Narození miminka vám nepochybně změnilo život. Ale to bylo jasné už dávno předtím. S tím, že se změní něco i ve vašich vztazích k nejbližšímu okolí, jste možná také počítala. Ale že vaši kdysi plně organizovanou domácnost sotva ještě někdy dostanete do takového stavu, v jakém bývala v období před příchodem nového potomka, nečekal nikdo z nás. Nebo ano? Odkdy jste přišla s miminkem z porodnice, nic není takové jako dříve. Před pračkou se zvětšuje kupa prádla, stůl po snídani není uklizený ještě ani v době oběda a všechna vaše předsevzetí, že si uklidíte kuchyňskou linku a poličky, zůstávají viset někde ve vzduchu, neboť nastal právě čas přípravy oběda. A najednou je večer, vy jste úplně vyšťavená, a přesto máte pocit, že jste nic neudělala S tímto pocitem však nejste na světě sama. Neboť sžít se s novou situací není tak jednoduché. Musíte se to tak, jako všechny mámy na mateřské dovolené nejdříve naučit. V prvních dnech a týdnech vám mohou pomoci následující tipy, aby bylo vzájemné poznávání se s miminkem lehčí, a aby z mámy, otce (příp. staršího sourozence) a miminka vznikl dobrý tým.
Kojení, přebalování, koupání, chování - v prvních týdnech se vše točí kolem miminka. Je proto dobré, když se maminka obklopí milými lidmi, kteří jsou jí ochotni pomoci. Nepokoušejte se dělat všechno perfektně, a zejména ne sama. Přijměte každou pomoc, která se vám nabízí! Protože jinak se najednou ztratí všechny rezervy vašich sil. "Můžete mi prosím pomoci?" Neostýchejte se poprosit o laskavost jiných lidí. Zatímco si maminka nevytvoří s miminkem určitý režim dne, potřebuje pomoc. Je pro vaši mámu žehlení zábavou? Chodí se vaše kamarádka ráda procházet? Obě vás určitě rády odlehčí. Když se spousta nevyžehleného prádla zmenšuje a vaše miminko je venku na čerstvém vzduchu, můžete využít čas na krátký odpočinek. Zasloužíte si to. Poproste sousedy a známé, kteří jdou nakupovat, aby vám přinesli nejnutnější potřebné věci. Namísto květin si přejte jídlo: poproste známé, aby vám přinesli něco dobrého - uvařeného z vlastní kuchyně.
Maminky nemusí a neměly by celý den myslet jen a jen na miminko, ale i na sebe. Zakomponujte do dne pravidelné fáze odpočinku a relaxu. To pomůže nejen vám, ale i vašemu miminku. Díky hormonální nerovnováze, radosti z novorozeného miminka nebo častého buzení se v noci může u některých maminek docházet ke krátkému spánku a přílišnému vzrušení. Ale neměla byste přeceňovat své síly, neboť se můžete vyčerpat dříve, než byste se nadála. Už od samého začátku myslete na to, že kromě miminka máte nárok i sama na sebe - tělesně i psychicky. Pokud bude dobře vám, nebude nic chybět ani miminku. Lehněte si s miminkem do postele - přes den i v noci, a pospěte si, kolik je jen možné. Nevyspání způsobuje velké problémy a vy se budete cítit, jako byste se pohybovali v mlze. Můžete být podrážděná a pociťovat nedostatek schopnosti vypořádat se s i malým, bezvýzamným problémem. Postarejte se o sebe stejným způsobem, jako byste se postarala o unavené dítě. Zredukujte množství podnětů kolem vás a zkuste si zdřímnout. Nejdříve se vám může zdát divné lehnout si uprostřed dne, ale pokuste se na nic nemyslet, vypněte mobil a dopřejte si trošku lenošení. Někteří rodiče se pokoušejí nechat dítě během dne bdělé co nejdéle v domnění, že pak budou v noci lépe spát. Nicméně dítě je pak unavené více, než je přípustné a usíná mnohem hůře, než to bývá u něho zvykem. A že prospí celou noc pak není zárukou. Pokud pociťujete dostatek spánku, můžete věnovat čas po usnutí miminka během dne nějaké aktivitě. Věnujte se něčemu, co jste dělala před nástupem na mateřskou dovolenou - vezměte si knihu, poslouchejte hudbu nebo jen tak sněte ... Jako novopečená maminka si budete muset vytvořit rovnováhu mezi odpočinkem, který tělo nutně potřebuje a nějakou aktivitou, aby uklidnila vaši mysl. Dobře si rozmyslete, co je ve chvíli, kdy máte volno od mateřských povinností, důležitější.
