Hygiena dětí a jejich učení správným hygienickým návykům

Datum článku: 16. 9. 2014

Správně vytvořené hygienické návyky budou děti provázet celý život. Proto jim musíme vhodně vysvětlit, že nejen život provází, ale i zachraňují. Učit děti správné hygieně začínáme již kolem jednoho roku.

děti, hygiena, učení dětí hygienickým návykům

Mytí rukou

Právě období kolem jednoho roku je tím obdobím, kdy se většina dětiček učí samo chodit a zajímá je vše kolem sebe. Vše zkoušejí, vše chytají a pak si ručky dávají do úst. Proto je velmi důležité dbát zejména na hygienu rukou. Aby se z této činnosti stal příjemný rituál, zvolte zábavnou formu. Samozřejmě, že pokud je vaše děťátko ještě malé, musíte mytí rukou provádět s ním.Ukažte mu mýdlo, určitě ho zaujme pěna, můžete soutěžit, kdo jí bude mít na rukou více. Když děťátko trošku vyroste, kupte mu stoleček, aby samo dosáhlo na baterii a nemusíte mu už asistovat.Vysvětlete mi, ze kterého kohoutku teče teplá a z kterého studená voda. Také byste měli děťátku vysvětlit, že si musí ručičky mýt vždy po použití toalety, před jídlem a když přijde zvenčí. Pokud mu koupíte malý veselý ručníček, který bude pouze jeho, úspěch máte zaručen. Ale nezapomeňte, i zde platí, že děti se nejlépe učí na příkladech. Proto ať je mytí rukou i pro vás samozřejmostí.

Čištění zoubků

První mléčné zoubky se miminkům začnou prořezávat obvykle kolem šestého měsíce. Je to velmi individuální, každopádně už s prvním zoubkem můžeme miminku koupit speciální dětskou kartáček a zoubky mu opatrně a jemně čistit. Existují různé druhy kartáčků, které slouží nejen k čištění, ale i na to, aby si děťátko prostřednictvím nim masírovalo dásně při prořezávání nových zoubků. První návštěva u zubaře by se měla uskutečnit ve věku jednoho roku. A pak preventivně každého půl roku.Děťátko by si mělo zoubky mýt pravidelně, alespoň dvakrát za den. Ideálně po snídani a pak večer před spaním, aby se jim v ústech nevytvářela kyselina, která ničí zubní sklovinu. Při výběru zubního kartáčku třeba přihlížet na věk dítěte. Na trhu existuje množství značek, takže byste neměli mít s koupí žádný problém. Dětský kartáček je malý, a má měkké štětinky. Se zubní pastou to není potřeba přehánět, stačí malé množství velikosti hrášku. Zvažte koupi zubní pasty bez obsahu fluoridu, protože podle několika vědeckých studií může zvýšený příjem fluoridů způsobit několik zdravotní problémy.Zejména malé děti často zubní pastu spolknou, proto zkuste najít takovou, která fluor neobsahuje.

Koupání je zábavné

Většina našich dětiček se koupi od narození ve vaničce. Ty moje měli na koupání kbelík a oba vodu milují. Asi od roku se koupou ve velké vaně a nesmírně je to baví. Snad ani neznám dítě, které by hra ve vaně nebavila. Pokud mu dáte různé plastové kbelíky, pohárky, případně hračky určené speciálně do vody, o zábavu má postaráno. Nezapomínejte, že malé dítě nemůžete nikdy nechat bez dozoru.Pokud ještě vaše ratolest není příliš velká, můžete se koupat spolu. Nebo kupte najednou obě své děti.Do věku, dokud se ještě nezačnou stydět, je to pro vás praktické a pro ně zábavné. Na mytí zvolte raději přírodní kosmetiku, nejlepší je obyčejné mýdlo. Protože i mnohé šampony a gely určené pro děti obsahují látky, které dráždí kůži, oči a narušují kožní bariéru.

Mytí vlásků

Pokud máte doma kluka, s mytím vlásků je to o něco jednodušší, protože zpravidla již v období jednoho roku podstoupí první stříhání. Vlásky jsou tedy krátké a jednoduché na "údržbu". Složitější je to s holčičkami, najmou pokud je nechceme stříhat a necháváme jim vlásky růst. Pořiďte si znovu šampon, který je určen pro děti ale je z přírodní kosmetiky. Při maličkých dětech je dobré, pokud vlásky myjí dva lidé. Jeden děťátko drží, aby mělo zakloněnou hlavičku a druhý ji myje. Malé množství šamponu na neste na mokré vlásky a jemně masírujte. Buďte opatrní zejména na oblast fontanely.Pokud je děťátko starší, mytí je jednodušší, protože dítě spolupracuje. Může si samo držet zavřené oči, aby mu do nich netekla voda se šamponem. Mějte vždy nachystaný ručník, v případě, že dítěti do očí šampon přece jen nateče, vyhnete se pláči. Hlavičku, důkladně opláchněte, aby na ní nezůstaly zůstatky šampony, který by mohl způsobit svědění.

Stříhání nehtů

Celkem maličkým miminkům je dobré stříhat nehty když spí. Pokud je děťátko větší a vnímá už všechno kolem sebe, třeba ho při stříhání nehtů něčím zaujmout. Poproste někoho, aby se s ním vyprávěl, nebo ho nějak zabavil. Případně mu sama zazpívejte písničku, abyste odpoutali pozornost od toho, co se právě chystáte dělat. Nehty je třeba stříhat pravidelně, na rukou i na nohou, aby se děťátko nepoškrábalo. Větší děti, které se hrávají venku, často za nehty přinesou domů písek, hlínu a s nimi i množství bakterií. Je proto nezbytné je stříhat pravidelně. Nejlépe po koupání, kdy jsou od vody měkké, takže se stříhají mnohem snadněji.

Hygiena při přebalování

Dětičky obvykle nosí pleny minimálně do druhého roku života. Jsou samozřejmě i takové, která se naučí používat nočník dříve. V každém případě při přebalování třeba dodržovat zásady, abychom se vyhnuli zbytečným problémům. Pokud máte možnost, děťátko při každém přebalování, umyjte pod tekoucí vodou. Je to mnohem hygieničtější a zejména šetrnější k dětské pokožce, jako používání vlhčených utěrek. Pečlivě pak pokožku vysušte, nejlépe obyčejnou bavlněnou plenou, použijte krém proti opruzeninám a děťátku dejte čistou a suchou plenu. Nezapomeňte si po přebalování děťátka důkladně umýt ruce. S mýdlem, nejlépe antibakteriálním.

Dbejte na hygienu svých dětí a buďte jim v tomto příkladem

Zvolte kvalitní a přírodní kosmetiku, bez konzervačních látek, barviv a jiných chemických látek, které mohou děťátku uškodit. Někdy stačí sáhnout po úplně obyčejných věcech, nenavoněných parfemací.

Autor: Lenka Kostková