Hrajete si s dětmi? Nic se nemá přehánět, stačí hodina denně!

Rádi se chlubíte dovednostmi svých dětí a nejraději byste je obklopili jen samými vzdělávacími aktivitami? Tak to ale neděláte pro své dítě úplně to nejlepší. Ano, je lepší, když se s dítětem vzděláváte formou hry, ale nesmí to být jediná náplň každé volné chvíle. I zde platí, že všeho moc škodí.

děti, hry, rodiče, výchova dětí

Volnost je důležitá

Ve studii Sergia Pellisa z univerzity v kanadské Albertě ukázalo, že během hry se dítěti mění neuronová spojení v části mozku, kde kontrolujeme chování, ale také plánujeme a řešíme problémy. Už ze šedesátých let je známo, že pokusným zvířatům, které vyrůstaly v stimulujícím prostředí, narostl větší mozek než těm bez podnětů. Produkovali i více speciální bílkoviny, která odpovídá za růst a uchovávání mozkových buněk. A potenciál hry se zarývá ještě hlouběji - do naší DNA. Z dvanácti set genů, které vědci sledovali, kolem jedné třetiny se významně změnilo prostým hraním půlhodinu denně. Z etických důvodů něco podobného není možné zkoumat na dětech, ale mezi vědci shodně panuje domněnka, že stejná zákonitost platí i u nás. Hra je životodárná potrava pro dětský mozek. Přesto s jedním velkým ALE. Musí se hrát samo od sebe, bez trenéra, rozhodčího, nadirigovaných pravidel. Pokud dospělý nedopřeje dítěti dost spontánnosti, volnosti a improvizace, až tak úžasné účinky se nedostaví.

Nepřirozenost

Navíc hráčský tandem rodič - dítě je historickou a umělou novinkou. Podle antropologa Davida Lancyho nelze očekávat, že hra" Člověče, nezlob se" nebo "Barbie sladký čajový dýchánek" bude bavit stejně čtyřicátníka jako předškoláka. Hra rodiče s dítětem se dnes, dramaticky přeceňuje, tvrdí na úlevu všech takto trýzněných dospělých a dodává, že ačkoli neškodí, je zbytečná. V minulosti si děti hrály výlučně mezi sebou, s mladšími i staršími dětmi, o  samotě či vedle toho, jak dospělí pracovali.

Nahrazuje hra kojení?

Vývojová psycholožka Alison Gopniková z Berkeley si však nemyslí, že tato výmluva obstojí. Přestože si kdysi s dětmi opravdu nikdo nehrál, měly mnohem více kontaktu, který je stimuloval. Mámy je kojily do vyššího věku, nosily v šátcích či na rukou, když šly na pole a uspávaly je ve společné posteli. Toto vše dnes podle ní přirozeně nahrazuje hra s dítětem, když rodiče přijdou večer z práce. Smysl hry totiž není jen ve tříbení mozku, ale i v upevňování vzájemného pouta. Hra podporuje vytváření vztahu. Pro dítě je podstatné, že s ním rodič stráví čas hrou. Do tří let se vytváří podklad na slovní zásobu, fantazii dítěte, emoční stabilitu a schopnost empatie.

Zdravý kompromis

Udělají by dnešní rodiče pro své děti více, když by je nechali lézt na stromy, rozbít si kolena nebo házet s pískem? Kromě dnešních nároků na bezpečnost má v praxi Lancyho názor jednu trhlinu. Většina dětí v západních zemích dnes vyrůstá jako jedináček, na sídlištích bez vrstevníků, kdy jim dny zahltily kroužky. A navíc, děti do tří let obvykle nemají zájem o hru s jinými dětmi. Potřebují hru s emočně významným dospělým, který se jim při hře absolutně přizpůsobí a nemusí řešit spory, které by při jejich hře vznikaly. Dospělý je bezpečný partner na hraní, ze společných zábav se rodiče zase tak úplně vyvléci nemohou. Kromě věku rozhoduje o potřebě přítomnosti rodiče při hře i povaha a zralost nervové soustavy dítěte. Dělat dítěti osobního kouče, rozhodně není třeba. Podle dětských psychologů úplně postačí snesitelná hrací hodinka denně, klidně rozdělena na dvě půlhodinky.
 

 

 


Podobné články


Děti vychovávané pouze matkou jsou zdravější, když tráví co nejvíc času se svým otcem

Tatínkové, věnujete se svým miminkům dostatečně? Pokud ano, budou vaše děti zdravější! Nejnovější výzkumy...
více...

Jak vybrat dítěti jméno, a která jména jsou u nás zakázaná?

Rodičovství, to není jen plánovaní toho, kdy přijde miminko na svět. Být rodičem, to znamená i vybrat svému...
více...

Mini Tamagotchi, nová verze populární hry

Oblíbená hra Tamagotchi je zpět, ale tentokrát v mini verzi. Zážitek ze hry zůstává stejný, opět se musíte...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často...
více...