Jak zabránit časté nemocnosti malých dětí?

Datum článku: 23. 12. 2015

Téměř žádné dítě se neubrání tomu, aby bylo občas nemocné. Jedná se o běžná onemocnění, která se přenášejí v dětském kolektivu. Není to nic hrozného, dítě si pár dní poleží a opět jde do školy či školky. Jen je to pro dítě nepříjemné, a proto rodiče často zvažují, hlavně když se infekce opakují, čím posílit imunitu dítěte.

Jak zabránit časté nemocnosti malých dětí?

Vitaminy z lékárny jako první volba?

Když budete hledat způsoby, jak posílit obranyschopnost svého dítěte, určitě narazíte na množství lékárenských preparátů. V lékárně vám nabídnou hned desítku různých produktů, které slibují zlepšení imunity u dětí. A který rodič by odolal představě, že jeho dítě konečně bude méně často nemocné? Dáváme velké peníze za takové preparáty a vitaminové doplňky s vidinou lepšího zdraví našich nejmenších. Nicméně užívání volně dostupných produktů na podporu imunity bychom měli pořádně zvážit a určitě by to neměl být první krok na cestě k lepší obranyschopnosti našich dětí.

Začíná to stravou

Jí vaše dítě hodně sladkostí, bílé pečivo, k jeho oblíbeným jídlům patří hranolky a smažený sýr a čerstvá zelenina a ovoce mu moc neříkají? Pak je možné očekávat, že jeho tělo bude náchylnější na různá onemocnění. To, jakou obranyschopnost dítě má, do velké míry ovlivňuje i způsob stravování. V podzimním období rodiče nejednou zapomínají nabízet svým dětem čerstvé ovoce a zeleninu, ale je to velká chyba. Děti by měly mít dostatek čerstvých kvalitních potravin a rodiče by měli bychom omezovat konzumaci sladkostí, včetně přeslazených "džusíků" a také těžkých jídel (smažené, mastné či uzené a podobně). Jistě jste to už slyšeli mnohokrát, ale nezaškodí zopakovat si, že pro zdraví dětí je dobré kromě čerstvého ovoce a zeleniny, vyměnit bílou mouku za celozrnnou, zařadit do stravy semínka a ořechy (pozor však na alergie), luštěniny a dávat pozor na příjem cukru (ten se často skrývá i v ovocných a zdravě se tvářících jogurtech či mléčných dezertech, v dětských ovocných výživách, cereáliích a dalších potravinách, o kterých si myslíme, že jsou pro děti ideální).

Pohyb na čerstvém vzduchu

Když pomine krásné letní počasí, z ulic a dětských hřišť se vytratí i dětský smích a život. Jistě, může za to i začátek školy a školky, ale mnozí rodiče jakoby s nástupem chladnějších dnů drželi děti doma v teploučku. To je ale další chyba, které se dopouštíme. Dětskému organismu prospěje, ba je přímo nezbytný, pohyb na čerstvém vzduchu. Neměli bychom se mu bránit ani za chladnějšího a sychravějšího počasí. Ven se dá jít dokonce, i když prší - stačí vhodná pláštěnka a gumové kozačky (děti se jistě potěší, pokud budou moci skákat po kalužích). Jednoduše, každý den je dobré dopřát dětem pohyb na čerstvém vzduchu.

Jen aby nenastydly!

V našich končinách je zvykem děti odmalička pořádně navlékat. Začíná to už u malých miminek a pokračuje i ve vyšším věku - děti se snažíme jednoduše dostatečně oblékat, aby nenastydly. Samozřejmě, není dobré, pokud je dítěti zima. Avšak přílišné oblékání dětské imunitě neprospívá, vhodné je takzvané vrstvení oblékání, abychom mohli vrstvy oblečení podle potřeby odebírat či přidávat. Pokud se totiž dítě při hře a pohybu zpotí, mohlo by snadno prochladnout. Rovněž ani pobyt v přetopených prostorách není tím pravým pro dětskou imunitu. Doma proto nezapomínáme pravidelně větrat a pokud je to možné (pokud není příliš chladno), při spaní nezaškodí mít mírně otevřené okno či "ventilačku". Dokonce je vhodné otužovat naše mrňousy i při sprchování tak, že na závěr jim dopřejeme krátkou sprchu vlažnější vodou. V chladných měsících roku se to jen hemží různými onemocněními a čekárny dětských lékařů praskají ve švech.

