Miminko se má dobře v šátku, ale je dobré nošení kombinovat s kočárkem

Datum článku: 17. 10. 2013

Máte malé miminko a přemýšlíte nad jeho výchovou? Je mnoho teorií, některé říkají, že plačící dítě je třeba nechat vyplakat a unavit. Do náruče se takové dítě nebere, protože se rozmazlí.  Naše babičky nechaly děti plakat, protože se říkalo, že tím se jim posílí hlasivky a plíce.

Miminko se má dobře v šátku, ale je dobré nošení kombinovat s kočárkem

Porod je pro dítě obrovský šok

Potřebuje blízkost matky, slyšet dobře známý tlukot srdce mu může vrátit ztracenou důvěru. Nošené dítě pociťuje nejvyšší míru bezpečí a blízkosti. Z této polohy může pozorovat život kolem sebe a učit se. Dítě vnímá v děloze duševní stav matky, tlukot srdce, rytmus dechu, rytmus kolísavých pohybů. Toto je pro něj velmi příjemná a známá hudba a zprostředkovává mu pocit jistoty. Samotný porod prožívá dítě jako šok a stres. Zejména proto, že se rodí do neznámého prostředí chladné nemocnice, která je neznámá nejen pro dítě, ale hlavně pro jeho matku. Z bezpečí mateřského lůna přichází do cizího světa, v němž se všechny jeho dosavadní vjemy obrátí. Tma se stane světlem, teplo zimou, zvuky známé z matčina těla nahradí jiné.

Kočárek a postýlka nepředstavují těsné spojení s matkou,

a proto mnohé maminky volí šátky na nošení dětí. Existují různé velikosti a typy a dělí se podle váhy a věku dítěte. Získává tak těsný kontakt s rodičem, pocit bezpečí, oční kontakt, cítí teplo milované osoby.

Mnozí skeptici argumentují obavami, že se poškodí páteř miminka

Zděšení při pohledu na kulatá zádíčka malého stvoření neumí skrýt žádný dospělý člověk, který se šátkem nemá žádné zkušenosti. Pokud se podíváme na jiné národnosti, šátky jsou přirozenou pomůckou hlavně afrických kmenů a je známo, že tyto děti nemají žádné problémy s páteří. Nošení dětí v šátku je známé již ze starověkého Řecka a jiných starých kultur. Je jen třeba vědět, jak dítě správně polohovat do šátku. V děloze jsme ve stejné poloze jako v šátku a nikoho ani  nenapadne tvrdit, že tato poloha je nevhodná. Právě správně pevně uvázaný šátek na nošení dokáže zabránit, aby se obratle dítěte špatně vyvíjely, neboť dítě podpírá.

Je dokázáno, že nošené děti jsou méně nemocné a vnímavější

Tím, že od narození vnímají vše z pozice matky, vnímají pohyb v prostoru, tělesný kontakt.

Dítě můžeme nosit v šátku dle potřeby a možností ...

V prvních měsících jeho života co nejvíce. Je na matku vázané, zvyklé na její hlas, bezpečí a teplo. I když se pupeční šňůra přestřihla, pouto zůstává vždy. Když dítě roste, záleží na nás. Po prvním pololetí je vhodné kombinovat šátek s kočárkem. Pro správný vývoj dítěte je vhodné nošení na boku.

Začátky mohou být obtížné, ale nedejte se odradit

Je třeba vybrat si správnou chvíli. Není vhodné dávat do šátku děťátko, které pláče. Platí obecné pravidlo, že čím menší miminko, tím méně problémů. Pokud chcete naučit na šátek starší dítě, počátečnímu pláči se zřejmě nevyhnete. Je třeba počítat i s tím, že nošené dítě už nebude spokojené v postýlce. Bude se dožadovat tepla vaší hrudi.

Hlavně je třeba zdůraznit, že je třeba používat šátek určený na nošení dětí,

přečíst si návod a nastudovat polohování děťátka. Je to výborná věc na uspávání, pokud chcete vykonávat běžné činnosti a nemá se vám kdo postarat o malé.
 

Autor: Lenka Kostková