Hlídání dětí a přístup rodičů

Máte lístky do divadla, chcete jít na večeři, na ples…..Zajistíte si hlídání vašeho děťátka a ono si postaví hlavu a nechce vás nechat odejít? Co dělat? Zůstat s ním doma a nebo se celý večer trýznit obavami, jak to odloučení zvládá?

výchova dětí, hlídání dětí

Všichni rodiče už jistě tuto scénu nejednou zažili

Naplánujete si večer mimo dům a nejprve se zdá, že všechno jde podle plánu. Stihli jste navštívit kadeřnici, máte perfektní manikúru a dokonce i s novými šaty jste nadmíru spokojená. Kamarádka, kterou vaše dítě přímo zbožňuje právě dorazila k vám domů, takže už musíte napravit jen manželovu kravatu a můžete vyrazit. A tady se najednou strhne nečekané drama. "Mami, nechoď pryč! Já tady bez tebe nechci zůstat! Budu brečet, když odejdeš! " A je to. Máte po zábavě. Jednoduše nezáviděníhodná situace. Tím více, že si uvědomujete, že uspat vašeho miláčka není snadné ani v běžný den, kdy jste oba s manželem doma a jak si s ním nyní poradí vaše kamarádka, to si už vůbec neumíte představit. Takže co dělat? Zůstat doma, nebo jít a po celou dobu myslet na to co se u vás doma děje?

Odpočinek a rozptýlení jsou vaší potřebou

Nevzdávejte se jich! Ještě předtím než si svléknete slavnostní šaty byste si měla uvědomit, že občasné setkání s přáteli nebo návštěva kulturní akce jsou pro vás velmi důležité. A hlavně jste na mateřské dovolené, která vás do jisté míry společensky izoluje. Mohou se samozřejmě vyskytnout situace, kdy se odejít nedá, ale pokud to opravdu není nutné, nevzdávejte se vašich potřeb. Zasloužíte si občas strávit takový "jiný" večer a "dobít" si baterky.

Co dělat?

Zkuste si vybavit situaci, kdy ráno odvádíte dítě do mateřské školy. Občas to proběhne hladce, občas hořce naříká. A jen co se za vámi zavřou dveře, vše je opět v nejlepším pořádku. Jen velmi málo dětí propláče po vašem odchodu více než pár minut. A tato situace je velmi podobná, liší se pouze v tom, že dítě je zvyklé, že ho pravidelně do postýlky ukládáte vy nebo váš manžel a dožaduje se tohoto rituálu. Hodně záleží na tom jak se vám podaří zvládnout situaci. Nejhorší je pokud dáte dítěti najevo svou nerozhodnost a nervozitu. Dítě to vycítí a předvede vám opravdu zdrcující scénu.

Někteří rodiče si myslí,

že je nejlepší pokud dítěti do poslední chvíle neřeknou, že večer odcházejí. Není to správné. Pokud dítěti znenadání, bez přípravy odejdete už nikdy si vaší přítomností nebude úplné jisté a bude se stále obávat, že mu najednou neočekávaně odejdete a necháte ho samo. Správné je proto dítě upozornit předem, nejlépe několik hodin. Aby mělo čas se s touto situací vyrovnat. Řekněte mu, že ho přijde hlídat teta Jana a budou si spolu pěkně hrát. Připravte ho na to, že tentokrát, výjimečně ho uloží teta Jana i do postýlky a přečte mu pohádku a druhý den vám může povídat všechny zážitky, které během vaší nepřítomnosti zažilo. Výhodou je, že dítě může začít protestovat již několik hodin předem a nakonec se většinou smíří s tím, že dnešní večer bude jiný (některé děti se dokonce začnou i těšit). Slibte mu, že i vy mu řeknete co jste viděli v divadle a tento slib i dodržte. Dítě si tak postupně uvědomí, že je normální, pokud občas strávíte večer mimo dům a po čase nebude dělat problémy.

Nedoporučuje se dítěti nic neříct,

uložit ho dřív spát a odejít z domu. Může se stát (a je to více než pravděpodobné), že se dítě v noci vzbudí a najde v bytě pouze osobu, která ho hlídá. Vyleká se a nebude vám už nikdy důvěřovat.

Telefonovat domů?

Matky, které milionkrát za večer telefonují domů si neužijí ani večer ve společnosti a nedopřejí ani svému dítěti aby si pokojně hrálo s pečovatelkou. Co když dítě zrovna opakované zvonění telefonu probudí ze spánku. Osobě, která hlídá vaše dítě nechte číslo na mobilní telefon nebo na místo kam jdete a v případě potřeby vám určitě zavolá.

Dárky ne, laskavé gesto ano

Někteří rodiče na zažehnání plačtivé scény (a také svých výčitek) slíbí dítěti, že mu přinesou dárek. Není to správné. Dáváte tím dítěti najevo, že vás trápí pocity viny, že jste se vůči němu provinili a dostane za to od vás náhradu. Pokud si dítě na toto zvykne, plačtivým scénám se už nevyhnete. Nemáte si přece co vyčítat. Namísto dárků se s dítětem láskyplně rozlučte a jako malé odpoutání pozornosti mu navrhněte, že si s tetou Janou mohou uvařit ten výborný vanilkový pudink. Pozornost dítěte se klade na přípravu oblíbené pochoutky a za několik minut zapomene, že bez vás tento večer nemohlo být.

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak uklidnit dítě v období vzdoru?

Jste svědky scény, kdy se maminka snaží uklidnit řvoucí batole v obchodě? To odmítá reagovat a chce si prosadit...
více...

Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Mít doma prvňáčka, to je pro rodinu velká změna. Rodiče čeká po příchodu z práce další směna, která...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...