Děti zlobí, protože se vyvíjí

Praštilo vaše dítě kamaráda na pískovišti po hlavě? Hází po ostatních dětech písek? Nebojte se, v batolecím věku to není nic neobvyklého! Určitě je třeba zakročit, ale nemusíte z toho hned dělat vědu. Buďte rádi, že se vaše dítě vyvíjí. A jak byste měli reagovat? V osmi a jednom bodu vám poradíme, jak to s malým uličníkem v klidu vyřešit.

děti, rodiny, výchova dětí

Děti se vyvíjí

To, že se váš miláček občas změní na malého agresora a zlobí děti kolem sebe, vůbec neznamená, že z něj vyrůstá Hannibal Lecter. Patří to k vývoji malého človíčka. I když je to normální, není to určitě příjemné. Naštěstí existuje několik způsobů, které by vám mohly pomoci malé klubko nervů uklidnit.

Vezměte dítě z "ringu"

Pokud dojde k situaci, že vaše dítě udeří jiné nebo mu nějak jinak ublíží, vezměte ho pryč. Pokud hází písek, vezměte ho pryč z pískoviště. Domlouvání nepomůže. Pokud kouše jiné děti, musí sedět pouze u vás. Pokud hází kameny, nechte ho sedět na vašich kolenou, ať si hraje s kamínkem u vás ... Zjednodušeně řečeno, dostaňte ho pryč ze situace, kde konflikt vznikl.

Mluvte jednoduchými větami

"Nechceme házet písek" nebo "nekoušeme ostatní" funguje. Neptáme se a nepoužíváme rozvité věty. Jasná krátká oznamovací věta je to správné řešení. Odpověď na otázku, proč dítě hodilo písek nebo proč někoho kouslo, nedostanete. Netuší totiž proč. Prostě to tak cítilo. Nepochopí ani žádné sáhodlouhé vysvětlování. "Vypne" už při druhé či třetí větě.

Jděte domů

Batole, které zlobí své kamarády, je velmi pravděpodobně unavené, hladové, žíznivé nebo má spoustu pobídek a je rozrušené.

Hledejte příčinu negativního chování dítěte

Pokud se vaše batole chová podle vašeho názoru až nepřiměřeně agresivně, důvod hledejte v rodině. Přišlo k nějakým změnám v životě dítěte? Klasikou je narození sourozence, což ho může motivovat k hereckým projevům na veřejnosti, ale agresivitu může spustit i stěhování, partnerské nedorozumění, rozvod, několikadenní návštěva apod. V takových případech toho moc nenaděláte, ale vždy je dobré dítěti velmi jednoduše a stručně vysvětlit, co se děje. Klidně projevte i emoce. Buďte empatičtí.

Nezapomeňte, že je to normální

Děti procházejí další fází. Některé z nich jsou agresivnější, jiné ne. Některé koušou, jiné házejí písek, další se perou. Je to nepříjemné, ale úplně normální chování, které ale my jako rodiče  musíme jistým způsobem regulovat.

Násilí nepomůže

Bít dítě za něco, je součástí jeho osobnostního vývoje, je nespravedlivé a neúčinné. Násilím učíme děti násilí. Jeden či dva výprasky mohou na chvíli pomoci, ale z dlouhodobého hlediska je to naprosto neefektivní.

Zachovejte trpělivost

Dítě potřebuje, aby rodič zůstal v klidu. Jen tak dokážete racionálně zpracovat chování dítěte, které se vám nelíbilo. Křik dítě vyděsí a zkomplikuje situaci. Zhluboka se nadechněte nebo si dejte minutovou přestávku, vydýchejte se a zachovejte klid.

Neobviňujte sebe ani dítě

Není to proto, že právě vaše dítě je špatné, protože jste udělali při výchově chybu nebo v těhotenství  ... Dělá to každé dítě. Vyrovnejte se se situací. Nenechte se vyprovokovat ke křiku, bití, domlouvání či hádání se s partnerem, kdo udělal chybu. Pokud se tak stane, berte to jako normální součást života.

Rada na závěr

Pokud se na dítě zlobíte a dáte mu to najevo, nezlobte se dlouho! Je to součást vývoje. Dítě ještě zcela nechápe, že takto se nemůže chovat a že je to špatné. Právě proto to udělá ještě mnohokrát. Na to se prostě musíte připravit. Ale dobrá zpráva je, že z toho jednou určitě "vyroste".
 

 

 


Podobné články


Domácí úkoly s prvňáčky? Chce to správnou motivaci!

Mít doma prvňáčka, to je pro rodinu velká změna. Rodiče čeká po příchodu z práce další směna, která...
více...

Děti nemusí být středem vesmíru, aby z nich vyrostli slušní dospělí

Výchova dětí se nikde nevyučuje. Učíme se ze tedy za pochodu a ze svých chyb. Proto nám také někdy připadá,...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Hry, které sami dětem vyrobíte, zabaví děti i vás

V dnešní době není problém koupit dítěti hračku ani o víkendu a v pozdních večerních hodinách. Ale co takhle...
více...

Tablet pomáhá dětem rozvíjet kreativitu a představivost

Tablety a další elektronické hračky nebyly vymyšleny proto, aby jen bavily děti a pily krev rodičům. A naopak,...
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Malé děti zvládnou snadněji manipulaci s telefonem, než si zavázat tkaničku

Hrát si s chytrým mobilním telefonem často vidíme i velmi malé děti. Vždy jde o klasický scénář, kdy maminka...
více...

Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému...
více...

Podplácíte své děti? Taková verze výchovy se vám vymstí!

Podplácíte své děti? Tedy myslíme tak, že využíváte systém odměn k motivaci dítěte, případně ho...
více...

Pomoc, moje dítě se vzteká, nechce samo usínat a ráno se brzy budí!

Mnozí bezdětní lidé často při pohledu na vřískající batole, které se snaží prosadit si svou, bezděčně...
více...