Spánek a spokojenost

Spánek je pro malé děti nesmírně důležitý. Mimo jiné pomáhá i správnému fungování obranyschopnosti našich nejmenších. Proto musíme dbát, aby naše děti měly dostatek spánku a zdravé prostředí na spaní. Pozor je třeba dávat na případné plísně na stěnách či jiných místech v domácnosti, které mohou narušovat imunitu dětí a způsobovat alergie, astma a jiná onemocnění. Spát by děti měly v dobře vyvětrané místnosti a pokud máte problém se suchým vzduchem, za zvážení stojí i koupě kvalitního zvlhčovače vzduchu. Aby dětský organismus dokázal odolávat nemocem, nemělo by být dítě vystaveno stresu a negativním pocitům. Tedy měli bychom dbát nejen na tělesnou ale i psychickou pohodu našich mrňousů. V neposlední řadě platí, že kouření v přítomnosti dětí a zdržování se dětí v zakouřených prostorách je také nevhodné a dělá dítě náchylnějším k mnoha onemocněním.

Mytí rukou

Dobré hygienické návyky by mělo mít každé dítě. Jde zejména o mytí rukou - ať už před jídlem, po návštěvě WC nebo po příchodu z venku. Malé dítě si však neumí důkladně umýt ruce, proto dokud se to pořádně nenaučí, je nutná pomoc rodiče. Mytí rukou má obzvláště velký význam v období zvýšeného výskytu virových onemocnění, protože mnohé viry se přenášejí právě špinavýma rukama.

Nepřehánějme to s čistotou

Hygiena je z pohledu imunity důležitá, ale na druhé straně, příliš mnoho čistoty může být spíše na škodu. Pokud budeme děti udržovat v téměř sterilním prostředí, neustále vše dezinfikovat, nedovolíme se dítěti pohrabat se venku v hlíně či písku, jednoduše, pokud budeme příliš úzkostliví, dětský organismus si ani nebude mít jak vybudovat imunitu a snadno podlehne prvním virům, které kolem něj projdou. Proto mějte na mysli, že všeho moc škodí (i čistoty).

Jak děti léčíte?

Dětská imunita se buduje i prostřednictvím prodělaných onemocnění. I když se to může zdát divné, různé virózy a nemoci, které dětský organismus zvládne, mu pomohou posílit obranyschopnost. A v tomto směru děláme nejednou chybu, když s každým soplíkom, zvýšenou teplotou nebo zakašláním běžíme hned k lékaři, případně nasazujeme různé léky a sirupy na zmírnění příznaků. Například teplota do 38,5 ° C by se neměla srážet, protože při takové teplotě se mobilizují obranné mechanismy a tělo s původcem onemocnění bojuje. Soplíky a běžný kašel také tělo obvykle dokáže zvládnout i samo, k lékaři stačí zajít až po několika dnech, pokud se stav nelepší nebo výrazně zhoršuje (případně u malých miminek). Pokud hned poběžíte k lékaři, je možné, že vám i na slabou virózu předepíše antibiotika, což je nesprávný postup. Na onemocnění virového typu antibiotika nezaberou a navíc, tyto léky zabíjejí kromě špatných bakterií i ty prospěšné, které nám pomáhají udržovat silný imunitní systém. Užívání antibiotik by proto mělo být opravdu opodstatněné a podložené potřebnými vyšetřeními (výtěry či CRP).

Pokud již vitaminy z lékárny, tak jaké?

Pokud chcete trošku pomoci posílit imunitu svých dětí a zvažujete koupi nějakých vitaminů nebo jiných prostředků "na imunitu", můžete se o vhodném přípravku poradit s lékařem. Existuje množství takových produktů. Rozhodujte se však i podle obsahu jednotlivých účinných látek (například obsah vitaminu C v různých přípravcích je velmi odlišný a cena často vůbec neodpovídá obsahu, celkovému složení preparátu (pozor na umělá sladidla, barviva a jiné příměsi) a věkové kategorii, pro kterou je daný produkt určen).

Nejlepší jsou vitaminy a doplňky stravy na přírodní bázi

Nejčastěji se na posílení imunity u dětí doporučují buď multivitaminové přípravky nebo speciální vitamin C. Kromě toho je dobré během podzimních a zimních měsíců zařadit do výživy dětí i rybí olej (kromě kvalitních mastných kyselin má i určitý obsah vitaminu D), probiotika, a oblíbené jsou také výtažky z různých léčivých bylinek (echinacea, hlíva ústřičná, rakytník řešetlákový a další). Ani s vitaminy to však nelze přehánět, protože stejně jako nedostatek vitaminů, může být škodlivý i jejich nadbytek.