Dovolená v Chorvatsku je ideální pro rodiny s malými dětmi

Chystáte se s malými dětmi na dovolenou? Rádi byste k moři a vybíráte, které by bylo ideální pro vaše malé děti? Vyberte si Chorvatsko! Proč? Důvodů je několik. Hlavně je to země, která je dostupná autem. Lidé jsou tam k turistům vstřícní a můžete si přímo vybrat lokalitu, která bude vyhovovat těm nejmenším. Klima není příliš odlišné od toho našeho, přesto je zde ideální vzduch nejen pro dýchací cesty často nachlazených a astmatických dětí.

děti, cestování s dětmi, dovolená, Chorvatsko, písčité pláže, moře, zdraví

Cesta trvá od 6 hodin výš

Většina rodin si ve snaze ušetřit náklady vybírá jako nejvhodnější způsob dopravy přesun vlastním autem. Výhodou není jen samotná cena, ale při cestování s dětmi i fakt, že si sami můžete uzpůsobit přestávky. Dokonce - pokud cestujete do jižnějších částí, můžete si naplánovat přestávku v Maďarsku, kde můžete strávit jeden den a nechat i děti trošku odpočinout. I z hlediska nákladů je výhodnější cesta přes Maďarsko, kde jsou nižší poplatky na dálniční známky. V Chorvatsku pak počítejte i s mýtem, které je nutné platit na vybraných úsecích. Pokud cestujete z Brna, tak cesta do severních částí Chorvatska, tedy například do Istrie, trvá přibližně 6 hodin. Pokud chcete jet dolů na jih, může to být i 12 hodin. Časy je nutné přizpůsobit i provozu na silnicích, která je v době prázdnin podstatně větší, proto se obecně vyplatí cestovat mimo víkendy - zkusit vyrazit v neděli večer, případně až pondělí, nebo pak ve středu, čtvrtek - pokud tuto možnost máte. Dalším používaným způsobem je přesun autobusem. Ten může být nepohodlný zejména při cestování s malými dětmi do tří let. Ojedinělé jsou nabídky na leteckou přepravu, která je časově nejpřijatelnější.

Jak zvládnout cestu i s dětmi

Jednou z nejtěžších otázek před cestou je proto problém jak zabavit děti. S těmi maličkými je ideální vystartovat na noc, aby byly po celém dni unavené a vydržely vám déle spát. Když budete cestovat během dne, vezměte jim dostatek hraček. Nezapomeňte ani na občerstvení, pokud byste uvízli v nějaké koloně. Pokud máte tablet, nahrajte jim do něj pohádky. Ty jim pouštějte i v audio verzi, aby byly během cesty zaujaté. Pro starší děti vymýšlejte hry. Například počítání aut, domů nějaké barvy nebo nějaké jiné slovní hry. Snažte se dělat častěji přestávky. Když si děti mohou trošku poběhat, bude se jim zase chvíli sedět pohodlnější a nebudou vás tolik otravovat.

Ubytování si vždy raději najděte předem

Češi jsou často zvyklí cestovat pouze naslepo a pak si až na místě najdou ubytování tam, kde se jim nejvíce líbilo. Toto jste si však mohli dovolit spíše jako bezdětný pár. Teď byste to už neměli riskovat, protože děti si potřebují po náročné cestě odpočinout a v hlavní sezóně se nemůžete spolehnout na dostatek volných míst. Navíc v současnosti máte již k dispozici internet, jehož prostřednictvím si můžete předem vyhledat požadovanou lokalitu a najít tak něco vhodného právě pro rodiny s dětmi. Pokud si už vytvoříte nějaké kontakty, můžete se vracet do vašeho oblíbeného hotelu a ušetřit tak problémy s hledáním noclehu. Pokud máte menší děti, zkuste si vybírat raději penziony s vlastní kuchyňkou. Takto jim můžete vařit tak, jak jim to vyhovuje a nemáte starosti s výběrem v restauracích. Hledejte také místa, které nabízejí spoustu atrakcí pro děti, abyste jim dokázali vymyslet bohatý program.

Které jsou ideální lokality?

Mezi velmi oblíbené lokality pro dovolenou s dětmi patří například ostrov Pag. Na něm speciální pláž Planjka, která má velmi mírný vstup do moře. Nemusíte se tam tedy obávat plavat i s dětmi a navíc písečná pláž je ideálni na dětské hry. Istrie je skvělá kvůli tomu, že je nejblíže od České republiky. Samotná lokalita je však rušnější, takže pokud máte malé děti, možná vám nebude úplně vyhovovat. V Baske jsou sice spíše kamenité pláže, ale najdete tam několik hotelů přizpůsobených pro děti. Navíc mají i spoustu atrakcí, které můžete využít v případě, že neradi plavete. Oblíbené jsou i pláže v Povljaně nebo Biogradu na Moru, kde také převažuje písčitý terén.

Co byste mohli dětem ukázat?

Pro někoho to možná zní už otřepaná fráze, ale Plitvická jezera by opravdu měla být povinnou zastávkou v Chorvatsku. Je tam nádherná příroda, můžete si s dětmi zavzpomínat na známé Mayovky a trošku se ochladit od velmi horkých dnů u moře. Z historického hlediska je velmi zajímavý Diokleciánův palác ve Splitu. V minulosti byl velmi významným centrem života v této lokalitě a dnes z něj zůstal komplex sestávající z krásných budov. Úžasné je i koloseum v Pule, které vypadá jako když se přenesete do Itálie. Pokud pojedete více na jih, zajeďte i do Dubrovníku s velmi příjemnou atmosférou.

comments powered by Disqus


Podobné články


Dovolená v evropských lázních - spojení cestování a péče o zdraví

České lázně, to je výborná volba, pokud se vám nechce moc cestovat a chcete se jen oddávat příjemným...
více...

Kalábrie láká na průzračné moře, turistiku a lázně

Italská Kalábrie láká turisty na čisté moře a pláže, výtečnou kuchyni, ale i přírodní úkazy. Zdejší...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Dovolená na jachtě? Pozor na mořskou nemoc!

Mořská nemoc dokáže potrápit nejen nováčky na palubě, ale i zkušené námořníky. Projevuje se nevolností,...
více...

Výchova dítěte po rozvodu a nový přístup, kde oba rodiče jsou stále oporou

Děti rozvodem a rozchodem rodičů nejenže ztrácejí svůj svět, v němž měli oba rodiče, ale musí se často...
více...

Nechce si vaše dítě čistit zuby? Pomůže rituál!

Příčinou toho, že se malým dětem často kazí mléčné zoubky je nesprávná a nedostatečná péče. Je důležité...
více...

Rady pro cestu autem na dovolenou

Stále více Čechů volí auto, jako dopravní prostředek pro na cesty na dovolenou. Ti, kteří se chystají...
více...

Malorka, Ibiza, Formentera a další z krásných Belehárských ostrovů

Počet slunečných dní se na těchto ostrovech šplhá k číslu 300 a voda je zde opravdu tak čistá a tyrkysově...
více...

Francie autem a místa, která nesmíte minout

Francie nabízí na cestování autem velmi mnoho možností, my se zaměříme na tu, která vám bude vyhovovat během...
více...