Kdy začít dětem vysvětlovat intimní otázky?

Datum článku: 10. 6. 2016

Děti jsou vnímavé. Zajímá je vše co se děje kolem nich, lásku nevyjímaje. Ale kdy je třeba zasvětit děti do intimních otázek? Již velmi malé děti by měly být seznámeny s projevy lásky, aby nebyly zaskočeny a překvapeny. Samozřejmě je třeba k tomuto tématu přistupovat citlivě a děti nevyděsit. Ideální je, když se hodně věcí dozví od svých rodičů a nemusí se vyptávat kamarádů.

výchova dětí, pohlavní styk, láska, sexuální výchova, rodiče, rodina, zneužívání dětí

U nás je intimní chování rizikovější

Podle psycholožky  je u nás intimní chování stále rizikovější a úroveň vzdělání v této oblasti výrazně nižší než v jiných vyspělých zemích. Komunikaci mezi rodiči a dětmi a také ve školách zastupuje výměna zkušeností a často velmi nepřesných informací mezi vrstevníky. Následkem je, že mladí lidé méně přemýšlejí o rizicích pohlavního styku, méně používají kondomy či antikoncepční pilulky.

Nedostatečné znalosti znamenají riziko

V současnosti se mladí lidé a děti dozvídají více z okolí a médií než z domácího prostředí. Alarmující je fakt, že se v současnosti stále snižuje věková hranice, kdy mladí začínají s pohlavním životem. Negativem naší společnosti je nedostatečná komunikace jak rodičů, tak i škol, kde stále není sexuální výchova zavedena jako samostatný předmět. Pokud se s dětmi nikdo otevřeně nemluví o tomto tématu, nejsou schopny získat znalosti o základech anatomie a fyziologie těla, jakož i o tom, jaké místo má láska v našem životě. V důsledku těchto skutečností se snižuje sexuální odpovědnost zejména u mladistvých. Sexuální výchova by přitom neměla učit základy a techniky sexuálního aktu, ale smysl a význam dobrých a zdravých partnerských vztahů. Proto je důležité, aby výchovnou funkci převzali rodiče, kteří jsou zároveň praktickým příkladem této povinné výuky.

Kdy je správný čas?

Děti bychom měli seznamovat od momentu, kdy si začnou uvědomovat okolní svět. Nejde však jen o samotný akt, ale zejména o vysvětlení mezilidských vztahů a základních vlastností lidského těla. Podle psycholožky bychom jim toto téma měli přiblížit vždy, když se zeptají a zbytečně věci nemlžit slovy "na to si ještě příliš malá".

Tři - čtyři roky

Dítě nastupuje do školky a začíná si uvědomovat rozdíly mezi pohlavími, tím se zvyšuje i jeho zvědavost.

Šest - deset let

V tomto věku postupujte v komunikaci nenásilně a zároveň zvažte individuální přístup k dítěti. Je dobré, abychom vysvětlili a řekli jim o tom, jaký je rozdíl mezi pohlavími, jak se narodí miminko a že každý z nás má tátu a mámu.

Jedenáct - dvanáct let

Vhodné je říci o stavbě a funkci pohlavních orgánů, o tom, co je to menstruace a noční poluce. Vysvětlit oplodnění vajíčka, následné těhotenství a porod. Dobré je popovídat si s dítětem o některých tělesných a duševních projevech a změnách v období puberty a také o masturbaci, která k tomu patří.

Dvanáct - čtrnáct let

Je na místě vysvětlit tělesné a duševní projevy v dospělosti, přátelství, chování muže a ženy k sobě navzájem, což je to pohlavní pud a důvody pohlavní zdrženlivosti. Je potřeba děti informovat o dostupných formách ochrany a antikoncepce. Je dobré si s nimi popovídat i o pití alkoholu také o užívání drog.

Nejdůležitější je otevřenost

Bavte se s dětmi přirozeně a upřímně. Není vhodné, abychom si vymýšleli, ani abychom odpovědi na otázky dětí nechávali na později. Tím jen způsobíme v dětské hlavičce a duši zmatek. Pokud dítěti nejprve řekneme, že ho přinesl čáp a později se ve školce dozví pravdu, bude v sobě kromě zmatku cítit i nedůvěru. Může dojít k závěru, že milování je něco špatného a může si myslet, že to není téma na otevřený rozhovor s rodiči. Součástí upřímné konverzace by měly být reálné výrazy a termíny, které popisují například intimní partie.

