Jak zabavit děti a dbát na rozvoj jejich fantazie?

Představivost a fantazie jsou důležité pro dospělého člověka, protože mu dokáží obohatit život. A co znamená pro děti? Rozvíjet představivost a fantazii dětí je krásným úkolem jejich rodičů, ale i výchovných zařízení. Přinášíme vám pár tipů, které by se vám při rozvíjení představivosti vašich nejmenších mohly hodit.

děti, rodiče, výchova dětí, rozvoj dětské fantazie, dětské hry

Géniové a představivost

Mozart například, podle vlastních slov, tvořil každé své dílo "v hlavě", ve své obrazotvornosti. Einstein zas tvrdil, že zřídkakdy myslel slovy, spíše své myšlenky tvořil pomocí více či méně jasných představ, které dokázal úmyslně opakovat a spojovat. A slavný chemik Kekulu ven Stradonitz dokonce uviděl ve snu obraz, který mu pomohl objevit molekulární strukturu benzenu. Motivace tedy, proč rozvíjet představivost našich dětí je silná, co říkáte? Zda z nich bude slavný vynálezce nebo šikovný prodavač nevíme, ale můžeme obohatit jejich život podněty, které jim pomohou objevovat nové, krásné a užitečné věci. Přinášíme vám tedy pár tipů jak na to:

1. Kreslení, lepení, malování, vyrábění

Vytvářejte spolu koláže, obrazy. Kombinujte různé materiály a techniky. Nebojte se použít i na první pohled netradiční věci jako: sůl, písek, peříčka, rýži, těstoviny, čočku, kmín, křídu, látku, knoflíky, bavlnky ...Děti mohou něco nakreslit a pak k tomu přilepovat pozadí - jako stromy z větviček nebo listy, jezírko z fólie, mušle nalepené u moře a písečnou pláž - povzbuďte dětskou fantazii a rozvíjejte poznání.Stanovte si téma, shromážděte vhodné materiály a dejte se do díla. Kupte vhodné lepidlo, bezpečné nůžky a dobré barvičky. Témata, která jsou velmi vděčná objevíte i podle zálib vašeho děťátka, podle knížek, které čtete a pohádek. Může to být již zmíněný mořský svět, farma, zoo, podzim v lese, jaro u potoka, sídliště, město, vesnička ...

2. Modelování

Použijte plastelínu a vytvářejte postavičky, zvířátka, části kuchyňky, nábytku a dítě vám už samo řekne, co byste mohli vymyslet. A pak si zahrajte s postavičkami krátkou scénku. Dobrá možnost je použít na vzduchu schnoucí modelovací hmotu. Z ní se dají vytvořit nejen celé sady domácích i divokých zvířátek a postaviček, ale například i potraviny do kuchyňky nebo pohádkoví hrdinové ... Speciální a vynikající je tzv.. "Inteligentní plastelína". Má výjimečné vlastnosti, které podporují fantazii - natahuje se jako žvýkačka, tříští se jako porcelán, mění barvu, umí být kuličkami, které skáčou a když ji chvilku necháte bez povšimnutí rozteče se. Dá se roztrhnout jako papír, modelovat do různých tvarů, natahovat a mimo jiné je i dobrou antistresovou hračkou (tedy vhodná i pro rodiče).

3. Divadélka

Ať už s plyšáky, opravdovými loutkami nebo nakreslenými a vystřiženými postavičkami z výkresu, vyrobenými z vařeček a látek - všechno jedno a všechno dobré. Jakmile vás děti uvidí hrát, bude je to inspirovat a navíc vás budou proto ještě více milovat.

4. Hry se slovy, barvami, tvary ...

Zkuste spolu přemýšlet, co by bylo kdyby ..., co budeš dělat, když budeš velký, jak to asi vypadá v zemi, kde je stále sníh a led, nebo naopak, kde je stále teplo ... a podobně. Můžete si to i nakreslit nebo jinak ztvárnit ... Hra hádej na co myslím, je to zelené a je to blízko ... zabaví i menší dětičky. Hádanky nejen rozveselí, ale i hodně naučí.

5. Stavitelské hry

Postavme město, hrad, farmu, zoo, obchůdek, dům, vesničku - to je obrovská výzva dětské fantazii.Nejdříve vyžadují hodně asistence, ale postupem času se zabaví i samy a určitě vás překvapí svými nápady. Dopřejte jim dostatek kostek, stavebnic, skládaček ...

6. Čtení

Je známo, že čtení obrovským způsobem obohacuje dětskou fantazii. Skvělé jsou krátké i delší pohádky a příběhy - samozřejmě podle věku. Ale vynikající je čtení velkých obrazů - knížky bez textu. Je jich na trhu velké množství a jsou opravdu pokladem. Ne statické obrazy, ale dynamické - zachycující nějakou situaci, aktivitu. Dá se o nich hodně mluvit, přemýšlet, co bylo předtím, než se to stalo, proč si někdo nedal pozor, a potom šel sbírat ty jahody ... a podobně. Jsou knížky s otevíracími okénky, které skrývají překvapení - co se stalo, když se myška nedržela na houpačce a podobně. O tom děti milují mluvit. O zvířátkách na poli, v lese, u jezírka. O školce, parku, jarmarku, kolotočích. Možností je nepočítaně.

7. Zpívání a tanec

CD s dětskými písničkami je už dost a jsou vynikajících zdrojem zábavy a impulsem k představivosti. Děti si představují zpívaný text ve velmi živých obrazech. Když k tomu připojíme i veselý tanec, ponese se bytem radostný smích. Lidové písničky, dětské, anglické, pohádkové, ukazovací, říkanky, to vše otevře dětem novou dimenzi života.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak uklidnit dítě v období vzdoru?

Jste svědky scény, kdy se maminka snaží uklidnit řvoucí batole v obchodě? To odmítá reagovat a chce si prosadit...
více...

Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Mít doma prvňáčka, to je pro rodinu velká změna. Rodiče čeká po příchodu z práce další směna, která...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...