Kojení v těhotenství a po porodu - tandemové kojení

Datum článku: 17. 12. 2014

Co znamená tandemové kojení? Je to kojení, kdy ke kojenému dítěti přibude narozené miminko. Toto kojení nezvládne každá žena, protože je pro kojící maminku velmi náročné a vysilující. Ale přečtěte si, že zvládnout se dá.

kojení, tandemové kojení, kojení v těhotenství, miminka

Kojení je nejpřirozenější způsob výživy pro malá miminka

Pokud máte to štěstí a můžete kojit své dítě, dali jste mu již na začátku jeho života dobrý základ. Bezproblémové kojení není samozřejmostí a dlouhodobé kojení je dnes výjimečné. Mnoho maminek řeší otázku, dokdy nabízet svému dítěti mateřské mléko? Světová zdravotnická organizace vydala stanovisko:"Doporučujeme výlučné kojení do šesti měsíců, pak s postupným zaváděním příkrmů do dvou let a pak dále tak, jak to matce a dítěti vyhovuje." Pokud matce kojení nevyhovuje, je na ní, zda kojení ukončí, nebo v něm bude pokračovat. Jsou mámy, které si troufnou nejen na "dlouhodobé" kojení, ale když se narodí další člen rodiny, jsou ochotné nabídnout prs i jemu. Mluvíme o tandemovém kojení.

Kojení "s bříškem"

Kojení v těhotenství je tématem, ke které není jednoznačné stanovisko ani ze strany lékařů. Ve společnosti přetrvává názor, že pokud je kojící matka opět těhotná, musí s kojením staršího děťátka přestat. Odstavení dítěte však není nutné, pokud je těhotenství i maminka v pořádku. Neohrožuje tím ani sebe, ani kojené dítě, ani miminko v bříšku. Je to jen o rozhodnutí. Na určité změny se však těhotná kojící maminka musí připravit. I na to, že navzdory kojit tandemově, to nemusí vyjít. Mateřského mléka bude v důsledku hormonálních změn postupně méně. Navzdory častějšímu přikládání dítěte, snížení produkce mléka a změny jeho chuti může vést k tomu, že dítě se samo postupně odstaví. Mléko se během těhotenství (přibližně od šestnáctého týdne) změní postupně na kolostrum. Jeho chuť je jiná a kojenec může, ale i nemusí takové "mléko" odmítnout. Kolostrum má navíc projímavý účinek, takže stolice kojeného prcka může být řidší než obvykle, dokud si jeho bříško nezvykne. Stává se, že i dítě, které se samo odstavilo, se po porodu ke kojení opět vrátí. Mamince tak pomůže ulevit od nalitých prsů. Během těhotenství tvorba mléka klesá, ale po porodu začne zase mléčný rozmach. Další nepříjemností jsou citlivé bradavky a tím pádem i bolestivé kojení. Zejména starší děti si již zvyknou při kojení bradavky natahovat, případně si s nimi hrát. Zkuste změnit polohu dítěte při kojení tak, aby to co nejvíce vyhovovalo vám.

Neohrožuji kojením dítě?

Oxytocin, který se uvolňuje při kojení způsobuje stahy dělohy. Proto jsou obavy ze strany maminek, jestli to není pro dítě v bříšku nebezpečné. Opět platí, pokud jde o zdravé fyziologické těhotenství, kojení klidně pokračujte dál. Ke stahům dělohy dochází např.. i při pohlavním styku. Pokud ten nemáte od lékaře během těhotenství zakázán, kojení z tohoto hlediska miminku v bříšku také neublíží. Otázka, zda má ještě nenarozené miminko všechny potřebné živiny přesto, že mamina stále kojí, je na místě. Dítě v bříšku si bere živiny jako první, pak jdou do mléka a až ten zbytek zůstává pro maminku.

Samotné kojení je pro tělo ženy náročné,

proto je mu třeba zajistit zvýšený přísun kalorií a vitamínů. Důsledněji sledujte, co sníte. V této souvislosti se zmiňuje zejména vápník. Hormonální změny v organismu způsobí, že tělo vstřebá vápník účinnější a jeho ztráty močí se snižují. Během plného kojení přechází k děťátku přes mateřské mlíčko denně více než 200 mg vápníku z těla maminky. Největší zásobárnou vápníku jsou kosti. Přesto, těhotné ženy trpí osteoporózou jen vzácně. Tělo, o které se dobře staráme, je dokonalý stroj. V případě, že potřebuje "zafungovat", vrátí v plné míře to, co jste do něj vložili.

Jak funguje tandemové kojení

Pro novorozence je kolostrum velmi důležité, proto se po porodu zaměřte zejména na nového člena rodiny. Přikládejte ho tak často, jak se jen dá. Po nalití prsů, přiložte i starší dítě (například během návštěvy v nemocnici). Tělo se tak lépe přizpůsobí a mléka bude produkovat tolik, aby vystačilo oběma dětem. Sledujte, zda novorozená miminko nemá v pusince bílý povlak. Může to znamenat kvasinkovou infekci. Řešením je jeden prs určit jednomu dítěti a druhý druhému (v případě, že je kojení dobře rozjeté). Je jen na mamince, zda bude kojit obě děti najednou, nebo každé samostatně. Při tandemovém kojení dochází obvykle k nadprodukci mléka. Rytmus kojení i frekvenci máma "vytuší". Pozornost směřuje zejména k novorozenému miminku. Ono je na mateřském mléce závislé. Je dobré, pokud je při kojení upřednostněno a nakojené z obou prsů. Co se týká způsobu a polohy tandemového kojení, je několik možností. Pomoci si můžete polštářkem na kojení, dobrou službu udělá i šátek nebo babyvak. Zatímco mimino pohodlně papá, může se máma věnovat staršímu dítěti. Uložte miminko tak, abyste ho nakojila správně a starší dítě si polohu najde samo.

Nepopiratelným přínosem tandemového kojení je to,

že starší dítě se bude lépe vyrovnávat s existenci nového člena rodiny. Zmírníte žárlivost, když oběma dětem nabídnete ze sebe to nejlepší, co můžete. Pomůžete i sobě vyřešit dilema jak dát oběma dětem stejnou dávku lásky, když to malinké vás přece jen potřebuje více. Staršímu dítěti dáte jistotu, že neztratilo svou pozici. Tandemové kojení si vyžadujte od maminky hodně trpělivosti, empatie, síly a energie. Chuť zkoušet a hledat způsoby a možnosti, aby byli všichni spokojeni. V případě, že vás navzdory odhodlání zmáhá únava, vaše tělo to nedokáže a z kojení dvou dětí máte stres, zvažte, zda budete v tandemovém kojení pokračovat. I tělo mámy má své limity.

Autor: Lenka Kostková