Usnadněte si vše, jak se jen dá. Nikdo teď od vás neočekává, že budete ta nejlepší hospodyňka na světě, budete vařit denně dvě teplá jídla a byt bude sterilně čistý. S miminkem totiž není možné věnovat se domácím pracem delší dobu, pokud nepočítáme čas, kdy dítě spí. Pokud byste chtěla všechny práce vtěsnat do těchto dvou hodin, nikdy byste nebyla úplně hotová. Musíte se proto naučit zorganizovat si den tak, abyste stihla všechno, co je v ten den důležité. Nezapomeňte však na to, že ze všeho nejdůležitější je miminko. Nezůstala jste koneckonců doma proto, abyste se starala o domácnost, ale kvůli vašemu dítěti. Dítě má být nejen čisté a syté, ale i spokojené, neboť se mu dostává dostatek lásky a pozornosti. Nicméně určitá míra pořádku je důležitá pro vás i vaši rodinu. Domácí práce znamenají ve zkratce toto: postarat se o to, aby bylo co jíst, co si obléknout a aby byl byt jakžtakž uklizený. Mějte přitom na mysli následující: Pokládejte si realistické cíle a rozdělte si práci.
To, co se učí lidé na řídících postech v průmyslu a hospodářství na drahých manažerských kurzech, pomůže i maminkám na mateřské dovolené. Totiž umět si rozvrhnout čas. Vytvořte si týdenní plán práce. Naplánujte si 50% času, který máte k dispozici. Ještě vždy vám tak zůstane dostatek času na nepředvídatelné záležitosti, přerušení práce kvůli dětem, na spontánní akce či nezbytnou pauzu. Není všechno stejně důležité. Popřemýšlejte, které věci je nutné udělat v domácnosti hned a které počkají třeba do zítra nebo i déle. Dělejte nejdříve to, co je skutečně důležité (mýt nádobí je důležité, zato neumytá okna nejsou "akutní"). Denně až týdně děláme následující: stlát postele, myjeme umyvadlo, sprchu, toaletu, dle potřeby pereme, věšíme, otíráme prach, luxujeme a samozřejmě vaříme a myjeme nádobí. Měsíčně až jednou za půl roku myjeme okna, pereme závěsy, uklízíme skříně, myjeme ledničku, větráme matrace, tepujeme koberce.
Vařte vždy na více dní. Připravte si dvojité množství brambor, těstovin nebo rýže a udělejte z poloviny těchto surovin na druhý den zapékané brambory, těstoviny nebo rizoto. Nebo uvařte velký hrnec polévky či vývaru, ze kterých můžete část zamrazit. I při pečení koláče můžete ušetřit čas tím, že zaděláte dvojitou dávku těsta a upečete dva koláče, z nichž jeden lze uchovat v mrazničce na horší časy. V případě nouze využijte polotovary nebo hotová jídla, která stačí přihřát. Jsou sice dražší, ale ušetří spoustu času. No a když je nejhůř, ještě tu máme donáškovou službu z restaurace.
Nakupování zabírá neskutečně mnoho času. Značte si vše, co v domácnosti chybí, na lístek, který máte na očích (např. magnetkou připevněn na lednici nebo na nástěnce). Před nákupem samotným se také ptejte: co chybí v komoře, v chladničce, koupelně, jaké čisticí prostředky se vypotřebovaly, je dostatek nápojů v zásobě? Provádějte jednou za čas velký nákup, kdy využijete auto. Již při ukládání nákupu do auta jej můžete rozdělit podle toho, kde v bytě najde cílové místo (v jedné tašce drogerie, ve druhé věci do mrazáku, ve třetí ovoce atd.). Ušetříte tím čas při vykládání nákupu doma. Při procházkách s kočárkem můžete potom podle potřeby udělat nákup nejnutnějších věcí (chléb, mléko ...), které se vám vejdou do úložného prostoru pod kočárkem.
