Láska, kterou nám vyjadřují naše děti

Rodiče milují své děti a dávají jim svou lásku najevo tím, jak se o ně starají. Ale co děti? Někdy rodičům vrtá hlavou, jestli je jejich děti také milují. Zvláště je tato otázka napadá, když děti procházejí obdobím vzdoru, nebo když se tulí k člověku, kterého znají pár minut. Jak to tedy je, jak se pozná jejich láska?

láska, děti, vztahy, rodiče

Jak dává najevo lásku miminko do jednoho roku?

 • Upřeně se dívá do vaší tváře. Svou "zamilovanost" do vás dává najevo oduševnělým pohledem do vaší tváře. Novorozeňata se obecně velmi rádi dívají do tváří, ale ta vaše - maminčina, je pro ně jednoznačně nejoblíbenější. Už v tomto věku si totiž uvědomují, jak důležitá je pro ně máma - a nejen v souvislosti s jejich instinktem přežití.
 • Otáčí se za vaší vůní. Kromě toho - pro miminko nevoní nic lépe, než jeho máma. Pokud bychom namočili látku do mateřského mléka, miminko se bude snažit otočit tím směrem, kde se látka nachází. Je to pro něj symbol jistoty a klidu.
 • Usmívá se na vás. Dalším znakem lásky miminka k mámě je jeho úsměv. Jistě nám dáte za pravdu, že první úsměv je velmi kouzelný okamžik v životě každé mámy. Je to způsob, jakým miminko říká "miluji tě".
 • Chce, abyste byla u něho. Přibližně kolem půl roku života dítěte zjistíte, že ve vaší nepřítomnosti je velmi nespokojené. Stačí se vzdálit na pár kroků nebo odejít do jiné místnosti a děťátko se rozpláče. Je to znamení, že jeho láska k vám roste.
 • Chce dělat to, co vy. Je jedno, jestli vaříte, telefonujete, žehlíte, pracujete u počítače, čtete si - to vše chce dělat i vaše dítě a snaží se to napodobovat. Toto chování trvá roky, ne-li celý život. Všimnout si ho můžeme již u několika měsíčního miminka, nejvýrazněji je však ve věku 9 až 12 měsíců. Odborníci tvrdí, že je to znamení, že si vás dítě váží, proto opakuje to, co děláte.
 • Jste jeho ochranou. Pokud se objeví v jeho přítomnosti někdo cizí, skryje si hlavu do vaší hrudi. Vaše dítě vás miluje a věří, že ho ochráníte.

Jak dává najevo lásku dítě v batolecím věku?

 • Opakuje po vás mimiku. Cokoliv, co na vás při vaší péči uvidí, bude opakovat. Úsměvy, ale i grimasy. Ve věku 9 až 18 měsíců je vaším dokonalým zrcadlem.
 • Kopíruje vaše chování. Snaží se odemknout byt nebo upravit si účes v zrcadle? Je to forma chování, kterým vám chce zalichotit.
 • Komunikuje. V tomto věku se stává dítě sofistikovanějším. Snaží se odpovědět na vaše otázky co nejdříve a co nejlépe jak umí, svěřuje se se svými myšlenkami a nápady. Je to způsob upevňování vztahu, i důvěry.
 • Používá vás jako záchrannou stanici. Lekne se štěkajícího psa, zdá se mu zlý sen, nebo se jen ocitne v novém prostředí? Potřebuje se přitulit k vám nebo vás chytne za ruku, abyste ho vzala vzhůru, k sobě. Znamená to, že věří, že mu pomůžete a to je také jeho způsob, jakým vám projevuje lásku.
 • Hledá u vás útěchu. Stane se mu něco, poraní se a i když je poranění maličké, jde si ho k vám dát pofoukat? Hledá u vás útěchu, a to znamená, že vás miluje a potřebuje. Ví, že se může na vás spolehnout a že u vás najde to největší pohodlí.

Jak dává najevo lásku předškolák?

