Hračky pro děti nevybírejte jen podle ceny

Při koupi hračky u většiny rodičů rozhodují peníze a prosby dítěte. Při sundávání hračky z regálu koukáme na cenovku, ale bylo by dobré si k hračce alespoň přičichnout.

děti, hračky, zdravotní nezávadnost hraček

Obchodní inspektoři stahují z regálů evropských hračkářství stovky druhů hraček

Až takové množství předmětů mohlo namísto nevinné hry a zábavy způsobit dětem vážné zranění. Stále riskují desítky výrobců a prodejci hraček, často i vědomě, a dětem nabízejí něco, co jim může poškodit zdraví a vést až k smrti. Porušení vedou k zákazu a urychlenému stažení z prodeje, Rodiče, kteří dosud kupovali hračky jen intuitivně, aniž se zajímali o jejich parametry, by měla varovat i další informace. Po textilních výrobcích jsou hračky na druhém místě mezi nejnebezpečnějšími zbožím. Každé páté pochybné zboží, které muselo po výstraze systému RAPEX zmizet z obchodů, bylo určeno pro hru malých dětí. Ještě více obezřetní pří koupi hraček musí být rodiče dětí do tří let. Testy hraček pro děti nejmenší odhalily, že až 35% z nich nesplňuje bezpečnostní normy Evropské unie.

Tak jako si pomalu zvykáme kontrolovat složení potravin, ještě více bychom si měli osvojit několik pravidel při výběru hraček

Na trhu je obrovské množství hraček nejrůznější kvality. Nedejte se zlákat nejlevnějšími hračkami. Je pravděpodobné, že budou pro zdraví vašich dětí představovat riziko. I zde platí zásada, že raději dopřejme dětem méně hraček, ale kvalitních. Pochybnou hračku nekupujte vůbec, i když se vašemu drobečkovi tak líbí. Všímejte si materiálu. Ty nejlepší jsou z obnovitelných přírodních materiálů jako je dřevo, vlna, len, papír, kůže a podobně. Ale i v textilních hračkách se mohou nacházet škodlivá barviva a na dřevěných hračkách nátěry. Ideální jsou nelakované a nebarvené. U nás je zakázáno prodávat PVC hračky s nebezpečnými ftaláty pro děti do tří let. Ftaláty se z hraček uvolňují při cucání. Tyto látky přitom mohou poškozovat játra a ledviny, narušit hormonální systém dítěte a jsou karcinogenní. PVC hračky bývají označeny značkou PVC, Soft vinyl, Vinyl, znakem "V" nebo číslicí "3". Dávejte raději přednost hračkám z přírodní pryže, nebo s označením "Neobsahuje PVC" (PVC-free) nebo "Neobsahuje ftaláty" (Phthalate-free). Při koupi hračky se řiďte i čichem. S hračkami je to jako s masem. Pokud smrdí, zřejmě nebudou zdravotně v pořádku. (Zkuste jak voní hračky pro domácí zvířata. Dětem byste je asi nedali). Ale platí i opak. Parfémované hračky mohou vyvolávat u citlivých dětí různé alergie.

Novou hračku je třeba nejprve rozbalit a "odvětrat",

aby se část nebezpečných látek mohla případně odpařit. Textilní panenky je lepší před prvním hraním vyprat. Řiďte se i dotykem. Pokud se vám materiál nezamlouvá, neberte ho. Velmi malým dětem nekupujte elektronické hračky, které fungují na baterky. Mohou je snadno spolknout.

Nikdy nekupujte hračky,

které nemají označení CE. Označení CE představuje závazek výrobce hračky, že jeho zboží je v souladu se všemi platnými bezpečnostními normami EU, které patří mezi nejpřísnější na světě. Orgány dohledu v každém členském státě musí kontrolovat, zda výrobci, dovozci a distributoři hraček používají označení CE oprávněně.

Dětem mladším než 3 roky nekupujte hračky, které mají malé oddělitelné části

Riziko udušení je výrazné, protože nejmenší mají snahu všechno ochutnat. Dbejte na doporučení týkající se věku a bezpečnosti a berte je vážně. Hračky kupujte jen v důvěryhodných obchodech a u ověřených internetových prodejců. Je větší předpoklad, že budou dbát na kvalitu hraček, které prodávají, a obvykle přijímají reklamace. Důkladně zkontrolujte i hračky, které se již používaly v minulosti a hračky, které vám darovali přátelé. Protože jsou to již starší hračky, nemusí splňovat současné bezpečnostní normy. A jde přece o zdraví vašeho dítěte!

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak zařídit pokoj pro studenta?

Dětský pokoj se zařizuje snadno. Stačí kvalitní postel a hlavně hračky, společníci malých dětí. Pár boxů...
více...

LEGO - fenomén, zneužívaný ke komerčním účelům

Kdo by neznal LEGO? Stavebnice této značky jsou ikonický pojem, který uznávají děti i dospělí na celém světě....
více...

Zdraví dětí pracujících matek a matek v domácnosti

Ideální je, když je matka s malým dítětem doma. Jenže to ve většině rodin není po celé dětství možné....
více...

Jak se dá na mateřské dovolené ušetřit a přitom nestrádat?

Maminky na mateřské dovolené často řeší finanční problémy. Ano, je rozdíl vydělávat a žít ve dvou, nebo...
více...

Plyšové hračky je nutno pravidelně čistit, jinak hrozí nebezpečí infekce pro děti!

Milují vaše děti plyšová zvířátka? Tak to je, jako bychom se zeptali na to, zda si děti rády hrají. Určitě se...
více...

Proč kupovat dětem hračky, když by se více hodily potřebné věci?

Nakupujete rádi hračky pro své děti? Nebo si myslíte, že jsou hračky pro děti zbytečné a stejně jim je dá...
více...

Bezpečnost vašeho dítěte, když začíná lézt a chodit

Začíná vaše miminko lézt a lámete si hlavu nad jeho bezpečností? Stačí chvilka nepozornosti a může dojít...
více...

Jak zvýšit dítěti imunitu a omezit jeho nemocnost

Příchod dítěte do kolektivního zařízení s sebou přináší i zvýšenou nemocnost. Jak jí zabránit je snem...
více...

Autosedačka - povinná nutnost, ale pro dítě občas problém

S tím, že dítě nechce do autosedačky se určitě setkala spousta rodičů - řidičů. A tak vědí, že čím více...
více...

Bezpečnost vašich dětí v kuchyni - 3 tipy k zamyšlení

Strachuje se při vaření, že se vaše dítě spálí o troubu nebo na sebe převrhne hrnec? Prozradíme vám 3 novinky,...
více...