Jak zvládnout strach dětí z lékařů a zdravotních vyšetření?

Navštěvovat s dětmi lékaře je pro jejich zdraví a vývoj nezbytně nutné. Ale nezbytně nutné není, aby dítě každou návštěvu lékaře protrpělo, probrečelo a pěkně potýralo svoje rodiče. I když někdy jsou na vině i oni, že dítě špatně na návštěvu lékaře připravili. Pokud totiž dítěti v zájmu klidné cesty lžete a ono to na místě zjistí, další návštěva bude vždy horší a může přerůst až v panickou hrůzu ze všech lékařů i léčebných pracovišť.

děti, lékaři, strach dětí z lékařů, výchova dětí, péče o dítě, dětské nemoci

Přístup lékaře

Hlavní úkol bude tentokrát stát za zdravotnickým personálem. I když by to mělo být pravidlem, ne vždy se setkáte s vstřícným člověkem, který má k dětem velmi milý přístup. Pokud je to tedy možné, na základě referencí jiných maminek se již před narozením děťátka rozhodněte, kde ho přihlásíte, abyste nestříleli naslepo a po nepříjemné zkušenosti pak narychlo hledali někoho nového. Dobrý lékař dokáže prcka vyšetřit tak, že si toho ani pořádně nevšimne. Často za strachem dítěte stojí i nějaký úkon, který byl pro něj nepříjemný. Nejvíce problémů bývá s očkováním. Ujistěte ho, že ne každá návštěva ordinace je spojena s tímto úkonem, takže se nemusí ničeho obávat. Když už musí dojít právě k neoblíbené činnosti, vysvětlete mu, že to bude trvat jen pár vteřin a pak už bude mít klid. Skvělou fintou od lékařů jsou malé odměny, které děti dostanou po každé návštěvě. I malé lízátko dokáže s jejich přístupem udělat zázrak a dítě se nebude tak bát. Když nepřijde dárek z jejich strany, odměňte je za statečnost vy sami. Myšlenka na koláček z cukrárny jim pofouká všechny bolístky od tety doktorky.

Důležité prostředí

Už i u dětí hraje velmi důležitou roli první dojem. Tak jako na vás špatně působí zastaralé čekárny a cítíte se uvolněně v moderních ordinacích, i oni vnímají všechny tyto podněty. Pokud je to možné, prozkoumejte terén ještě před přihlášením dítěte. Krásně upravená místnost s dětskými malbami, barevným nábytkem a pár hračkami na ně bude působit jinak než sterilní bílo-zelené prostředí. Pokud se vám nepodaří sehnat ideální kombinaci lékaře a jeho prostor, vsaďte hlavně na kvalitu lidského přístupu. To ostatní už bude na vaší aktivitě. Když budete muset jít na kontrolu, vezměte si s sebou pár věcí, které vám zpříjemní čekání na pořadí. Poutavou knihu, která prcka přenese ve fantazii někam úplně jinam nebo oblíbenou hračku, se kterou si po celou dobu může hrát. Odpoutejte tak jeho pozornost, která se již nebude soustředit jen na to, co ho čeká za dveřmi. Navažte kontakt s jinými dětmi. Při vyprávění s novými kamarády, kteří možná nebudou mít dokonce takový strach jako ono, přejde čas mnohem rychleji.

Nepanikařte ani vy

Všechny děti jsou mimořádně vnímavé, takže část odpovědnosti padá i na vás. Mnozí rodiče příliš prožívají i drobné onemocnění jejich potomků a bojí se o ně víc, než je zdravé. Podrobně sledují všechny úkony zdravotníků a úzkoprse dbají na to, aby necítili ani tu nejmenší bolest. Jenže takhle si vůbec neuvědomují, že všechen ten stres a strach přenášejí i na ně a tím to jen zhoršují. Další věc je komplikace, kterou tímto chováním způsobují personálu. Nepřiměřeně se míchají do jejich práce a dávají množství zbytečných otázek, které je jen více znervózňují, s čím přicházejí i drobné chyby. Takže jednoznačná rada zní, abyste to nepřeháněli. Různé nemoci jste si přece v dětství absolvovali i vy, takže nečekejte, že vaše děti čeká život v bavlnce bez nachlazení nebo odřenin. Děti musí být odolné vůči takovým kontrolám, protože nepředstavují odrazující překážku v jejich životě a jsou naopak jeho běžnou součástí.

Pohádkové víly

Změňte vše na příjemnou pohodu, ve které jsou tety sestřičky dobré víly, které jim pomáhají dostat se z nemoci. A strýcové doktoři zase dobří kouzelníci, kteří zastrašují zlé bacily a používají k tomu různé kouzelné pomůcky. Na lepší zvládání těchto situaci je vhodný i příklad s oblíbeným plyšovým medvídkem. Lékařka jakože ošetří nejprve je, aby mrňous viděl, že ho nečeká nic strašného. Po jeho vzoru pak i oni budou muset hrdinsky zvládnout poslech, koukání do krku a braní léků. Stejně dobře poslouží i váš rodičovský vzor.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak uklidnit dítě v období vzdoru?

Jste svědky scény, kdy se maminka snaží uklidnit řvoucí batole v obchodě? To odmítá reagovat a chce si prosadit...
více...

Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Mít doma prvňáčka, to je pro rodinu velká změna. Rodiče čeká po příchodu z práce další směna, která...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...