Mateřská dovolená aneb Když chybí peníze

Datum článku: 14. 1. 2015

Mateřská dovolená a co si pod ní představit? Zkuste se zamyslet nad tím, co by vám mohla dát a co bere. Samozřejmě, že jejím hlavním posláním je péče o dítě. Ale je to také období vhodné na přemýšlení a změny v chodu domácnosti.

mateřská dovolená, životospráva dětí, životní styl, zelenina

Mateřská dovolená - období naplněné dětmi, radostí a ... věčným přepočítáváním peněz

Pokud nemáte to štěstí a váš manžel nemá dostatečný příjem pro zajištění normálního chodu domácnosti, vítejte v klubu. Řekněme si upřímně, že částka, kterou přispívá stát není v dnešní době velký peníz. Vždyť kolik stojí jen samotné pleny, o mléku ani nemluvě. Matka, která má více dětí, najednou musí nejednou přepočítat celý nákup, a co to vyhodit ze svého košíku. Snažíme se ušetřit všude tam, kde je to jen možné. Je smutné, pokud musíme přemýšlet, jestli dětem koupit jogurty nebo jen rohlíky. Kvalitní salám se pro mnohé stal vzácností. A pak, že se má člověk stravovat zdravě. S radostí bych nakoupila plný koš ovoce, různých druhů sýrů, na oběd uvařila kvalitní ryby se spoustou zeleniny. Často však končíme u kuřecích stehen (či spíše čtvrtích, které jsou stále nejlevnější), bramborách a domácích zavařeninách. Když na večeři navaříme krupicovou kaši (samozřejmě z Tesca mléka), nají se celá rodina a hlavně ji to zasytí. Vyjde to kolem 30 Kč. Plátek sýra, šunky a talíř různé zeleniny by nás přes zimu vyšel mnohem více, nemluvě o tom, že nám z toho nic nezbude. Když podíváte na cenu másla, rozmyslíte si to a sáhnete raději po pomazánkovém másle, které vydrží podstatně déle. V mysli se mi vynoří nejnovější reklama a já se utěšuji představou, že jsem do jejich tělíček dostala trocha vitamínů a zabezpečila srdce. Ačkoliv tuším, že to není zcela pravda a svou rodinu krmím nezdravými margaríny. Na neděli navaříme segedínský guláš s knedlíkem. Rychle zasytí a zůstane i druhý den...

Takto to šlo i u nás

Pak přišly dceři špatné výsledky krve. Alergie na mléko, chudokrevnost. Zastavilo nás to. Bylo třeba změnit způsob stravování. Šlo nám to pomalu. Bylo třeba hledat přírodní náhrady vápníku a železa. Postupně jsem se seznamovala s brokolicí, špenátem, cereáliemi a podobnými věcmi. K mému překvapení to nebyla taková zátěž na peněženku, jak jsem původně očekávala. Nestala jsem se vegetariánkou, ale snažím se přidávat více zeleniny, vypustili jsme sladkosti, nahrazujeme je ovocem. Taková zapékaná brokolice v pohodě nahradí pečená stehna, i když, ani těch jsme se úplně nevzdali. Všechno je to o kompromisech. Jak se říká - aby byl i vlk sytý, a ovce celá.

Mateřská mnohé naučí navíc jednu důležitou věc

Šetřit! Už se mi nestane, že vyhodím zbytky jídla, vše se snažím použít. Neutrácím za zbytečnosti, ale snažím se upřednostnit důležitější a zdravější věci. Přestože jsem ráda, že mohu trávit čas s dětmi, těší mě představa, že toto období nebude trvat věčně a já se vrátím zpět do práce a trochu pozvednu náš rodinný rozpočet. Říká se, že největší zlo, které člověk vymyslel, jsou peníze. Vždyť minimálně 50% problémů souvisí právě s nimi. O co jednodušší by byl život bez nich. Ale člověk, tvor vynalézavý, by si určitě našel novou záminku, aby se mohl trápit.

Autor: Martina Dvořáková