Kouření "z druhé ruky", vodní dýmky i doutníků je stejně nebezpečné jako cigarety!

Datum článku: 23. 12. 2014

Zděsí vás zpráva o tom, že obchodní inspekce zadržela hračku, která by mohla být zdraví škodlivá? Jdete se raději přesvědčit do dětského pokoje, jestli zrovna vaše dítě si s takovou hračkou nehraje? Ale klidně si mu vedle kočárku zapálíte cigaretu? Nebo dokonce jste mu dodávala jed v podobě nikotinu ještě před narozením?!

kouření, těhotenství, škodlivost kouření, vodní dýmka, doutník

Vadí nevadí

Dávno víme, že kouření poškozuje zdraví. Zdá se vám, že jsou toho všude plné noviny? A co kouř z vodní dýmky? Ten je ještě nebezpečnější než cigaretový. Nechme stranou, že se tabákové výrobky dosud běžně prodávají, i když neexistuje na světě jiný spotřební zboží, který pokud je používán způsobem, na jaký je určen, zabije každého druhého konzumenta. Pokud se otrávíte například toluenem, je vám jasné, že nebyl vyroben na čichání. Ale cigarety jsou vyrobeny na kouření. Proto se omezuje reklama, proto je v civilizovaných zemích zakázáno kouřit na veřejných prostranstvích, včetně restaurací.

Začátek bývá obvykle stejný

Jediné, co se mění, je věk, kdy s tím děti začínají. Průměrný věk první cigarety v Praze je dnes kolem 9,5 roku, v 15 letech kouří prakticky polovina dětí, dívky pomalu předbíhají chlapce. První cigaretu si zapálili v partě, velký vliv mají rodiče kuřáci. Z prvních pokusů se pomalu (někdy rychle) stává zvyk, ze zvyku pomalu (někdy rychle) drogová závislost na nikotinu. To je jediná látka, kvůli které závislí kuřáci kouří. Nikotin je dokonce návykovější než heroin. Všechny ty jedovaté látky obsažené v tabákovém kouři vdechujeme kvůli nikotinu. Ten je paradoxně sám o sobě prakticky neškodný. Proto ti, kteří chtějí s kouřením skončit a chtějí zvýšit svou naději na úspěch, si zvolí náhradní nikotinovou terapii - nalepí si nikotinové náplasti, žvýkají nikotinové žvýkačky, cucají nikotinové tablety či pastilky nebo vdechují nikotin z nikotinových inhalátorů.

I když během těhotenství je dobré vyhnout se lékům, mnohem horší, než jakýkoli lék je cigareta

Proto neváhejte, a pokud máte problém přestat, navštivte odborníka. A když budete kouřit i po jeho intervenci, nebojte se náhradní léčby nikotinem, vždy je to lepší možnost než kouření. Z jedné cigarety se vstřebá 1 až 3 mg nikotinu, i když na krabičce je jiný údaj. Navíc kouř obsahuje tisíce jedovatých látek.

Existuje méně škodlivý tabákový kouř?

Je stejně nebezpečná cigareta jako doutník? A co vodní dýmka, kde kouř prochází vodou? Je pravda, že v kvalitních doutnících je méně přidaných chemikálií než v cigaretách. Rozdíl je však asi takový, jako kdyby jste skočili namísto z 20. (cigareta) jen z 19. (doutník) patra. A co se týká vodní dýmky, její neškodnost je pěkně nebezpečný mýtus: ve vodě se kouř nepročistí, jen ochladí. Chladný kouř se pak snadněji vdechuje hluboko do plic, než horký kouř. Navíc nehoří samotný tabák, ale uhlík položený na něm. Tak vdechujete kromě zplodin tabáku ještě kouř z uhlíku, ale také musíte pořádně zatáhnout, aby uhlík hořel a dýmka nezhasla: obsah "šluknutí" bývá až desetinásobně vyšší, než u cigarety. Pokud se kouří vodní dýmka stejně dlouho jako cigareta, dostane se do těla mnohem více jedovatých látek právě z vodní dýmky. To platí i pro dávku nikotinu, je mnohem vyšší z vodní dýmky, než z cigaret. Kuřáci vodních dýmek se na něm stanou velmi rychle závislí, ale ani si to přitom neuvědomují.

Žádný méně škodlivý tabákový kouř není

Neexistuje bezpečná dávka. Každé nadechnutí poškozuje, a to nejen samotného kuřáka, ale i lidi kolem včetně plodu v těle těhotné ženy. I kdybyste sami nekouřili, v zakouřené místnosti můžete kvůli kouření jiných dostat infarkt. Konečně v zemích, kde se vůbec nekouří v restauracích, ubylo infarktů.

