Kyblík na koupání miminek - zdravá novinka v péči o dítě

Datum článku: 22. 1. 2015

Pokroky v péči o hygienu děťátka udělaly nejen pleny, ale například i koupací nádoby. Dětskou vaničku v některých rodinách nahradil koupací kyblík. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Zkusíme vám tuto horkou novinku, kterou navrhoval odborný dětský personál, popsat.

miminka, hygiena malých dětí, kyblík

Obvykle, a to už několik generací, se na koupání miminek používá klasická vanička

Mamince ještě v porodnici důležité informace o koupání podrobně vysvětlí zdravotnický personál a po příchodu domů by už vše mělo jít hladce a bez problémů. Ne vždy je však tomu tak. Někteří mrňousci se totiž ve vaničce necítí příjemně, jsou nespokojeni a celé koupání propláčou. Obvykle je to v poloze, kdy leží na zádíčkách. Mají totiž pocit ohrožení, je to pro ně nová a ne příliš příjemná poloha, která se velmi liší od té v maminčině bříšku. Je nesmírně důležité, aby se z koupání stal příjemný rituál nejen pro rodiče, ale zejména pro miminko. Proto, pokud se vaše děťátko necítí při koupání bezpečně, je mrzuté, plačtivé a nespokojené, vyzkoušejte ho vykoupat v kyblíku. U nás je kylík na koupání dětiček poměrně novou záležitostí a není ještě mnoho maminek, které se odhodlaly k jeho použití. Ty, které jej však vyzkoušely mají pouze pozitivní ohlasy.

Tato novinka pochází z Holandska,

kde ho vyvinul tým pediatrů s cílem usnadnit dětičkám přechod z bezpečí dělohy do úplně jiného, ​​pro ně nového světa. Děťátku sahá voda v kyblíku až po ramínka a ze začátku, dokud si ještě nedrží hlavičku, je třeba mu ji podpírat. Stačí jednou rukou jemně přidržovat hlavičku a druhá ruka zůstane volná na mytí miminka. Proto koupání v kyblíku hravě zvládne i jedna osoba. Díky svému tvaru zajišťuje kyblík pro dítě pocit bezpečí, a proto koupání probíhá bez zbytečných stresů a pláče. Děťátko má bezprostřední kontakt s kyblíkem, dotýká se ho nejen ručičkami, ale zejména nožičkami, což mu nezaměnitelně připomíná pocit, když se ještě bezpečně skrývalo v maminčině bříšku.

Pokud se rozhodnete zajistit pro své děťátko ke koupání kyblík, je třeba koupit originál

Tedy ne, ledajaké vědro, které se používá při mytí a čištění domácnosti. Takové vědro je naprosto nevhodné a mohlo by dojít k ohrožení miminka. Kyblík na koupání má speciální tvar i povrchovou úpravu, aby dokázal zajistit děťátku při koupání největší komfort. Dnes ho již ve svém sortimentu nabízí množství prodejen s dětským zbožím nebo jej lze jednoduše objednat z internetu.

Když už je děťátko starší a samostatně si drží hlavičku,

stává se z koupání v kyblíku ještě větší zábava. Není potřeba ho už držet a miminko si spokojeně ve vodičce odpočívá. Miminka připomínají v kyblíku malé budhy, protože v nich sedí s překříženýma nožičkama. Dalším pozitivem je, že poloha, kterou děťátko v kyblíku zaujme, přirozeně napomáhá uvolňovat křeče, které mají dětičky při kolikách.

Z praktického hlediska lze za výhody kyblíku považovat nejen jeho snadnější skladovatelnost,

protože zabere mnohem méně místa než klasická vanička, ale zejména to, že voda v něm si mnohem déle udrží optimální teplotu. Děťátko v kyblíku odpočívá, relaxuje a tím, že je v teplé vodičce namočené až po ramínka, příjemně se uklidní a navodí na noční spánek.

Jistě má všechno své výhody i nevýhody

Koupání v kyblíku se může některým rodičům zdát nepraktické, náročné nebo se z jakéhokoli jiného důvodu bojí tuto alternativu vyzkoušet. Nejdůležitější však je, aby byla koupel miminka příjemným rituálem nejen pro rodiče, ale zejména pro dětičky.

Autor: Lenka Kostková