Vědci sledovali téměř tři a půl tisíce lidí a porovnávali úroveň jejich IQ s tím, jak dlouho je matky krmily mateřským mlékem. Jak zjistili, lidé, jejichž matky v dětství kojily déle než 12 měsíců, byly úspěšnější v inteligenčních testech, než ti, které kojily méně než měsíc. Vědci v článku zveřejněném v prestižním magazínu upozorňují, že existuje řada faktorů ovlivňujících výšku IQ, přestože během svého průzkumu se snažili vyloučit činitele jako vzdělání matky, rodinný příjem či hmotnost dítěte po narození. Člen výzkumného týmu uvedl, že studie nabízí unikátní pohled, protože v populaci, kterou sledovali, se kojení vyskytovalo rovnoměrně mezi všemi sociálními třídami. Právě děti, které matky kojily déle, měly v dospělosti lepší výsledky v inteligenčních testech. Také získaly vyšší vzdělání a více vydělávaly. Podle expertů však tyto výsledky nejsou jednoznačné a je proto je potřeba provést další výzkumy, které by potvrdily spojitost mezi inteligencí a kojením.
Rada zní, že kojení v délce alespoň šest měsíců bez použití náhradní výživy má pro děti zdravotní přínos. Uvědomujeme si však, že ne všechny matky se rozhodnou nebo mohou kojit své děti, a tak je náhradní výživa pro děti do dvanácti měsíců jedinou alternativou. Je důležité poznamenat, že kojení je jeden z mnoha faktorů, které mohou ovlivnit vývoj dítěte, avšak tato studie vyzdvihuje potřebu nepřetržité a rozšířené propagace, aby těhotné matky znali benefity kojení. Určitě to ale neznamená, že kojící ženy budou mít chytré děti bez toho, aby se o jejich výchovu a vzdělání přičinily i jinak a naopak. Matky, kterým příroda neumožnila tento krásný akt, nemusí zoufat. I jinak mohou dát dítěti lásku a vychovat ze svých dětí inteligentní a citlivé dospělé jedince.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.