Mohu dítě již koupat? Kdy ho mám koupat? Zvládnu to? Jaká má být teplota vody? Jak mám postupovat? Jak dlouho ho mám koupat? Mám ho i namydlit? Co mám dělat, když má na pokožce fleky, vyrážky nebo zapařená místa? Mám dítě po koupání nakrémovat?
Dítě můžete koupat od prvního dne po narození. Voda dítěti určitě neškodí, vždyť v plodové vodě strávilo dlouhé měsíce před svým narozením. Právě naopak, voda by měla na dítě psychicky kladně působit, měla by ho zklidnil. Z tohoto důvodu se často volí koupel těsně před spaním, po koupeli by mělo dítě klidněji usnout. Navíc, koupání před spaním se časem může stát jedním z rituálů těsně před uložením do postýlky. Ale jsou děti, které voda probere a najednou se stanou velmi čilými a aktivními a ne a ne usnout. Zde je asi lepší zvolit koupel v průběhu dne. Čas koupele by měl navíc být volen tak, aby koupání probíhalo v tiché a klidné atmosféře pro dítě i koupajícího. Pokud jste matkou starších dětí, které odpoledne přivede manžel ze školy a v podvečer vám začíná největší shon kolem přípravy večeře, kontroly úkolů a podobně, možná bude pro vás i dítě vhodnější koupel dopoledne. Je to jen a jen vaše volba, jak si koupání časově naplánujete. Měli byste si však vytvořit jistou pravidelnost, tedy koupat dítě v přibližně stejném čase. Nemusíte se bát, že to nezvládnete. Není to nic komplikovaného
Vaničku napusťte vodou do výšky max. 10 cm. Jednou rukou miminku podložíte hlavičku, ta se opírá o váš loket, prsty ho přidržujete. Druhou ruku máte volnou. V obchodech s kojeneckými potřebami si můžete obstarat podložku do vaničky, na kterou dítě položíte. Uši mohou být namočené ve vodě, děťátku to neuškodí. Nejprve dítěti rukou omyjte obličej (ideální je použít na obličej převařenou vodu) a vlasatou část hlavičky (tu stačí umýt jednou týdně čistou vodou). Pak rukou omyjte dítěti záhyby kůže (za oušky, pod krkem, pod pažemi, záhyby v loktech a kolenou), které mohou být zapařené a mýdlem okolí genitálu a zadeček. Nikdy nestahujte násilím chlapcům předkožku a holčičce nemyjte genitál zevnitř. Dokud nemáte jistotu, nepoužívejte dětský olejíček do koupele, aby vám dítě neklouzalo. Ze začátku vůbec nemusíte dítě otáčet na bříško, klidně ho umývejte pouze v poloze na zádech. Po několika koupáních získáte dovednost, dítě budete obracet bez problémů a nebudete chápat, co vám na koupání připadalo tak složité. Pokud má dítě podrážděnou pokožku, pomůže koupel v odvaru z řepíku lékařského. Při vyndávání z vaničky si dejte pozor, aby se vám mokré dítě nevyklouzlo z rukou. Zabalte ho do připravené osušky (nejlépe bavlněné plenkové) a lehce jej vytřete, vytřete mu osuškou případnou vodu z uší, nosu a očí, vytřete kožní záhyby. Pupeční pahýl zasychá do 4-10 dne, do té doby ho je potřeba pravidelně ošetřovat. Ošetřuje se lihem, který urychluje vysušení. Po koupání namočte jednu čistou gázu do lihu a přiložte na chvíli na pupek.
Dětská pokožka je velmi citlivá, proto nepoužívejte u menších kojenců žádnou kosmetiku, pokud vám pediatr nenařídil jinak. Pokud má dítě suchou pokožku, dejte do koupele olivový olejíček z lékárny. U staršího kojence můžete již používat kosmetiku - výhradně dětskou, která prošla náročnými testy, neměla by alergizovat a dráždit pokožku. K ošetření po koupeli můžete použít krém, olej nebo tělové mléko, nebo je různě kombinovat (např. pokožku krémovat a jednou týdně použít olej), závisí to od toho, co pokožce dítěte nejvíce vyhovuje. Zároveň však myslete na to, že pokožka dítěte je náhle vystavena neznámým vlivům prostředí a reaguje různě. Proto, pokud se dítěti udělají na pokožce fleky nebo vyrážky, poraďte se s lékařem. Pokožka dítěte se sklonem k alergiím vyžaduje speciální péči pediatra nebo kožního lékaře.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.