Pokud máte jen malé miminko, zřejmě ho nějak extra zabavit nemůžete. Pokud kojíte, možná mu dlouhou chvilku zkrátíte kojením (je dobré mít s sebou plenu, kterou si přehodíte přes rameno, abyste měli soukromí při kojení v čekárně). Větším miminkům nezapomeňte vzít s sebou nějaký čajík nebo láhev s mlékem (pokud nekojíte). Větším miminkům, která se již zajímají o okolí, můžete dlouhou chvíli zpestřit prohlížením obrázkové knížky, čtením různých plakátků na stěnách dětské čekárny (pojmenujte věci, které jsou na obrázcích) a nezapomeňte děťátku přibalit i nějaké ty hračky. Určitě je lepší, pokud si vaše dítě hraje se svými vlastními hračkami, protože ty, které bývají volně k dispozici v čekárnách u lékaře, jsou většinou obchytané ručkami mnoha dětí a jejich čistota a zdravotní nezávadnost je velmi diskutabilní. Pro děti v školkařském věku jsou dobrou zábavou například puzzle, které si můžete v čekárně spolu s dítětem skládat. Také si dítě může s sebou vzít nějakou knížku, kterou si spolu budete číst. Děti, které si rády kreslí, jistě zabaví papír a nějaké pastelky nebo třeba i obyčejné pero, se kterým si budou moci kreslit. Dlouhou chvíli si však lze zkrátit i různými hádankami a podobně. Je mnoho aktivit, které vám pomohou přežít dlouhé chvíle čekání v čekárně u lékaře. Nezapomeňte si proto promyslet předem, co si vezmete s sebou, aby vašemu prckovi nebyla dlouhá chvíle.
V čekárně u dětských lékařů na nás a naše děti čekají různé nástrahy. Nejčastěji je problém v tom, že v čekárně se setkávají nemocné děti se zdravými, které jdou například jen na prohlídku, očkování nebo kontrolu po nemoci. Tyto zdravé děti musí čekat v jedné místnosti s kašlajícími, kýchajícími a jinak nemocnými dětmi, což samozřejmě může vést a nejednou i vede k tomu, že zdravé děti právě zde chytají různá onemocnění. Obzvlášť nepříjemné je čekat v čekárně plné nemocných lidí s malým miminkem, které ještě nemá pořádně vybudovanou imunitu. Někteří lékaři jsou natolik empatičtí a charakterní, že maminky s malým miminkem upřednostní, ale ne všude je to pravidlem. Pokud musíte s miminkem čekat v přeplněné čekárně, stáhněte se, pokud možno k otevřenému oknu a nesedejte si s miminkem přímo mezi nemocné. Další nástrahou, jak jsme již zmínili, jsou hračky a dětské koutky v čekárnách u lékařů. Tyto hračky a předměty jsou často zdrojem nákazy různými bacily a viry, protože prošly rukama mnoha dětí. Berte si proto raději vždy vlastní hračky a snažte se dítě držet od těchto rizikových. Kromě toho se riziko ukrývá i na toaletách v čekárně. Je lepší dát dítě vyčůrat doma, než pak použít nemocniční WC. Pokládání miminek na přebalovací pulty v čekárnách je také někdy ne zcela bezpečné. Vždy si raději noste s sebou osušku nebo deku, kterou prostřete na plochu přebalovacího pultu a až pak tam položte miminko. Nezapomeňte sobě i dítěti důkladně umýt ruce po odchodu od lékaře. Toto je důležité také v případě, že chcete dát dítěti v čekárně něco jíst - dbejte, aby mělo čisté ruce. Pokud není možnost umýt mu ruce vodou a mýdlem, noste s sebou alespoň vlhčené ubrousky, případně antibakteriální gel.
Problémy míchání nemocných dětí se zdravými v čekárnách jsou zdrojem stresu pro nejednu maminku. Jak by se to dalo řešit? Ideální je, pokud má dětský lékař vymezený čas pro poradny maminek s miminky a čas pro vyšetřování nemocných dětí. Tak to funguje v mnoha ambulancích. Avšak i v případě, že potřebujete jít s dítětem třeba jen pro potvrzení o zdravotním stavu do školky, nebo na preventivní prohlídku či očkování, je vždy lepší dohodnout se s dětským lékařem, zda byste s dítětem nemohli přijít v jiném čase, aby vaše dítě nemuselo přijít do styku s nemocnými dětmi. Dobrý a chápavý lékař jistě nebude mít problém udělat takový kompromis.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.