Muži by měli učit své děti zvládat emoce s chladnou hlavou

Datum článku: 18. 9. 2015

Výchova dětí by vždy měla být záležitostí obou rodičů. Některé matky ale podceňují přítomnost svých mužů ve výchově dětí a myslí si, že je nemohou naučit nic víc než ony samy. Není to pravda! Samozřejmě, že když otec v rodině chybí, musí ho matka zastoupit i těchto oblastech. Ale kromě toho, že výchova otcem utuží jeho vztah s dětmi, jsou situace, které muž lépe zvládá. A ty by měl své děti naučit.

1. Jak si zachovat chladnou hlavu a uklidnit sebe i ostatní

Ovládat své emoce není velmi snadnou záležitostí, ale obvykle to muži umí lépe než ženy. Psychologové tvrdí, že úkolem mužů je naučit děti i některým psychologickým tahům. Například jak zvládat hněv - ať už svůj vlastní nebo někoho jiného a jak mu pomoci uklidnit se. Proto by měli přebrat žezlo i v této oblasti a naučit děti pracovat s negativními emocemi.

2. Že třeba bojovat a nikdy se nevzdávat

Síla vůle a trpělivost ... Ne vždy je to sice výsadou otce, ale často umí otec lépe děti naučit, jakým přínosem je pro ně mysl a co vše při správném přístupu dokážeme provést. Děti by se měly naučit dělat rozhodnutí a neustupovat před problémem či nepřízní osudu, bojovat za svůj cíl a nechtít být absolutním průměrem.

3. Být pracovitým a nikdy se nebát

To, jak se k povinnostem a práci postaví děti ve svých 15 až 21 letech, takoví budou během celého života. Pokud si vytvoří zvyk líného flákače, půjde to s nimi celý život. Důležité je ukázat jim, že tvrdá těžká práce má svůj význam a vyplatí se zatnout. To je jedno, zda jde o skutečné zaměstnání, sport, atletiku, práci na zahradě nebo učení na zkoušky.

4. Co znamená zleva doprava a ve směru hodinových ručiček

Tyto technické záležitosti se každému v životě hodí. Pohyb zleva doprava nebo ve směru hodinových ručiček provází mnoho aktivit, se kterými se setkáváme po celý život - ať už je to šroubování, otevírání víček nebo i vaření kaše.

5. O čem je práce policistů, vojáků či hasičů

Přece jen - muži mají k těmto profesím blíž a je dobré, když jim tatínek vysvětlí, na co jsou potřebné tyto profese, jak a proč dělají to, co dělají. Hry na policisty jsou nejen zábavné, ale mohou být i výchovné, navíc je jen výhodou, pokud se dítě naučí i to, jak se má chovat v případě, že ho zastaví policista a podobně.

6. Jak počítat procenta

Tatínkové by měli pomáhat dětem s učením u předmětů - jako je matematika, fyzika, technické práce a podobně, také většinou bývají příkladem i ve sportu. Samozřejmě, ne v každé rodině to platí stoprocentně takto. Velmi dobrým rozvíjením mozku jsou různé matematické hádanky a úkoly během běžných činností - například cestou ze školy si mohou vypočítat kolik je 20 procent z oblíbené zmrzliny, která je doma čeká ...

7. Technickým dovednostem a bezpečné jízdě

Muži mají obecně přirozenější vztah k technickým dovednostem nebo řízení motorových vozidel, a proto by měli být vzorem pro děti i v této oblasti. Děti se od nich všechny technické dovednosti učí rychleji a lépe, takže jim v tom nebraňme. Velmi důležité je zaměřit se na bezpečnou jízdu, ne na závodní hry.

8. Že ve zdravém těle je zdravý duch

Otec by měl jít příkladem a svým dětem ukázat, i je naučit, že pokud si udržíme tělo zdravé, poukazuje to na naše schopnosti a zdatnosti. Nadváha či snížená péče o sebe jsou známkou slabosti, většinou signalizují nevyrovnanost, depresi nebo jiné psychické problémy.

9. Jak a proč používat kondomy

I to by mělo být výchovným úkolem otce, aby naučil syna, samozřejmě, když na to bude přiměřeně starý, jak používat prezervativ a chránit se před pohlavními chorobami i nechtěným potomkem. Někteří odborníci říkají, že nejen syna, ale i dceru by v těchto záležitostech měl vzdělávat otec. Na citové hledisko je zase u dcery odbornicí máma.

Plus vše navíc, co se počítá

A tady je ještě pár dovedností, které děti lépe přijímají od otce a otcové je i lépe učí - plavání, vázání kravaty, házení míče, vydělat si vlastní peníze, nevymlouvat se, mít disciplínu, správě potřást rukou, holit se, rybařit...

A pamatovat, že pro syny jsou i vzorem

Chlapec se od svého otce automaticky učí roli otce, ale zároveň i roli muže. Dozvídá se o mužství, učí se jak muži reagují, jak se chovají a jak komunikují. Bohužel, ne vždy jsou jen pozitivním vzorem, a tehdy se stává, že se mnozí chlapci v jistém období k otci postaví způsobem - nikdy nechci být jako můj otec. Ale to je již na zamyšlení každého otce, jaký příklad dává svému synovi .. Většinou jsou však dnešní otcové pozitivními vzory pro své chlapce.

Autor: Lenka Kostková