Dítě v autě potřebuje zábavu, častější zastávky a pozornost

Cestování s dětmi vždy může připravit nějaká překvapení. I jinak klidné dítě, když nemá své domácí prostředí, může změnit jízdu v doslova utrpení. Naštěstí pryč jsou doby, kdy děti v autě skákaly po rodičích, kteří museli sledovat situaci na silnici i skotačící dítě. Ale i mrzuté dítě v autosedačce dá pěkně zabrat, zvláště když se ji naučí rozepínat. Proto je lepší se na cestu připravit a nechat dítě nudit.

dítě, cestování autem s dětmi, hry, zabavení dítěte v autě, autosedačka, výlet

1. Vyberte reálný cíl

Pokud jedete na dovolenou, tak je cíl jasný. Ale během léta či prázdnin připravujeme dětem i jiný program. Například různé výlety. Výlet sám o sobě je fajn, ale důležité je vybrat cíl, který je zvládnutelný v pohodě. To znamená, že žádné sáhodlouhé cestování, náročné túry nebo prohlídky památek, které malé dítě jistě nezaujmou. Pokud chceme mít spokojeného výletníka a spolucestujícího, měli bychom zvolit místo, které není příliš daleko a kde se může uvolnit, vybít svou energii a zabavit se. Vždy je důležité, vybrat pouze jednu činnost, která bude pro dítě v cíli cesty ta hlavní - ať už to bude návštěva nějakého hradu nebo čvachtání se v bazénu aquaparku. V každém případě, malé děti se nejvíce těší na výlety do přírody, kam mohou jít s celou rodinou, udělat si piknik, pohrát si na hřištích, volně se vyřádit. Není třeba vymýšlet přemrštěné cíle.

2. Nezapomeňte na dostatek nápojů a jídla

Nejdůležitější, co musí mít každá maminka po ruce, ať už se jde na pár hodinový nebo celodenní výlet je dostatek jídla a nápojů. Zejména dostatek tekutin je velmi důležitý. Nejlepší je mít, po ruce několik druhů rychlého občerstvení - dětské výživy, nakrájené ovoce a zeleninu, sušenky z cereálií, zdravé křupky - například z pohanky, kukuřice nebo rýže a další potraviny, které se snadno konzumují a děti je milují - samozřejmě, v závislosti na věku. Vedle balení na cestu nezapomeňte ani na vlhčené ubrousky a gelové antibakteriální mýdlo, které není třeba smývat vodou. Výrazně vám pomohou udržet čistotu dítěte i dopravního prostředku, ve kterém cestujete.

3. Dělejte časté zastávky

Během cesty dělejte pravidelné přestávky, byť každých třicet minut, aby se dítě mohlo napít, najíst, či trošku "natáhnout kostru". Ideální je naplánovat si cestu tak, abyste během jízdy mohli vždy zastavit u nějakého parku, dětského hřiště nebo na jiném, pro děti zajímavém místě.

4. Dbejte o bezpečnost

Pokud cítíte únavu z řízení - respektive cítí ji řidič, dejte si přestávku, osvěžte se. Myslete už předem na to, že kombinace péče o dítě a jízdy je velmi vyčerpávající. Nečekaný pláč, či křik dítěte nás může snadno vyvést z míry, zvláště pokud už máme toho opravdu dost. Takže, pokud dítě pláče, něco se mu nelíbí, či jen tak z nudy vzdoruje, raději odstavte auto a situaci řešte v klidu, ne za jízdy. Na každé zastávce zkontrolujte také zda je správně položena autosedačka, připoutání dítěte. Vhodné je obléci mu výrazné barevné oblečení, abyste ho snadno našli v davu, pokud by se ztratilo. Do kapsy mu vložte kartičku s identifikačními údaji, vaším telefonním číslem, adresou.

5. Sbalte zábavný sáček

Na žádné cestě by neměl chybět zábavný pytlík s hračkami, barvičkami, časopisy, knížkami, sešitem. Připravte pro děti překvapení - ať tam najde občas nějakou novou maličkost. Tak oblíbené tablety nejsou nejlepší hračkou na cestu, i když určitě zaujmou pozornost dítěte. Nenechávejte je hrát si na něm více než hodinu, maximálně dvě denně, protože výrazně trpí jiné oblasti, které by dítě mělo rozvíjet - ať už je to dovednost, kterou se naučí při psaní a kreslení, rozvoj fantazie nebo jemná motorika.

6. Zahrajte si s ním

Pokud si už nevíte skutečně rady a vaše dítě je nespokojené, nervózní, pláče, křičí, mějte vždy v záloze tajný trumf. Může jím být společenská hra, kterou je možné hrát i v autě, může jím být časopis se samolepkami a úkoly pro děti daného věku nebo pohádková knížka. Přesedněte si dozadu, k dítěti a pobavte se chvíli spolu s ním. Uvidíte, že se uklidní. Vhodné jsou i různé kreslicí tabulky, ale pozor, hračka nebo pomůcka, kterou berete do auta, by neměla mít ostré hrany, špice nebo jiným způsobem by neměla být nebezpečná. Při výběru myslete na to, co by se mohlo stát, pokud prudce přibrzdíte nebo budete muset udělat rychlý úhybný manévr. Mnoho rodičů to ignoruje a dítě zbytečně utrpí nepříjemné zranění.

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč je zdravé nosit malá miminka v šátku?

Miminko nesené v šátku? Pro některé matky příjemná samozřejnost, pro jiné ohrožování zdraví miminka. A co...
více...

Blesk zabíjí lidi, kteří zmatkují a schovávají se na nebezpečná místa

Blesk je přírodní elektrostatický výboj, který vzniká během bouřky. Nebezpečný je zejména při pobytu ve volné...
více...

Jak si užít dovolenou? Neplánujte a uvolněte se!

Letošní dovolenou má většina z nás za sebou. A jaké byly dojmy? Možná někdo z vás odpoví, že dovolená...
více...

Slovenská jezera lákají v létě, na podzim i v zimě

Rádi cestujete, ale nelákají vás velké dálky? A kdy jste naposledy byli na Slovensku? Je tam krásně, snadno se...
více...

Jak s klidem odcestovat z bytu, když v něm máte živé pokojové rostliny?

Máte v bytě zeleň a odjíždíte na delší dovolenou? Neradi byste o rostliny přišli a sousedé nemají čas nebo...
více...

Jak sbalit kufr na dovolenou a nic nezapomenout doma?

Dovolená je super, ale většina z nás prožívá nejprve stres, který způsobuje to, že neumíme balit. A protože...
více...

Proč malé děti ovládají chytré telefony a nejde jim obyčejné psaní rukou?

Máte doma předškoláka a obdivujete jeho znalosti na PC a chytrém mobilním telefonu? Tak to je sice fajn, že se...
více...

Ekologické elektromobily a jejich podíl na znečištění životního prostředí

Elektromobily hýbou světem. Ale jsou opravdu tak ekologické jako to hlásají jejich výrobci a propagátoři? Nové...
více...

Deset rad pro snížení nehodovosti na železničních přejezdech

Nehody, kdy se střetne vlak s automobilem nejsou výjmečné. A těchto nehod s katastrofálními následky neustále...
více...

Odborná prohlídka města zdarma? Zkuste free walking tour!

Cestujete na vlastní pěst a chcete se o cizím měste dozvědět něco víc? Zúčastněte se odborné prohlídky...
více...