Drogy děsí rodiče, ale neměli by za ně své děti trestat

Drogy. Slovo, které nahání strach bez výjimky všem rodičům. A nezáleží na tom, jaké má rodina finance, zda žije ve městě či na vesnici a bohužel ani na tom, jak své dítě vychovává. Je to strašák, který prostě některé děti mine a jiné si jím musí projít. Ale rodiče by se měli k celé věci postavit čelem a jen pasivně nečekat, co jejich zdrogované dítě kde provede a z jaké nemocnice jim zavolají, že tam bylo dovezeno Záchranou službou.

děti, drogy, závislosti, marihuana, kokain, cigarety, alkohol

Droga

je podle světové zdravotnické organizace WHO látka, která pokud je vpravení do živého organismu, může pozměnit jednu nebo několik jeho funkcí. Droga působí přímo nebo nepřímo na centrální nervový systém a může mít postavení přípravku. Co když moje dítě experimentuje? Rodiče chtějí své syny a dcery držet pryč od drogy. Úzkostlivě dbají na to, v jakých kruzích se potomek potuluje. V poledne po škole kontrolují dech na cigaretový zápach. A při večeři brojí proti drogám. Jedni mlčí, aby ze strachu nepřivedli své děti na myšlenky, které ony samy ještě vůbec neměli. Barevné pilulky by mohly být náhle tak zajímavé. Přitom je to naivní představa, že děti pobíhají se zavřenýma očima a o přestávkách hovoří jen o poslední hodině klavíru. Jiní rodiče vyprávějí svým dětem strašidelné historky, aby zabránili, že se někdy vůbec drogy dotknou. A to do té doby, dokud jejich děti je již nebudou brát vážně a samy se pustí hledat tyto vzrušující zážitky, které znají od svých přátel. Přitom by mohli rodiče vytvořit povědomí, mohly by děti informovat - nejlépe tak včas pokud je to ještě je možné. Samozřejmě o rizicích a trestních důsledcích, ale i zcela racionálně o účinku drogy. A kdy? Jakmile jsou děti schopny pochopit, o co jde. Jenže musí rodiče nejprve pochopit, o co jde. Oni nemohou o každé droze rozsáhle všechno vědět, nikdo to nemůže. Ale být informován o základech již může pomoci. Zda je konopí (marihuana, hašiš) nebezpečnější než alkohol, či kokain a crystal meth dělají okamžitě závislým - informace jak tyto najdou rodiče na internetových stránkách či na Lince bezpečí.

Důležité je: zachovat klid

Tyto informace mohou vzít rodičům předsudky a strach, které vedou ke zbytečným rodinným dramatům. Devizou je: zachovat klid. Britská poradenská stránka talk-to-frank radí, zaměřit se na fakta. Zdůrazňuje, že pro většinu mladých lidí není užívání drog žádný normální každodenní stav. Mnoho mladých lidí, kteří zkoušejí drogy, je pak neužívá pravidelně. Drogy sice přinášejí s sebou vážná rizika, ale většina, která drogy vyzkouší, nemá žádné vážné poškození. Pokud kouří mladý člověk příležitostně konopí, neměli by mu rodiče prorokovat první krok k závislosti na heroinu. To je činí nedůvěryhodnými.  Ale i když se z trošky kouření drogy stane pravidelné užívání, neměli by rodiče přehnaně reagovat a vyvíjet na své dítě nátlak. V nedávno vydané knize High Sein autoři doporučují zjistit, v čem spočívají motivy: konzumuje dítě pro zábavu, na uvolnění nebo na zvládnutí problémů? Pokud sahá syn nebo dcera po drogách, aby měli pěknou chvíli, měli by si rodiče poslechnout jejich pozitivní zážitky z opojení. Děti by měly sice cítit, že jejich rodiče tento konzum nepodporují, ale že přece mohou s nimi o tom mluvit. Pokud je užívání drog jen příznakem dalších potíží, měli by se rodiče o problém starat, místo boje proti opojení.

