Dětský pokoj lze zařídit tak, že na něj děti budou i po létech vzpomínat

Datum článku: 17. 9. 2019

Vybudovat pokoj pro malé dítě, tak to není vůbec snadná záležitost. Nechte se inspirovat svými dětmi, použijte svůj vlastní rozum a cit pro detaily a uvidíte, že se v něm vašim dětem bude líbit. Nenechte se unést módními trendy a hlavně, myslete na bezpečnost a zdraví svých dětí.

Dětský pokoj lze zařídit tak, že na něj děti budou i po létech vzpomínat

Dětský pokoj není zmenšenina pokoje pro dospělé

Dítě není jen zmenšenina dospělého. Proto nelze k výstavbě jeho pokoje přistupovat jako k prostoru pro dospěláka. Pokud chcete, aby vaše dítě jednou vzpomínalo na svůj pokoj jako na vlastní království a krásné časy u vás doma, nezapomeňte na několik podstatných záležitostí. Pokud pokoj obývají dvě děti, zvolte raději dvě samostatné postýlky než jednu dvoupatrovou. U dvoupatrové postele dítě, které leží nahoře, nemá pod sebou oporu, což způsobuje pocit nejistoty, a to, které leží naopak dole, má nad sebou těžkou postel, což vyvolává pocit ohrožení. Napadlo vás to někdy? Určitě ne, ale něco na tom určitě bude!

Barva stěn 

Zde nastává častý spor mezi rodiči, kteří tvrdí, že dětský pokoj vyžaduje pestré stěny a těmi, kteří volí spíše nevýrazné barvy, aby na nich vystoupily ozdoby. Lze říci, že druhá varianta je správná. Neutrální stěny nebombardují dítě přehnanými smyslovými podněty a navíc na nich skvěle vyniknou obrázky, tapeta, nalepovací dekorace či vlaječky. Takový pokoj dokáže růst spolu s dítětem. Nebudete muset každý rok vymalovat, pouze upravíte nástěnné dekorace.

Důležité stropy

Kamenný a nudný strop není pro dítě to pravé ořechové. Ale strop, vyzdobený dekoračními prvky starodávné architektury, případně hračkami, postavami z komixů nebo jen balónky či papírovými lampióny přispívá k příjemné atmosféře dětského světa.

Úložné prostory

Je třeba myslet na to, že dítě je hravé a rádo si žije ve svém vlastním světě. A potřebuje si hrát. Každá skříň může být pro něj zajímavým prostorem, a například i obyčejné odkládací krabice nebo pytle mohou působit jako přátelé. Je proto velmi vhodné, pokud má dítě odkládací prostory s hravými motivy. Tito jeho "přátelé" budou zároveň i "pojídači nepořádku".

Místo pro umění

I v dětském pokoji je nutné vytvořit prostor pro umělecká díla, protože umění formuje i dětskou duši. Samozřejmě, vhodné jsou umělecké dekorace přímo úměrné věku dítěte a nezapomeňte také na prostor, kde bude tvořit samo dítě. Ať už v podobě stíratelné tabule na stěně, nebo mu pořídíte fixy, kterými se pomaluje na nábytek, neboť jsou smývatelné vodou, ale prostor na jeho vlastní výtvory bude nutný. Nejenže tak bude mít svá díla u sebe, ale navíc nabude dojmu, že si pokoj zařídilo tak trochu i samo.

Správné osvětlení je důležité

Volte jedno hlavní, ale například u starších dětí je vhodné osvětlit i prostor u postele pro čtení. Mít správné světlo pro každou činnost, které dítě dělá, přináší pohodu a nerozrušuje jeho psychiku. Zároveň přispívá ke správnému vývoji zdravých očí.

Bunkr jako potřebné zázemí

Je skvělé, pokud máte možnost, abyste dítěti vytvořili jeho soukromý prostor. Jak se říká bunkr. Každé dítě ho mělo rádo a jiné nebude ani to vaše. Doporučujeme stan v rohu místnosti, indiánské týpí vystlané kožešinami, zkrátka prostor, kde bude dítě samo sebou zaujaté hrou.