Domácí mazlíček v bytě - potěšení, ale také rizikový faktor!

Mít doma zvířecího mazlíčka, to je splněným snem mnoha dětí. A je to dobře, protože chov zvířátek na malé děti kladně působí. Děti se naučí zodpovědnosti, lásce, respektu k živým tvorům a přichází pro ně i řada skvělých zkušeností. Ale nejen plusy je obestřen život s domácím mazlíčkem.

zvířátko, domácí mazlíček, dítě, oslabená imunita, zdraví

Infekce od zvířat

Mínusem u domácich mazlíčků je to, že mohou šířit infekce na lidi, zejména však na malé děti. Takže, pokud uvažujete nad koupi zvířátka nebo ho už máte, je důležité vědět, jak chránit rodinu před možnými infekcemi. Domácí mazlíčci jsou kromě bakterií nositeli virů, parazitů a hub, které mohou způsobit onemocnění, pokud se přenesou na člověka. Jak se přenášejí? Poškrábáním, živočišným odpadem či slinami nebo lupy. A nejrizikovější skupina? Kojenci, malé děti, těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem. Novorozenci, kojenci a děti mladší 5 let jsou ohroženy nejvíce, protože jejich imunitní systém se stále vyvíjí a některé infekce, které dospělým lidem způsobí jen mírné potíže, malým dětem mohou způsobit mnohem vážnější zdravotní problémy. Přesto se nemusíte svých chlupatých přátel vzdát. Domácí zvířata obohacují váš rodinný život a stačí několik opatření, které ochrání děti před zdravotními problémy. Ochrana rodiny před infekcemi začíná ještě před přivedením domácího mazlíčka. Zvažte i zdravotní stav a věk vašich dětí. Domácí zvíře, které vyžaduje častou manipulaci, se nedoporučuje do domácnosti, kde je dítě s oslabeným imunitním systémem a děti s ekzémem by pravděpodobně měli vyhnout i akváriím. A co plazy a obojživelníci? Ani ti nejsou do domácností s kojenci a malými dětmi vhodní.

Toxoplazmóza

Rozkošná koťata? I ta zrovna mohou být pro vaše děťátko nebezpečná. U doma chovaných koček je ale takové riziko minimální. Původcem je mikroskopický parazit Toxoplasma gondii a vnímaví k této infekci jsou všechny teplokrevní živočichy, včetně člověka. Pouze kočka a další zástupci kočkovitých šelem patří mezi hostitele tohoto parazita. I když se kočka uzdraví, infekční parazity umí přežít v exkrementech v půdě a na trávě, a tak i špatně umytá zelenina ze zahrádky může být zdrojem nákazy pro člověka. U zdravého člověka se onemocnění podobá chřipce, nebezpečné je zejména pro těhotné ženy v prvním trimestru těhotenství - nákaza by mohla přejít přes placentu na plod a vyvolat jeho poškození. U čistě bytových koček, které nechodí ven a nejsou krmeny syrovým masem, je nebezpečí nákazy téměř nulové, u ostatních stačí dodržovat běžné hygienické zvyklosti a na práci na zahrádce si raději brát rukavice.

Toxokaróza - škrkavka

Toxokaróza je onemocnění, vyvolané larvami škrkavky psí nebo škrkavky kočičí a objevuje se nejčastěji u dětí do 6 let. Nakazí se například pojídáním písku z kontaminovaných pískovišť. Mohou se objevit bolest břicha, horečka, zvracení či průjem. Plicní forma je charakterizována dušností, kašlem a horečkou. Jako nejlepší prevence se jeví pravidelné odčervování zvířecích miláčků, které máme doma, a také důsledné hygienické návyky - po hraní venku naučit děti automaticky si umýt před jídlem ruce.

Vzteklina

Jedná se o smrtelné onemocnění! Přestože se případ vztekliny u dětí v naší republice již několik desítek let nepotvrdil a domácí zvířata jsou u nás proti této nemoci očkována, v posledních letech rodiny s dětmi v létě často cestují na jih a ne každý si uvědomuje, že v zahraničí je situace jiná. Na plážích v Chorvatsku je možné bez problémů natrefit na rozzuřeného psa a to platí i o jiných zemích. Virus vztekliny se přenáší slinami nakaženého zvířete, a sice nejčastěji kousnutím. Pokud se vám tedy v cizině začne k nohám "lepit" cizí zvíře, raději si od něj udržte odstup!

Leptospiróza

Toto bakteriální onemocnění se objevuje často v době povodní a navzdory pravidelnému očkování psů je stále aktuální. Původcem jsou bakterie z rodu Leptospira. Onemocnění se vyskytuje u domácích i divokých zvířat, člověk se infikuje většinou náhodně poraněnou kůží či přes sliznice. Bakterie se vylučují do prostředí močí hlodavců, zejména potkanů a myší, ačkoli oni sami neonemocní. Pokud však onemocní leptospirózou pes, je zdrojem nákazy pro své okolí. Prevencí leptospirózy je nejíst nemyté ovoce a zeleninu, nechodit naboso v bahně.