Vliv kouření na reprodukci, těhotenství a děti

Popisem vlivu na reprodukci začneme u mužů: kouření snižuje schopnost erekce, kuřáci mají méně spermií, které jsou navíc pomalejší. U žen kouření snižuje pravděpodobnost oplodnění, umělé oplodnění znamená u kuřačky prakticky zbytečnou snahu, kuřačky mají častěji mimoděložní těhotenství i potraty a předčasné porody, těhotenství bývá asi o týden kratší. Plod se kuřačkám rodí nezralý, bývá v průměru o čtvrt kila lehčí než u nekuřaček. To však neznamená lehčí porod, ten záleží od obvodu hlavičky! Nižší hmotnost novorozence znamená podstatný tělesný a duševní handicap pro jeho další vývoj. Děti kuřaček mají vyšší pravděpodobnost různých vývojových vad (například jiný počet prstů, srostlé prsty) až po poruchy chování. Tyto děti jsou častěji nezvládnutelné a chovají se problémově, a to nejen do puberty, ale i v dospělosti. Často mívají násilnickou povahu (pravděpodobně vliv zvýšeného testosteronu během růstu v děloze). Kvůli vlivu na hormony (prolaktin) kuřačky méně často kojí a pokud kojí, tak kratší dobu a mají méně mléka. Kuřačky mají také asi o dva roky dříve menopauzu (kouření snižuje estrogeny) než nekuřačky. Mívají častěji bolestivou menstruaci. Protože zplodiny kouře se vylučují i ​​děložními sekrety, asi třetina rakoviny děložního čípku je způsobena kouřením. Děti z kuřáckých rodin mají kromě prokazatelně poškozených tepen i častěji nejen záněty dýchacích cest, astma a sníženou imunitu, ale i záněty středního ucha, včetně častějších komplikací po propíchnutí bubínku, jsou unavené a hůře se učí. Samozřejmě, na vrub kouření rodičů spadají i nádorová onemocnění, která se mohou projevit v dětství, ale i v dospělosti, například některými druhy leukémií.

Nemůžete přestat?

Přestat kouřit není jednoduché. Kdo kouří deset let, den co den, často dvacet denně, nemůže čekat, že skončit s cigaretami mu půjde snadno. Však to mnozí několikrát v životě zkusili, ale znovu nikotinu propadli. Nemohou se na sebe zlobit, nejsou schopni. Jsou závislí. Jejich nemoc má i mezinárodní kód F17.

Jak na věc?

Především to nevzdávejte. Bohužel u nás kouří více než 13% žen celé těhotenství. To je velmi vysoké číslo. Nestyďte se a obraťte se buď na svého lékaře nebo na centrum léčby závislosti na tabáku či centra zabývající se léčbou drogových závislostí. Zkusit můžete například i internetové stránky.

Pokus pro vás nebo vaše dítě

Chcete se sama přesvědčit o tom, co kouříte? Nebo chcete svému dítěti ukázat, co kuřák vdechuje? Podstupte následující pokus: připravte si bílý kapesník, může být i papírový, dále jednu cigaretu a zapalovač. Zapalte cigaretu a jednou zatáhněte, vyfoukněte kouř a připravte se k následujícímu kroku: naberte do úst kouř, ale jen do úst, nevdechujte ho. Přiložte kapesník k ústům a přes něj kouř vyfoukněte. Co na kapesníku zůstane, asi vás překvapí. To je dehet. A teď druhý krok: pořádně z cigarety potáhněte a kouř vdechněte hluboko do plic ("šlukujte"). Znovu ho vyfoukněte přes kapesník. Co spatříte, bude velmi rozdílné od skvrny, která tam už je. Kde zůstal ten hnědý flek při vašem druhém kroku? Přece ve vašich plicích, z nich se něco krví rozneslo po vašem těle. Proto se kouření více či méně podílí prakticky na všech nemocech. Tu skvrnu si vynásobte počtem potáhnutí z jedné cigarety, pro jednoduchost, řekněme deseti. Násobte jednou krabičkou denně. To znamená 200 takových dehtových skvrn v plicích a samozřejmě v celém těle každý den. Ročně je to 73 000, za deset let téměř třičtvrtě milionů. A teď se jděte podívat, zda v dětském pokoji nebo v připravené výbavičce není náhodou dudlík nebo autíčko, o němž existuje podezření, že by v jeho nátěru mohl být vyšší obsah olova. Ale bez cigarety!

Kouř "z druhé ruky", tj pasivní kouření,

je jedním z nejnegativnějších dopadů okolí na zdraví dítěte, které tento kouř vdechuje. Jedna cigareta vykouřená v místnosti, kde není ventilace, způsobuje ve vzduchu mnohem vyšší koncentraci toxických zplodin, než má například vzduch ve velkoměstě.

Liga proti rakovině se proto obrací na rodiče s výzvou: 

  • Neexistuje žádná bezpečná hladina vdechovaného tabákového kouře z druhé ruky. Každá je škodlivá.
  • Učte děti, aby se vyhýbaly místům, kde se kouří.
  • Nekuřte v jejich přítomnosti a nedovolte nikomu, aby kouřil ve vaší domácnosti, případně v autě ani tehdy, pokud tam děti zrovna nejsou.
  • Nevoďte děti do restaurací nebo bufetů, kde se kouří.
  • Nekuřte v blízkosti osoby, která je těhotná.
  • Staňte se vzorem pro své dítě - nekuřte.
  • Budoucí maminky, nekuřte! Vaše ještě nenarozené dítě kouří s vámi.

Pokud kouříte, vašemu ještě nenarozenému dítěti hrozí:

  • nižší porodní hmotnost
  • syndrom náhlé novorozenecké smrti
  • infekce středního ucha
  • slabý vývoj plic
  • zánět průdušek a plic
  • astma
  • chronický kašel

V dalším vývoji dítěte se následky dýchání kouře "z druhé ruky" mohou projevit postupným narůstáním dýchacích problémů. Chraňte zdraví a život svým dětem, ale i sobě. Chcete je přece vidět vyrůstat a radovat se i z jejich dětí!

Autor: Lenka Kostková