítky a starší těhotné ženy byli...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Dítě musí zkusit bolest odřeného kolena a ochutnat zradu kamaráda

Děti potřebují pocit bezpečí, volnost, ale i jasné mantinely. To, že dítě necháte dělat vše, co jen usmyslí,...
více...