Kryptokoróza

Pokud je vaším domácím mazlíčkem papoušek, může přenášet kryptokokózu, což je plísňové onemocnění způsobující v některých případech pneumonii. Dalším onemocněním je psittacosis, bakteriální onemocnění, které se může objevit při kontaktu s infikovanými výkaly ptáků nebo s prachem, který se vytváří v klecích.

Salmonelóza

U plazů (včetně ještěrek, hadů a želv) a obojživelníků (včetně žáby, ropuchy a mloků) ohrožuje děti salmonelóza. Malé děti jsou vystaveny riziku závažnějšího průběhu onemocnění, včetně dehydratace, meningitidy a sepse (infekce krve).

Lymfocytární choriomeningitidový virus

Lymfocytární choriomeningitidový virus (LCMV) mohou lidé dostat LCMV inhalací částic, pocházejících z moči, výkalů nebo slin infikovaných hlodavců. Infekce LCMV může způsobit příznaky podobné chřipce. Podobně jako toxoplazmóza, i LCM se může přenést z infikované těhotné ženy na její plod.

Mycobacterium marinum

Tato infekce může nastat u lidí vystavených kontaminované vodě v akváriích nebo bazénech. Ačkoliv infekce jsou obecně mírné, mohou být závažnější u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Účinná prevence

Pokud kupujete domácí zvíře, ujistěte se, že chovatel dal zvířata očkovat. Renomovaný chovatel by vám měl dát i certifikát. Následně ho vezměte k veterináři na další očkování. Díky pravidelnému očkování bude váš domácí mazlíček zdravý a sníží riziko přenosu infekce na vaše děti.

Co je důležité udělat po každé hře s mazlíčkem

  • Vždy si umyjte ruce, zvláště pokud pohladíte vašeho domácího mazlíčka a následně se chystáte jíst.
  • Při čištění exkrementů zvířete používejte rukavice a pokud máte papouška, při čištění klece si nos a ústa chraňte šátkem, abyste zabránili vdechování prachu či exkrementů.
  • Vyhněte se líbání nebo dotyku vašeho domácího mazlíčka ústy, protože infekce se mohou šířit přes sliny.
  • Nedovolte, aby se zvířátko zdržovalo v prostorách, kde se připravuje nebo manipuluje s potravinami.
  • Nemyjte domácí zvíře ani akvária v kuchyňském dřezu nebo ve vaně.
  • Nespěte se zvířaty v jedné posteli!

Rada na závěr

I když milujete své domácí mazlíčky, nezapomínejte, že to jsou stále zvířátka. Ano, umí potěšit lidskou duši, ale nepolidšťujte je! I tak je můžete brát jako kamarády a věrné společníky!

 

 


Podobné články


Dekorace ze sušených květin - krása a vůně do bytu

Doba kvetoucích rostlin na zahradách, balkonech a terasách pomalu končí a je škoda si tyto krásné plody přírody...
více...

Koza jako mazlíček a zdroj zdravého mléka

Chcete žít zdravě, levně a ještě z toho mít potěšení? Pořiďte si na zahradu kozu! Její mléko má doslova...
více...

Dřevodomek je zdravé a krásné bydlení, které se vyplatí

Líbí se vám dřevodomky a bojíte se jejich zvýšené potřeby údržby? Tak ano, určitě dřevomek se bez...
více...

Ložnice není pracovna, tělocvična ani galerie - pokud to tak doma máte, můžete trpět nespavostí

Možná vám zásady feng šuej nic neříkají, ale máte cit pro pohodový život a dobře se vám spí. Ale jestli tomu...
více...

Drahé kameny v bytě - zdravější bydlení, lepší vztahy a konec zbytečného stresu

Nerosty, to je přírodní bohatství, ze kterého můžeme profitovat všichni. Je to sice neživý, ale energií nabytý...
více...

Zdravé bydlení nemusí být zároveň drahé bydlení

Bydlení, to je jeden z předpokladů šťastného života. A právě kvůli bydlení se i nejčastěji zadlužujeme. Ale...
více...

Chybí vám doma tma? Zařiďte si ji, jinak se budete ráno probouzet unavení!

Jsou lidé, kteří ji nesnáší a lidé, kteří si bez ní neodpočinou. V létě často chybí a v zimě jí je až...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Příjemný chládek v bytě i bez klimatizace? Zkuste folie na okna nebo římskou roletu!

Ne všichni máme doma klimatizaci. A důvod není ten, že by to byl extrémně finančně náročný spotřebič....
více...

Aloe vera - ideální rostlina do ložnice

Bydlení bez živé zeleně, to je sice bydlení bez starostí, ale... Živé rostliny prostě do bytu patří. a nic...
více...