Klasický porod a úžasné schopnosti novorozenců

Vědci zjistili u dětí, narozených přírodní cestou (ne císařským řezem, který se stává mnohdy módní a ne zdravotní indikací) úžasné schopnosti. Když se dítě narodí klasickým porodem a bez použití anestezie, můžeme u něj v průběhu prvních devadesáti minut pozorovat úžasné schopnosti. Ty ale po této zhruba hodině a půl  zmizí. Některé nenávratně, jiné se znovu objeví, až pro nastane vhodný čas.

porod, novorozenec, matky, rodiče, těhotenství

Chůze novorozence

Jeden z nejdůležitějších reflexů zdravého novorozence je "chůze", kterou si dítě koneckonců nacvičuje v děloze. Tyto "kroky" jsou dobře vidět, když dítě chytíte za ručičky a uvedete ho do vzpřímené polohy - tehdy začne střídavě zvedat nohy a "chodit". Skutečný význam tohoto pohybu je však jiný a má svůj smysl. Když se nahé (osušené nebo přikryté) dítě přiloží mamince po porodu na nahé tělo, začne se velmi účinně odrážet nohama a plazit se tak po břiše k bradavce. Tento cílený pohyb zároveň funguje jako masáž mámina břicha a pomáhá vypuzovat placentu z dělohy (tzv. třetí porodní fáze).

Pohled matky a novorozeného dítěte z očí do očí

Pokud to podmínky umožňují a donošené zdravé dítě může strávit těch prvních devadesát minut svého života v kontaktu s matčinou kůží , málokdy ho uslyšíte plakat. Dítě je totiž za těchto podmínek ve stavu klidné bdělosti (klidnou bdělost odlišujeme od aktivní bdělosti, pláče, ospalosti, lehkého spánku a hlubokého spánku.), kdy má doširoka otevřené oči a pohybuje se jen málo nebo pomalu. Naopak miminka položená do postýlky vedle matky propláčou v první hodině a půl svého života asi půl minuty každých pět minut. Co je na této klidné bdělosti zvláštního? Výjimečná je v této chvíli schopnost novorozence vydržet v klidném stavu téměř hodinu a půl, což je ve srovnání s chováním starších novorozenců neobvykle dlouho. Proč to dítě dělá? V tomto stavu je uvolněné a soustředěné a pokud má tu možnost, vyhledává pohled z očí do očí. To je pro matku a dítě nezapomenutelný citový zážitek, který mamince pomáhá doslova se do dítěte zamilovat a posílit šanci dítěte na dobrý život. Stav klidné bdělosti je i u starších miminek nesmírně důležitý a rodiče by se ho měli naučit rozeznávat, protože dítě je v té chvíli soustředěné a otevřené novým podnětům a komunikaci. Starší novorozenci však vždy vydrží pouze asi 10% bdělého stavu denně a jen v krátkých časových úsecích. Může se stát, že dítě zaujaté seznamováním se s matkou začne projevovat zájem o  prs například až za půl hodinu. Je to v pořádku, má zkrátka jiné starosti. Důležité je, aby matka byla trpělivá a v těchto prvních chvílích nic neuspěchala a dala dítěti čas vše prožít ve vlastním tempu. Když během prvních devadesáti minut po porodu miminko pláče, je možné utišit ho a uvést do stavu klidné bdělosti tím, že ho matka zvedne a přivine k sobě. Zajímavý je i reflex, když dítě otevírá pusinku po tom, co mu stisknete dlaň.

Novorozenec pozná svoji matku

Kromě těchto reflexů můžete už čtyři hodiny po porodu pozorovat reakce dítěte, které už znamenají skutečnou komunikaci. Pokud dítě prožije během prvních deseti až patnácti minut svého života pohled z očí do očí se svou matkou, je ji schopné již za čtyři hodiny rozeznat od obličejů jiných žen. Obecně platí i to, že už v této chvíli děťátko upřednostňuje obrázek normální obličeje před obyčejnou čmáranicí.

Novorozenec rozezná hlas rodičů

Krátce po porodu už dítě rozeznává hlas svých rodičů. V experimentálních podmínkách se zjistilo, že hlas matky rozezná od hlasu cizí ženy v 95%, hlas otce rozezná v 80%. Novorozenec má vyvinuté i schopnosti, které překračují hranice různých smyslů. Například dudlík, který cítí v ústech, fixuje očima na obrázku.

comments powered by Disqus


Podobné články


Nejčastější chyby, které dělají novopečené maminky

Stát se maminkou, to není jen porodit či adoptovat dítě. To jsou i situace, na které vás nikdo nepřipravil....
více...

Co naučit dítě před nástupem do mateřské školy?

To, že vaše dítě bude navštěvovat mateřskou školu už víte. Co ale možná nevíte je, že své děťátko musíte...
více...

Může uškodit dítěti časnější návrat matky do práce?

Chybí vám finance, ale raději se uskromníte, než byste “ošidila” dítě a šla dříve z mateřské dovolené?...
více...

Mateřská dovolená v režii mužů

Tatínek na mateřské dovolené? Dříve nepředstavitelná věc, nyní sice méně častá, ale realita. Zvažovala tuto...
více...

Výchova a vztahy v rodinách s dětmi z minulých manželství

Jaké to je, být druhou mámou? Rozvody a rozchody v dnešní době nejsou nic neobvyklého a proto přibývá i rodin,...
více...

Sourozenci a jejich přirozená rivalita

Rivalita mezi sourozenci není nic neobvyklého. Děje se téměř ve všech rodinách, které mají více dětí. Ale...
více...

Porodní plán vám pomůže lépe zvládnout porod

Vaše těhotenství spěje ke zdárnému konci a v hlavě máte zmatek? Nevíte co vás čeká a jak vše zvládnete?...
více...

Předčasný porod - příčiny, varovné signály, stádia a komplikace

Předčasný porod je porod v době od 28. do 38. týdne těhotenství. I přes pokroky v medicíně je to stále...
více...

Jak předejít žárlení mezi sourozenci?

Rivalita mezi sourozenci, to je běžná a zcela neškodná věc. Někdy dokonce pomáhá k tomu, že se jedno dítě...
více...

Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...