Do školy autem nebo pěšky?

Datum článku: 4. 11. 2014

Zeptali jsme se dětí, jak se nejraději dopravují do školy a nejvíce odpovědí bylo, že rády chodí pěšky. Děti, které rodiče vozí autem až před školu přicházejí o spoustu zážitků a navíc chůze je i zdravotně velmi prospěšná. Samozřejmě, musíme ale děti naučit zásadám pohybu v silničním provozu a poučit je i o tom, že nesmějí nikam chodit s cizími lidmi.

děti, škola, cesta do školy, bezpečnost dětí

Ranní setkání s kamarády

Při ranní cestě do školy se mohou děti setkat se svými vrstevníky. Povídají si, co zažily v předchozí den. Rychle se uzavírají nová kamarádství a po krátké době bude možná touhou vašeho malého školáka chodit do školy společně s ostatními dětmi. Ale i když dítě doprovází některý z rodičů, po cestě se víc toho namluví, než když se cestuje autem. Máma nebo táta se musí jako řidiči soustředit na cestu a nemohou s dětmi debatovat o skřítcích či trpaslících.

Zbytečná opatrnost

Počet dětí, které chodí do školy pěšky pomalu klesá. Na začátku 70-tých let minulého století chodilo přibližně 90% prvňáků do školy samo nebo s jinými dětmi. V roce 2000 to bylo už jen 17%. Je to dáno větší pohodlností rodičů, ale často jde i o problém s časem. Na druhé straně mají mnozí rodiče či děti strach. Děti se bojí chodit pěšky, protože musí projít přes rušnou silnici. Rodiče se zase strachují, že jejich dítě ještě cestu do školy nezvládne a upřednostní proto "bezpečnější" auto.

Mějte na paměti

Pokud nebudete jezdit autem ke škole, zmenšíte tak dopravní chaos před školou a snížíte riziko ohrožení jiných dětí.

Na začátku doprovázejte dítě do školy denně

nebo jej začleňte do nějaké skupinky dětí. Děti se učí orientovat v silničním provozu jen tak, že se jí aktivně účastní. Začnou rychle důvěřovat svému okolí i sobě, pokud zjistí, že se umí bezpečně pohybovat v silničním provozu. V mateřských a základních školách se vyučuje tzv.. dopravní výchova, kde se děti naučí důležité dopravní pravidla a to, jak se mají chovat v silniční dopravě.

Trochu pohybu nezaškodí

Navíc pěší cesta do školy má i pozitivní zdravotní efekt: Děti se pohybují a tím se u nich snižuje riziko nadváhy.

Pro životní prostředí

Rodiče, kteří se zřeknou vožení dětí autem do školy, udělají něco i pro životní prostředí. Při jízdě do školy na trase 2 km a 200 dnech školního vyučování v roce se uvolní o cca 160 kg oxidu uhličitého méně na jednoho školáka.

Za každého počasí

A když prší? Podle jednoho německého přísloví neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. I za deště může jít dítě do školy pěšky. Dbejte však na vhodné oblečení (nejlepší je pestrá, světlá nepromokavá bunda s reflexními páskami, deštník a nepromokavá obuv). Dítě by mělo mít dostatek času na cestu do školy, aby mohlo klidně kráčet a nemuselo se spěchat. A to platí za každého počasí. Uspěchanost totiž zvyšuje nebezpečí nehod.

Autor: Martina Dvořáková