v práci, ale i ve škole nebo v partnerských vztazích. Vyžaduje vyšší míru přizpůsobivosti např. při rychlém osvojování si nových poznatků. Tak je člověk pod stresem, může prožívat frustraci, konflikty, vnitřně prožívá nejistotu, úzkost, obavy, napětí, či strach. A pokud se jedinec neumí přiměřeně adaptovat, nároky ohrožují jeho vnitřní rovnováhu a začne se bránit. Při nepřiměřené obraně a při určitých osobnostních předpokladech vzniká neuróza. K osobnostním předpokladům např. patří citlivost na kritiku, ale může zde být i výraznější potřeba úspěchu, ať už v práci nebo v rodině.
v některých případech adekvátní a nezbytné pro vývoj, v jiných již méně přiměřené, což souvisí ve velké míře na prostředí, chápání situace, ale i na osobnostních předpokladech. K neurotickému chování patří regres charakterizovaný návratem na nižší vývojovou úroveň, kdy dítě začne opět vyžadovat tekutiny z láhve, i když už bylo zvyklé pít z hrnečku. Další reakcí je ritualizace, kdy dítě vyžaduje stereotypní provádění určitých činností, např. posloupnost při oblékání. To může být základem pro rozvoj obsedantních neuróz v dospělosti.
když se úzkost a napětí projevují tělesnými příznaky jako např. bolesti hlavy, bříška, ekzémy. Nepřiměřený strach z různých objektů a situací charakterizuje fobické projevy, např. strach z pavouků.
vyskytují se poměrně často a vyplývají hlavně ze strachu z hodnocení, z reakce rodičů na známky, ale i z přijetí spolužáky v kolektivu, vnímání vlastních odlišnosti, atd. častými projevy bývají pak průjmy, zvracení, bolesti břicha a hlavy.
které jsou označovány jako specifické neurózy dětského věku. Řadí se sem tiky, což jsou neúčelné, rychle se opakující pohyby hlavně v mimické oblasti, které mohou působit jako grimasy. K častým, negativně prožívaným ze strany dětí i rodičů, patří pomočování. Vyskytuje se hlavně u chlapců, pokud je dítě ve stresu. Běžně tak může např. prožívat konfliktní situaci mezi rodiči. Méně běžnou je neschopnost udržet stolici. Tato porucha může mít i organickou příčinu nebo problémy s chronickou zácpou.
vyskytuje se opět převážně u chlapců a projevuje se kolem třetího, čtvrtého roku, či na začátku školní docházky. V dětském věku bývá jedinec postižen zajíkáváním běžně terčem posměchu, což může mít za následek rozvoj dalších negativních reakcí jako je rozvoj pocitů méněcennosti, odmítání komunikovat, uzavírání se do sebe a samotářství. Noční děs je sen, který si po probuzení dítě obvykle nepamatuje, dítě se během něho probudí, ale neprobere se úplně, může se projevovat reakcemi strachu jako je křik, pláč, s doprovodnými vegetativními projevy jako pot, zarudnutí pokožky v obličeji. Vyskytuje se po traumatických událostech.
s lehčími si dokážou rodiče poradit sami a nemají potřebu navštěvovat odborníky. Ale v některých případech je dobře podchytit neurózu v raném stádiu pomocí psychoterapeutických postupů, či relaxace. Někdy se přistupuje zpočátku i k farmakologické léčbě.
kde se mohou svěřit se svými problémy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.