Dětské brýle a kontaktní čočky

Datum článku: 30. 9. 2013

Pokud vaše dítě potřebuje brýle, nekupujte je bez něj. Nejde jen o estetickou stránku, ale každé brýle si je třeba vyzkoušet a nejlepší je, pokud si je dítě samo vybere. Předejdete případným problémů. Děti se na tento problém dívají vlastními očky a vy nepotřebujete, aby se vaše ratolest trápila pocity méněcennosti.

Dětské brýle a kontaktní čočky

Na trhu je široká nabídka, ze které si vybere určitě každé dítě

Nosit na svých očkách svou oblíbenou postavičku z pohádky, či počítačové hry, je radost a ne starost a trápení. Kdysi to tak nebylo. Děti se nevábným brýlím vyhýbaly, styděly se je nosit hlavně kvůli posměškům ostatních dětí. Brýle nemají být odloženy v pouzdře, mají svůj důvod, kvůli kterému se k nám dostaly.

V krajním případě můžeme své ratolesti pořídit čočky

Přibližně od 13 ti let, kdy jsou schopny nasadit si je a starat se o ně. Chlapci možná trošku později, ale je to individuální, záleží na samotném dítěti. Pro dětské oko jsou však nejvhodnější brýle. Čočky jsou vhodné pro sport a při pohybu, kdy brýle překážejí. Když se ale nedodržují zásady hygieny, hrozí infekce a dokonce vážné komplikace oka.

V některých případech nosí čočky i kojenci,

ale jen z rehabilitačních a léčebných důvodů. Jde o děti, které trpí vážnou oční diagnózou, například jednostrannou tupozrakostí, nebo jsou po operaci šedého zákalu. Rodiče se musí naučit jim je nasazovat.

Pokud dítě nenosí předepsané brýle,

může nastat vážný problém. Závisí na věku, výši a typu dioptrické vady a přidružených diagnózách. Krátkozrakost a dalekozrakost jsou zcela odlišná onemocnění.

Krátkozrakost se obvykle začíná ve školním věku

a většinou se pomalu zhoršuje s růstem dítěte. Brýle jsou v tomto případě korekční pomůckou, která neléčí, ale umožňuje lepší vidění.

Dalekozrakost je vrozená vada

a přináší s sebou přidružená onemocnění, zejména tupozrakost a šilhání - strabismus. S takovou diagnózou je třeba nosit brýle důsledně.

Klasické plastové obruby jsou lehké,

ale je třeba dát pozor, aby dobře seděly a netlačily. Nedají se totiž přizpůsobovat nosánku. Nejvhodnější jsou postranice zakončené pružinkou, která se dá snadno tvarovat za oušky. Dále jsou na trhu titanové rámy, které nezpůsobují alergie a jsou nejpružnější. Jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Malým dětem vybíráme oválné obruby

Nesmí se dívat přes brýle, později se už mohou klidně ohlížet po módních tvarech.

Nejdůležitější jsou čočky – skla

Oční lékař standardně předepíše dítěti plastová. Jsou lehká a pro oko bezpečná.

Ceny rámečků se mohou v různých optikách lišit,

proto je třeba dbát i na to, kde samotné brýle kupujeme.

Skla se nemohou utírat nasucho,

v optikách se prodává speciální hadřík na čištění. Brýle by se neměly nechávat na horkém místě a je třeba je nosit v pouzdře. Brýle nejsou levná záležitost, proto je důležité, aby se i děti o ně patřičně staraly.
 

Autor: Martina Dvořáková