Jak správně doma připravit předškoláka na psaní ve škole?

Máte doma předškoláka? Procvičujte s ním grafomotoriku. Dítě nemusí před nástupem do první třídy umět psát písmenka, ale mělo by trénovat jemnou motoriku rukou, ale jinak než na tabletu nebo telefonu!

škola, školka, děti, rodiče, kreslení, psaní

Dobrá grafomotorika

Není důležité, zda při nástupu do školy už ovládá celou abecedu a počítá příklady. Mnohem důležitější je, aby dítě mělo dobrou grafomotoriku. Dnešní děti mívají ztuhlé ruce, rychle se dostavuje únava, ruka je bolí a pak odmítají psát. Je rozumné, když s nimi rodiče hravou formou procvičují jemnou, ale i hrubou motoriku ještě před nástupem do školy. Určitě jim tím pomohou mnohem více, než když je naučí písmenka, které nebudou schopné napsat.

Hra na psa

Proč je procvičování grafomotoriky dnes tak důležité, když my jsme se naučili psát i bez toho? Doba je taková, že hry venku nahradily tablety a mobily. Děti si nemají kde rozcvičit zápěstí, loketní a ramenní klouby. Na prolézačkách, při skákání gumy, školky nebo při jízdě na kole se navíc trénuje propojování obou mozkových hemisfér, což je velmi potřebné zvlášť pro děti, které přeskočily některou vývojovou fázi, například lezení, Při lezení po čtyřech se trénuje koordinovaný pohyb opačné ruky a nohy, který podporuje propojování pravé a levé hemisféry v mozku. Ne nadarmo se na to ptají v dotaznících rodičů předškoláků, když děti řeší nějaký problém, včetně obtíží s prvními písmenky. Určitě nic nezkazíte, pokud si s dětmi občas zahrajete na pejsky, kteří chodí po čtyřech. Nebo je nechte vyšplhat se na lezeckou stěnu či na strom. Když má dítě dobrou hrubou motoriku a dostatečně se hýbe, jemná motorika se rozvine přirozeně. Dobrým pomocníkem jsou i míčové hry, při kterých musí dítě sledovat pohyb míče. Při psaní se mu to velmi bude hodit. U grafomotoriky jde právě o skloubení pohybů rukou a očí, ale i o obratnost, zrakovou pozornost a vnímání.

Kreslení na zemi

Všimněte si, že nejmenší děti kreslí celou rukou, přičemž pohyb vychází z ramenní kloubu. Při tvorbě prvních díl zapojují doslova celé tělo. Papír jim na široké pohyby nestačí a odnese si to i okolní nábytek. Postupně se rozptyl ručky zmenšuje. To už se více zapojuje loketní kloub, zápěstí a nakonec i prsty. Podle léčebné pedagožky je na procvičování celé ruky ideální velká papírová fólie na stěně nebo na dveřích. Děti rády kreslí po stěnách, tak toho je potřeba využít a vyhradit jim v dětském pokoji na to místo. Výborné je, když obkreslují různé předměty. Jednou rukou si přidržují penál, druhou obtahují obrysy. Nezapomínejte ani na hry na zemi. Ne však vsedě, ale na čtyřech. Chvilku ať se dítě opírá o zápěstí, po čase změňte polohu a přeneste hmotnost na pokrčené lokty. Na zemi se výborně maluje dlaněmi a malba prsty podněcuje tvořivost i rozvíjí jemnou motoriku. Barvy nanášejte konečky prstů, celou dlaní, můžete tečky, natírat, dělat krouživé pohyby. Hmatové vnímání při malování zároveň uvolňuje nahromaděné napětí.

Zavazování tkaniček u bot

O vyvinuté grafomotoriky hodně prozradí i to, zda si dítě umí zapnout knoflíky nebo zavázat tkaničky na botách. Každý prvňáček by to po krátkém tréninku měl zvládnout. Na procvičování prstíků je výborné navlékání korálků či suchých těstovin, různé mozaiky, stavebnice a kostky i známá hra mikádo. Pokud podpoříte rozvoj pohybů prstů, které se stávají obratnějšími, přesnějšími či rychlejšími, vytváříte zároveň pozitivní vztah dítěte ke kreslení i k psaní i bez pera. Dítě bude ochotněji vyhledávat činnosti, ve kterých se cítí úspěšné. A toho přece chcete dosáhnout. Pomohou vám v tom i dětské časopisy a pracovní listy plné zábavných úkolů, cvičení a poučných příběhů. 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pokoj pro budoucího školáka

S končícím létem nastávají školní starosti nejen pro děti, ale i pro rodiče. Již ke konci prázdninách je...
více...

Odměna pro dítě za dobré, ale i horší vysvědčení

Zda odměnit dítě za vysvědčení, tak to je dilema mnoha rodičů. Samozřejmě, že se dítě neučí kvůli tomu, aby...
více...

Školní batoh není na házení, ani na jízdu po sněhu!

Školní tašky, tedy spíše batohy, musí vydržet opravdu hodně. A kdyby uměly vyprávět, co všechno s nimi naše...
více...

Vysvědčení motivuje děti, ale nesmí být důvodem k jejich strachu

Téměř každé rozdávání vysvědčení je provázeno tím, že některé dítě neunese tlak rodičů a pokusí se,...
více...

Co dělat, když se vaše dítě nechce doma učit?

Příprava dětí do školy bývá v mnohých rodinách ožehavé téma. Děti by rády měly od školy klid, rodiče...
více...

Co dítě musí zvládat, aby mohlo jít do první třídy?

Povinnost navštěvovat školu mají v naší republice děti po dovršení šesti let věku. Ale jen tento věk k tomu,...
více...

Škola volá aneb Co potřebují děti do školy?

Máte doma budoucího prvňáčka nebo žáčka nižšího stupně základní školy? Nečekejte s nákupem školních...
více...

Domácí úkoly jsou pro děti velmi důležité

Víte, proč děti dostávají ve škole domácí úkoly? Ne, není to proto, aby vás pedagogové trápili a ubírali...
více...

Rady pro rodiče, kteří chtějí děti vychovávat a ne je nechat volně proplouvat dětstvím bez mantinelů

Vychovávat děti není snadné a žádný univerzální způsob výchovy neexistuje. Dobře vychovávají rodiče, kteří...
více...

Jak posílit dětem v zimě imunitu a zabránit zvýšenému výskytu nemocí z nachlazení?

Zimní měsíce dávají zabrat hlavně maminkám malých dětí, které navštěvují mateřské školky a školy. Malé...
více...