Možná budete překvapená, jak rychle se budou tvořit kupy špinavého prádla. Perete až tehdy, když vám dochází spodní prádlo a věcičky pro miminko. Dnešní moderní pračky se šestým smyslem nám usnadňují život. Naplňte pračku během dne, kdy se vám to nejvíce vyhovuje a načasujte ji např.. na čas, kdy bude miminko spát. Mnoho maminek zapíná pračku večer a ráno to pak polosuché pověsí.
Vzdejte se perfekcionismu! Žehlete jen věci, které si to nezbytně vyžadují (mužovy košile do práce a věci pro miminko jsou prvořadé). Spodní prádlo, utěrky, ručníky ani plenky není nezbytné žehlit. Stačí je pěkně poskládat a na hromádkách uložit do skříně. Ložní prádlo vyperte během dne, dejte usušit, poskládejte a večer opět povlečte. Netrapte se žehlením, na druhý den bude prádlo vypadat tak či tak pomačkané. A nemusíte mít při tom ani špatný pocit - jde o trik, který používaly už naše babičky.
Odpadky vyhazujte co nejdříve. Nezapomínejte, že koš je plný ne zrovna voňavými papírovými plenami a kazícího se jídla.
Hned na začátku, když začnete fungovat jako nová rodina, rozhodněte se společně, co kdo bude dělat. Někdo se bude muset starat o vaření, nezmizí ani nutnost nakupovat a uklízet. Pokud byla žena tou, kdo předtím vařil, neboť muž k tomu neměl ten správný vztah, možná by měla čerstvá maminka s vařením i nadále pokračovat. Ale nikde není psáno, že musí po jídle i umýt nádobí. Matky, které kojí, musí kojit i uprostřed noci, ale může to být i otec, kdo dítě z postýlky v noci vyndá a přebalí ho. Buďte připravená dělat kompromisy. Pokud je váš partner rozený organizátor a po příchodu z nákupu uloží potraviny tam, kam byste je vy nikdy nedala, zvykněte si na nové místo. Čas, který strávíte debatou o tom, kam co patří, můžete strávit mnohem příjemnějším způsobem. Za určitý čas si zvyknete, že pomerančový džus nenajdete ve skříňce vlevo, ale v chladničce.
Neuklizený byt na vás počká, ale co nepočká, je placení účtů. Možná pro vás chození na poštu není až tak velká ztráta času, ale proč nevyužít možnosti, které nám tato doba přináší? Dnes je již čekání na poště nebo v bance s miminkem zcela zbytečné. Zřiďte si trvalé příkazy na pravidelné měsíční platby a nechte si zasílat výpisy. Nač vyplňovat složenky během kojení? Proč neudělat krok vpřed a nevyužít služby, které se nám nabízejí?
Odpověď je jednoduchá. Co nejvíce. Častý kontakt s dítětem vytváří v dítěti jako i v otci silnou citovou vazbu, která je pro další vývoj dítěte velmi důležitá. V podstatě neexistuje nic v péči o miminko, co by otcové nemohli zvládat (samozřejmě kromě kojení). Vy jako matka však musíte dát novopečenému tatínkovi dostatek prostoru a možností, aby mohl k výchově a k péči o miminko přispět. Nedělejte všechno sama, protože to umíte nejlépe. Otcové by tak mohli ztratit motivaci. Opačný extrém může nastat, pokud je otec pracovně natolik vytížen, že mu zbývá jen málo času, který tráví v rodině. V takovém případě jej zapojte do péče o miminko a práce v domácnosti během víkendu. Tip: Po večerním kojení bývá dítě většinou dost aktivní - tento čas je vhodný na trávení ve dvojici (otec s miminkem). Vy si můžete zatím dopřát koupel, číst si nebo se jen tak dívat na to, jak si váš manžel hraje se svým potomkem. Pokuste se však do nich příliš nemíchat, nechte jim chvilku čistě ve dvojici. Váš partner to určitě zvládne i sám.