K tématu se vyjadřuje dětská psycholožka

Nepoužívejte zbytečně zdrobněliny či přezdívky. Správné pojmenování a otevřený rozhovor dítěti naznačují, že mluvit o lásce je přirozená věc. Při vyprávění použijte z času na čas i humor, který rozptýlí prvotní rozpaky mezi rodičem a dítětem. Pokud se dítě na něco zeptá, odpovězte mu. Pokud vidíte jeho zvědavost a zájem, opět využijte příležitost na tento typ rozhovoru. Dítě se o intimitu začíná zajímat mnohem dříve, než umí vůbec zformulovat otázku, na kterou by se chtělo zeptat. Malé děti jsou zvědavé na tátu, když se spolu jdou koupat nebo chtějí například mámě pohladit bříško s miminkem, když čeká jejich sourozence. Toto jsou vhodné chvíle, kdy je dobré začít si s dětmi povídat o lidském těle, o rozmnožování a o tom, jak přicházejí děti na svět.

Naučte je říci ne

Jako rodiče se musíte někdy poprat s tématy, které jsou vám nepříjemné. Je důležité, aby dítě vědělo, kdy by se mělo cítit ohrožené a co je v nesprávné. Samozřejmě, při vysvětlování přihlížejte na jeho věk. Podle psycholožky by dítě mělo již ve školce vědět, že má možnost říci ne a že nikdo nemá právo dotýkat se ho bez jeho souhlasu. To vše patří k sexuální výchově. Děti ve třech letech by už měly znát rozdíl mezi dobrými doteky (objetí mezi kamarády, pohlazení po zádech, po ruce) a špatnými doteky (doteky na těch částech našeho těla, které bývají běžně schované pod oblečením či plavkami). Vhodné také je, abychom se s dětmi promluvili i o nechtěných dotecích, kam patří líbání a masírování míst na jejich těle, kde jim je to nepříjemné. Je důležité, aby děti pochopily a naučily se, že jejich tělo je jejich soukromá věc a nikdo by se ho neměl dotýkat, aniž by mu k tomu dalo souhlas!

Děvět užitečných rad, jak se mluvit s dětmi 

Vzpomeňte si na to, jak jste se cítili, když jste si se svými rodiči o těchto otázkách povídali vy. Vzpomeňte si, co vám při rozhovoru s rodiči o pohlavním životě pomohlo, co vás zmátlo a čemu jste nerozuměli. Promyslete si řešení podobných situací a to, jak jim téma vysvětlit srozumitelně.

1. Vybudujte si s dětmi vztah důvěry a blízkosti

Pracujte na blízkém a otevřeném vztahu. Nevymýšlejte si informace a buďte k dětem upřímní. Zaručí vám to opětovanou upřímnost vašich dětí v budoucnosti. Vytvořte si čas a prostor na budování si blízkého vztahu s každým dítětem zvlášť.

2. Dejte dětem najevo otevřenost v komunikaci

Pro děti je velmi důležité dát jim najevo a pocítit, že se s nimi chceme upřímně a zodpovědně popovídat a odpovědět jim na jejich otázky. Najevo jim to dáváme výrazem tváře, gesty, které používáme, očním kontaktem, ale i řečí těla.

3. Nezapomínejte na děti opačného pohlaví, než jste vy

Dcery potřebují od otců, aby jim dali mužský pohled na sexualitu, synové mámy, aby jim poskytly ženský pohled.

4. Naučte děti odolávat tlaku jejich vrstevníků

Naučte je, že jsou jedinečnou osobností a nepotřebují si odvozovat svou hodnotu od reakcí svých vrstevníků.

5. Stanovte dětem zdravé hranice

Stanovte dětem přiměřené hranice slušnosti a naučte je úctě k svému tělu. Pro děti je důležité, abyste jim stanovili i hranice pro média a stránky, které mohou sledovat a poslouchat! 

6. Dívejte se u každého dítěte na jeho emocionální věk

nikoliv reálný věk. Každé dítě je jedinečné a jiné. Každé dítě má jiné tempo osobního vývoje a jiný čas, kdy je připraveno a zralé vstřebat a slyšet intimní informace.

7. Snažte se získat zpětnou vazbu od dětí

Ujistěte se, že děti porozuměly tomu, co jste jim říkali a v případě nesrovnalostí jim to znovu objasněte a vysvětlete.

8. Využívejte zkušenosti z vašeho života

abyste mohli předcházet potenciálním problémům dětí. Snažte se vypozorovat podezřelé situace v životě vašich dětí a nezdravé vztahy, které mohou mít. Přidejte benefity z vašich životních zkušeností k dětské naivitě.

9. Naučte děti přiměřeným tělesným návykům

Je důležité dětem vysvětlit, jak správně pečovat o své tělo, aby ho udržovali čisté a ve formě. Poučte je o všech změnách, které je čekají v pubertě. Pokud se naučí respektovat své tělo, budou méně náchylní na vyhledávání příležitostného pohlavního styku a dají přednost lásce.

Autor: Martina Dvořáková