Děti vychovávané pouze matkou jsou zdravější, když tráví co nejvíc času se svým otcem

Datum článku: 19. 3. 2018

Tatínkové, věnujete se svým miminkům dostatečně? Pokud ano, budou vaše děti zdravější! Nejnovější výzkumy naznačují, že miminka, která se po narození podobají tatínkům, mají jisté výhody, které se později projeví na zdraví dítěte.

Děti vychovávané pouze matkou jsou zdravější, když tráví co nejvíc času se svým otcem

Miminka podobná otcům

Otec, který při pohledu na své dítě vidí jasnou podobu, má tendenci trávit s ním více času. Odborníci zkoumali přes 700 rodin, ve kterých děti žily s matkami-samoživitelkami. Zjistili, že miminka, které vypadala jako zmenšeniny svých tátů, strávila ve společnosti tátů o dva a půl dne měsíčně více času. A ve věku jednoho roku byly tyto děti zdravější!

Čas strávený s otcem léčí

Otcové, kteří vidí u dítěte podobnost, jsou si jistější, že miminko je jejich vlastní, a tak s ním mají chuť trávit více času. Tvrdí to nejnovější americké výzkumy. A dětem to jen prospěje! Už den navíc, v rámci jednoho měsíce, strávený s otcem zlepšuje podle výzkumu zdraví dítěte o více než 10% ve srovnání se standardem. Odborníci zjišťovali informace například o tom, jak často trpěly děti astmatickými záchvaty, jak často navštěvovaly pohotovost či kolik času strávily v nemocnici.

Genetická informace zůstane zachována

Je to důkaz, že přítomnost otců při růstu a výchově dětí je opravdu důležitá i pro jejich zdraví. Ukazatele zdraví byly u dětí, které se podobají svým otcům, zřetelně lepší. Podle evoluční teorie se rodiče více starají o své genetické děti, protože tím zvyšují pravděpodobnost, že jejich geny budou předány i dál. Otcové asi i na základě toho měli podvědomě větší zájem o zdraví i ekonomické potřeby svého potomka. Studie se netýkala dětí, které žijí v úplných rodinách, protože tam je kontakt dětí s otcem přirozený.

Autor: Martina Dvořáková