Doporučujeme vám setkávat se pravidelně s jinými maminkami a mladými rodinami. Snadno s nimi najdete výchozí body na komunikaci. Máte přece stejné nebo podobné problémy a zabýváte se svými miminky a jejich pokroky. Vyměňujte si zkušenosti - pomáhá to! Utěšující je například to, že i jiné maminky se občas cítí unavené a přetížené a že jejich miminka mají také své manýry. Oblíbenými místy k uzavírání takových známostí mohou být novorozenecká oddělení, ambulance dětského lékaře, později i dětské hřiště či mateřské centrum. Oblíbená bývají i diskusní fóra maminek stejně starých dětiček, kde si společně vyměňují zkušeností s miminky, prožívají navzájem radosti i starosti mateřství.
Nebude dlouho trvat a každý vás zahrne spoustou důležitých rad a tipů, jak se všechno dělalo "kdysi" (zejména informace týkající se výživy miminka a odnaučování od plenek bývají zajímavé). Vždy se najde babička, teta, souseda či kamarádka, jejíž děti usnuly vždy bez uspávání v postýlce samy, velmi rychle se zbavily plenek nebo snědly smetánek již ve čtvrtém měsíci a nic jim nebylo. Takové vyprávění neberte příliš vážně a nevěřte už jen z principu nikomu, kdo vám tvrdí, že během celé mateřské dovolené byl přešťastný člověkem a nikdy neřekl, že má toho plné zuby. Všechny tipy a rady si klidně poslechněte, zvažte a následně se sama rozhodněte, co je pro vás a vaše děťátko nejlepší.
Čeká na vaše miminko doma už starší bratr nebo sestra? Pak budou první chvíle s novým přírůstkem opravdu perné. Jak zvládnout tuto situaci?
Děti od přírody rády pomáhají. Využijte to a vtáhněte staršího sourozence do péče o miminko. Může pomoci už jen tím, že vám podá plenu při přebalování nebo přinese dupačky ze skříně. Bude se těšit, že vám může pomáhat a vy budete mít obě děti na očích. V případě, že si váš manžel vezme v prvních dnech dovolenou, může se věnovat staršímu dítěti a vy tak získáte čas i prostor pro miminko a sama sebe. Při kojení si můžete přiložit miminko na prs a starší dítě obejmout druhou rukou. Případně můžete ve chvílích kojení pustit staršímu potomkovi DVD nebo písničky pro děti na CD. Poproste návštěvy, aby se nejdříve chviličku věnovaly prvorozenému dítěti a v případě, že přinesly dárek jen pro miminko, mějte po ruce i nějakou maličkost pro něj. Tak se alespoň nebude cítit na okraji zájmu a bude se z návštěvy těšit. Udělejte z péče o miminko pro starší dítě vzrušující rozhovor. Můžete mu vyprávět, jak jste se kdysi přesně takovýmto způsobem starala o něj. Nezapomeňte mu připomínat, že ho máte stále stejně rádi jako předtím, než se narodilo miminko a že je něčím výjimečným, například prvním vytouženým dítětem v rodině.
únava, bezradnost a nejistota, zda to, co děláte, děláte správně a k tomu pocit, že máte byt vzhůru nohama a už nikdy to nebude lepší - hodně maminek si později vzpomíná na tyto chaotické týdny plné hektiky. Jak však čas plyne, miminko roste a zvyká si pomalu na rytmus spánku, jídla, bdění a hraní, vytvoříte si postupně určitý systém, kdy se najde čas pro každého člena rodiny i pro prachovku, vysavač či vařečku. Chce to jen trochu času a trpělivosti. Přejeme vám, abyste si mateřskou dovolenou užívala plnými doušky a abyste pocit, že se na ní určitě zblázníte, zažívala co nejméně.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.