Jak dítě zbavit strachu z ošetření zubů?

Datum článku: 17. 12. 2015

Zubního ošetření se bojí dospělí i děti. Je často velice nepříjemné a někteří lidé mají práh bolesti opravdu nízký. Proto se nemůžeme divit dětem, že to některé nezvládají. Zubní ošetření je nejen pro děti velmi důležité, proto je na rodičích, aby dětem vše vysvětlili a zvolili lékaře, který je nejen odborník, ale má i hezký vztah k dětem. A když ani tak dítě nelze ošetřit, na pomoc přichází dětský psycholog.

děti, zubní ošetření malých dětí, strach dětí, fobie ze zubařského křesla, péče o zuby, prevence

K zubnímu lékaři od útlého věku

Malé děti by měly chodit v ideálním případě k zubnímu lékaři pouze na prohlídky. Již děti od jednoho roku mají nárok na prohlídku a rodiče by s nimi měli do ordinace zajít. Možná se vám bude zdát, že je to zbytečné, ale není to tak. Dítě si totiž postupně přivyká na prostředí zubní ambulance, zvykne si na lékaře a odpadne tak strach z neznámého. Zubní lékař vám také poradí, jak se o dětské zoubky správně pečovat. Je také dobré vybrat si pro své dítě dobrého zubního lékaře, který má zkušenosti s dětskými pacienty a má k dětem milý a trpělivý přístup. Zkuste se na takového zeptat jiných maminek, případně známých, pokud vy sami o žádném nevíte.

Příčiny dětského strachu ze zubního lékaře

Ani zdaleka ne všechny děti chodí k zubnímu lékaři ve věku jednoho či dvou let. Nejednou přijdou rodiče s dítětem až v hodině dvanácté, tedy když už vznikl problém a je třeba ho řešit. Dítě, které bolí zoubek, je vystresované už jen samotnou bolestí. Pokud přijde do neznámého prostředí, má si sednout do zubařského křesla a otevřít ústa s bolavým zoubkem, aby do nich mohl nahlédnout cizí člověk, není to nic příjemného. Je přirozené, že v takových situacích děti zpanikaří, nechtějí otevřít ústa, mají velký strach a jednoduše nespolupracují. Rovněž může dětský strach pramenit ze špatné předchozí zkušenosti. Pokud už někdy dítě u zubního lékaře bylo a ošetření zoubku bylo bolestivé a nepříjemné a navíc se ani zubní lékař nebo lékařka nechovali právě přátelsky, dítě si to velmi dobře zapamatuje. Až tak, že ho už pak rodiče nemusí dostat ani do čekárny, natož do zubařského křesla. Zubního lékaře se bojí i děti, které rodiče zbytečně straší. Výroky typu "Pokud si nebudeš čistit zuby, zubař ti je vytrhne kleštěmi, vyvrtá vrtačkou. .. "nejsou vůbec vhodné. Dítě bychom neměli zbytečně traumatizovat takovými slovy. Měli bychom se naopak snažit o to, aby dítě vnímalo zubní lékaře jako jiné lékařů, kteří se starají o zdraví našich zoubků, pomáhají nám od bolesti zoubků a podobně.

Co s nespolupracujícím dítětem?

Bohužel, někdy opravdu dítě nespolupracuje a z různých příčin nedovolí lékaři, aby se vůbec k zoubkům malého pacienta přiblížil. Někteří lékaři to řeší tak, že si přizvou sestřičky z vedlejší ambulance, aby dítěti držely hlavu a otevřená ústa, dokud lékař neprovede potřebné ošetření. Asi není třeba říkat, že takový přístup není vůči dětem vůbec správný. Jaké trauma to může na malé dušičce zanechat, to si umíme my dospělí asi jen těžko představit. Dítě, které  něco takového zažije, má velmi dobré předpoklady na vybudování dentální fobie, tedy chorobného strachu ze zubařů. Takový přístup nemá s lidskostí nic společného. I když to pro zubního lékaře musí být často nepříjemné a zdlouhavé ošetřovat dětské zoubky nespolupracujícího pacienta, násilím mohou více uškodit než pomoci. Proto je třeba hledat odborníka, který to s dětmi opravdu umí. I u nás jsou zubní lékaři, kteří pracují s problémovými dětmi - tedy takovými, které z různých důvodů nechtějí ani ústa otevřít a celkově nespolupracují. Takový zubní lékař je vhodný i pro děti s nějakým postižením. Pokud se už opravdu jinak nedá a nic nepomáhá přimět dítě ke spolupráci se zubním lékařem, pak se problém řeší většinou pod narkózou. To by však mělo být opravdu poslední řešení, pokud vše ostatní selže. Přece jen, narkóza má svá negativa a pokud je to možné, je lepší se jí vyhnout. Někteří zubní lékaři radí raději děťátku před ošetřením podat nějaký lék na uklidnění, což by v některých případech mohlo do jisté míry pomoci. Kromě těchto možností je ještě východiskem i návštěva psychologa. Dokáže odhalit příčinu dětského strachu ze zubaře a díky vhodně zvolené terapii může také pomoci strach odstranit nebo alespoň redukovat. Samozřejmě, tento způsob je vhodný tam, kde není nutné akutní ošetření zoubku. Pokud už je stav velmi vážný a je třeba ho co nejdříve řešit, pak zůstávají zřejmě už jen zmíněné léky na uklidnění.

Rodičovská odpovědnost

Aby se předešlo dětskému strachu ze zubního lékaře, rodiče by si opravdu měli uvědomit, že o zoubky je třeba se děťátku starat od jejich prořezání. Spoléhat se na to, že mléčné zuby přece i tak časem vypadnou, je velmi zavádějící a mylné. Zkažené mléčné zoubky dávají špatný základ trvalým zubům, a pokud je třeba mléčné zuby trhat, může se celý trvalý chrup vyvinout nesprávně. Důkladná péče o zoubky a pravidelné prohlídky u zubního lékaře jsou nejlepším způsobem, jak dítě uchránit od možného traumatu!

Autor: Lenka Kostková