Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Datum článku: 6. 2. 2019

Mít doma prvňáčka, to je pro rodinu velká změna. Rodiče čeká po příchodu z práce další směna, která zahrnuje dohled nad tím, jak se dítě připravuje do školy. Určitě to ze začátku není jen dohled, ale také odborné rady a pomoc. A tady občas rodičům po celodenní únavě z práce dochází s malým školákem trpělivost. Ale křik ještě žádné dítě nic nenaučil! Vydržte, i vaše dítě se všechno naučí, stejně tak, jako jste se to museli naučit i vy. Sami si vzpomeňte, že to vždy nebylo na první pokus.

Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Správná motivace

Nadšení malých prvňáčků často od prvního dne nástupu do školy k prvnímu půlročnímu vysvědčení postupně klesá a přirozená zvědavost a motivace učit se nové věci se vytrácí. Proto je důležité zajistit, aby domácí úkoly nebyly vyčerpávající a děti neztratily motivaci hned na začátku roku. Je třeba posilovat hlavně vnitřní motivaci dětí - aby se učily pro sebe, a také pro radost z toho, co již dokáží a mohou použít v reálném životě. Chvalte je za vše, za co jen je možné pochválit. Neporovnávejte dítěte se spolužáky nebo staršími sourozenci. Všímejte si jeho úspěchů a pokroků, nikoliv toho, kdo je ve třídě lepší.

Učení jako hra

V současné době jsou k dispozici pěkné učebnice se zajímavými domácími úkoly, děti ale často nemají náladu, plnit z nbich úkoly. Na trhu jsou také dostupné různé druhy pomůcek pro čerstvé prvňáčky ve formě osmisměrek, domina, skládaček a podobně. Efektivní a hravou formou můžete předškoláka připravit také pomocí gumových medvídků či bonbónů jiných tvarů. Děti si na nich procvičí nejen zrakové rozlišení různých tvarů a zvířat, ale zapojí i hmat, což jim umožní propojit různá mozková centra. Hrát si mohou také s barvami, například roztřídit a spočítat gumové medvídky stejné barvy. Odměnou za splněný úkol jim bude právě ty sladké bonbóny, které tak hezky spočítaly.

Odměna za učení

Odměnou za dobré učení by především měla být pochvala a upřímná radost z každého úspěchu. Maličkost typu bonbón nepřekáží, peníze od babičky za vysvědčení se u nás tak nějak staly zavedenou tradicí. S velkými dary je však třeba být opatrní. Pokud chce školák ve druhé třídě za vysvědčení tablet, je třeba se zamyslet, co asi bude chtít za pár let za maturitu...

Kdy a jak dlouho

Dítě by mělo být vedeno k tomu, aby nerušilo rozdělanou úlohu a dokončilo ji. Je dobré projevit trpělivost a dát dítěti po deseti minutách krátkou přestávku, například na pamlsek, doplnění tekutin či pár protahovacích cviků. Pak se k přípravě vrátit. Ne všechny děti dělají úkoly stejně dlouho tak, aby byly vypracovány pečlivě. Důležité je, aby děti byly na druhý den ve škole připravené a neskočily s domácímu úkoly, protože se jim již nechce. Neméně důležitý je také čas, kdy dělá dítě domácí úkoly. Pokud přijde odpoledne ze školy rovnou domů, je dobré nechat ho chvíli si pohrát se, případně si zasportovat a k úkolům se vrátit například za hodinu. S blížícím se večerem je dítě více unavené a jeho ochota spolupracovat klesá. Někdy může pomoci i rozdělení péče o učení mezi členy rodiny - maminka se věnuje četbě a psaní, tatínek matematice.