 • Reaguje na to, že si ho nevšímáte. Jste s ním na hřišti, ale musíte vyřídit telefonát, nebo někomu napsat? Předškoláci už umí dát najevo, že se jim to nelíbí, a to dost drsným způsobem. Vezme například hračky a začne je házet do písku, či dokonce začne někomu jinému sypat písek na hlavu a dělat i jinou neplechu. Je to jen tím, že vás potřebuje, miluje a touží po vaší pozornosti.
 • Jste jeho vzorem. Podobně jako miminko po vás opakuje, dělá to i starší dítě, ale detailněji. Rádo kopíruje to, co děláte, chce mít stejnou profesi jako vy, stejný účes, oblečení. Uvidíte ho, jak "má důležitý hovor a nemůžete ho rušit", uslyšíte i slova, která jste řekla, i když z jeho úst se vám velmi líbit nebudou ... Je to však znak lásky k vám.
 • Poprvé to skutečně řekne. Tří, čtyřleté děti poprvé vyjádří svou lásku k vám i slovy. Ať už řekne "miluji tě, mami", nebo "si hezká či krásná", nebo pak cokoli jiného, ​​podobně milého, znamená to vždy totéž. Prostě je to vyznání lásky.
 • Překvapí vás empatií. Přijde vás přikrýt, přinese vám snídani do postele, nabídne vám ze svého jídla. Hladí vás, když vidí, že se trápíte, uklidňuje, když jste nervózní ... Inu, vždyť vás miluje.
 • Ubližuje vám. Bohužel, i toto se stává a vůbec to není projev nenávisti, ale naopak - lásky. Děti to tak zvyknou dělat. Může se snažit zranit vaše city, urazit vás, nebo říct "nenávidím tě". Velmi špatně se to poslouchá, ale je to jen důkaz toho, jak velmi vašemu dítěti na vás záleží. Nelogické? Odborníci tvrdí, že když dítě na vás vidí rozrušení, které způsobí takovými slovy, zároveň vidí, že vám na nich skutečně záleží. Obvykle takto ubližují tehdy, když se na ně zlobíme my.
 • Vyrábí pro vás dárky. To je jedno, jestli jsou to jen zmetky nebo počámáraný cár papíru - důležitá je touha obdarovat vás. Může pro vás vyrobit speciální elixír z vody a mýdla a nabídne vám ho. To vše jsou způsoby předškoláka, kterými ukazuje, jaká jste pro něj zvláštní a důležitá.

Jak dává najevo lásku školák?

 • Jste jeho důvěrníkem. Svěřuje se vám s problémy, které mohou být nejednou malicherné, ale pro něj jsou velmi důležité. Ví, že mu pomůžete zvládnout jeho pocity a zlepšit situaci. Toto období je také charakteristické tím, že dítě vám dává svou lásku najevo pomáháním při domácích pracích nebo tím, že vám připraví snídani, zda udělá pro vás jinou věc. Už to není jen o tom, že vy dáváte - dávat chce i vaše dítě.
 • Bere na vás ohled. Dítě konečně pochopí a akceptuje, že ne vždy si s ním můžete hrát, a že to není nic mířeného proti němu. Dokáže respektovat už i vaše potřeby, nejen své vlastní.
 • Chválí vás. Vaše dítě vás začne chválit. Tak, jak jste vy chválila před cizími vaše dítě, tak i ono vás začne dítě chválit před svým okolím. Můžete slyšet, že nikdo neumí běžet rychleji než vy, že nikdo neumí lépe vařit a podobně, dokonce vás i přikrášlí, něco domyslí a pyšní se vámi.
 • Je vděčné. Vyjadřuje vděčnost a myslí to upřímně. Ačkoli i za to, že mu uvaříte jeho oblíbené jídlo - říká vám tím vlastně, jak moc vás miluje.
 • Důvěřuje vám. Žádné líbání a objímání? V jistém věku se začnou děti bránit projevům lásky k rodičům na veřejnosti. Jsou už přece velcí. Neznamená to však, že vás nemilují. Ve skutečnosti je to přesně naopak - tím, že dítě vyjadřuje své limity, ukazuje, že ve vás má důvěru. Nepotřebuje velké rozloučení - neboť je prostě přesvědčeno o vaší trvalé lásce.
 • Začíná být diplomatem. Školák s vámi dokáže vyjednávat téměř na úrovni dospělého. Pokud se chce déle dívat televizi, hrát si na tabletu, nebo si ještě nechce dělat úkol - musíte najít společné řešení, dohodu. Věří, že jste ochotni vyslechnout jeho představy a touhy a zahrnout je do řešení situace, že ho berete jako partnera. Ačkoli to tak někdy nevypadá, i to je důkaz lásky.

comments powered by Disqus


Podobné články


Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Manželství může mít i formu polyamorie, ale i ta musí mít svá pravidla

Otevřené manželství nebo polyamorie (poly - mnoho, amor - láska) se stalo podle autora knihy George O'Neilla...
více...

Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti...
více...

Může uškodit dítěti časnější návrat matky do práce?

Chybí vám finance, ale raději se uskromníte, než byste “ošidila” dítě a šla dříve z mateřské dovolené?...
více...

Když rodina musí fungovat, přestože v ní někdo chybí

K výchově dítěte jsou potřeba oba rodiče. Ale co když ten jeden chybí? I tak se dá vychovat dítě, které nebude...
více...

Léky, které ohrožují děti a mladistvé

Drogy - postrach rodičů a kouzlo zakázaného u dětí. K drogám se uchyluje stále více dětí a mladistvých....
více...

Čtyři nejčastější chyby, které dělají rodiče malých dětí

Rodičovství se nedá naučit, ale je možné vyvarovat se chyb, které dělají jiní a poučit se. Určitě je dobré,...
více...

Být matkou změní váš pohled

Máte ráda děti? A která žena by neměla! Ale je rozdíl, jestli dítě posuzuje matka nebo žena, která nikdy...
více...

Co dát dětem do života?

Na co si vzpomenou vaše děti, když jim život položí do cesty překážky? A co se jim vybaví, když budou...
více...

Prázdniny a vysvědčení našich dětí

V době, kdy se blíží den D, tedy den, kdy vaše dítě domů donese vysvědčení, bývá patrná nervozita v mnoha...
více...