Deset důležitých bodů na rozhovor rodiče-dítě o drogách

  • Alkohol a tabák jsou drogy. Ani u jednoho z nich neexistuje žádná bezpečná konzumace.
  • Všechny drogy mají příjemné účinky. Proto člověk často podceňuje i rizika.
  • Nikdy nezačni užívat drogy injekčně, protože to je nejnebezpečnější druh užívání drog!
  • Vyhýbej se rozpouštědlům. Inhalování zabije každý týden jednoho člověka.
  • Nikdy nepij alkohol, pokud konzumuješ jiné drogy. Přitom mohou vznikat nové látky v těle, které jsou ještě škodlivější.
  • I když nemůžeme pochopit, proč jsou některé drogy nezákonné: záznam v trestním rejstříku může zničit život.
  • On-line spolehlivé zdroje informací. Kdo démonizuje drogy, lže - stejně jako lže ten, kdo drogy bagatelizuje.
  • Kdykoliv budeš brát drogy, měl by si mít jasno v tom, proč. Totéž platí i pro alkohol a cigarety.
  • Pokud se dostaneš s drogami do problémů, vyhledej co nejdříve pomoc. I u nás. My tě nepotrestáme, ale jsme tu pro tebe.
  • Pokud experimentuješ s drogami: postarej se o to, aby tvé dobrodružství nemělo žádné následky ve škole. Nikdy tam neber drogy s sebou a také žádné nekonzumuj na školním pozemku. Tvé pokusy by neměly bránit tomu, aby sis dělal své domácí úkoly, nebo byl střízlivý na vyučování.

To, co platí pro rodiče,

platí ostatně i pro přátele mladistvých uživatelů drog. Oni však hovoří o tomto tématu méně křečovitě a případně najdou rychlejší přístup k příteli, který klouže do závislosti. To však vyžaduje svůj vlastní postoj: co si myslím o které droze? Toto je důležité vědět před rozhovorem s přítelem. Jen tak mohu přesvědčivě argumentovat a sebevědomě vysvětlit přátelům rizika. Ale přátelé nejsou žádní terapeuti. Oni mohou doprovázet a poskytnout rady. Ale dlouhodobě se může péče o přítele - stejně jako o člena rodiny - stát také přítěží. Rodiče a přátelé se mohou pokusit, přivést mladistvého konzumenta drog opět na správnou cestu. Ale ani optimální technika rozhovoru nic nemění na tom, že někdy může být nezbytná odborná pomoc. V akutních nouzových situacích a život ohrožujících příznacích, jako je ztráta vědomí nebo záchvaty křečí by se měl zavolat lékař rychlé zdravotní pomoci (155).

Závěr

Drogová závislost je jako každá závislost nemoc. Proto si rodiče musí včas všímat, zda jejich dítě není ohroženo jinými "vyvinutějšími" dětmi a patřičným způsobem reagovat. Rodiče by neměli své děti jen zastrašovat a trestat, ale je lepší, když svým dětem umožní, aby v komunikaci s nimi mohly být otevřené.

 

 


Podobné články


Proč chodit ven i s miminkem, které má rýmu?

Nachlazení a rýma se nevyhýbají ani malým miminkům. Výbornou prevencí je sice kojení, ale co když kojí maminka,...
více...

Předčasná puberta je třeba odborně vyšetřit a léčit

Moderní a uspěchaná doba s sebou přináší i to, že děti dříve dospívají. A to v průměru o celý rok,...
více...

Proč jsou děti stále nemocné a obézní? Chybí jim pohyb!

Pamatujete si na své dětství, když jste si se svými kamarády dennodenně hráli na schovávanou, nechybělo...
více...

Rady, které zvýší imunitu dětí a sníží jejich nemocnost

Běžná dětská onemocnění často nevyžadují specifickou léčbu, jen klidový režim, bylinkové čaje a trpělivost...
více...

Noční pomočování u dětí školního věku

Noční pomočování se netýká jen předškoláků. Malé noční nehody se mohou stát i prvňáčkům. Může za to...
více...

Dítě, které vyrůstá v rodině se zvířátkem není tolik ohrožené alergií

Lidé by měli žít v souladu s přírodou. Prospívá to jejich zdraví. To ale znamená, že i malé děti by měly...
více...

Jak ochránit dítě před nástrahami v ordinacích lékařů?

Návštěvám dětských lékařů se nevyhne žádné, ani zdravé dítě. Ale pokud si myslíte, že už když usednete...
více...

Astma může malým dětem způsobit i stres matky v těhotenství

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které postihuje všechny věkové kategorie, včetně malých dětí....
více...

Dovolená v exotických zemích je úžasné dobrodružství, ale s dětmi volte raději Evropu

Exotická dovolená láká a zláká každoročně tisíce lidí z celé naší republiky. Benefity dovolené strávené...
více...

Jak naučit dítě správně pít a v noci se nepomočovat?

Pitný režim je důležitý pro zdraví dětí i dospělých. A nejen dětem je třeba připomínat, že se musí napít....
více...